Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 5366

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 5366 »

Моля знаещите да кажат в кой случай ябълките прораждат по-рано - на подложка М9 или на подложка ММ106. :hmmm:
Deleted User 3996

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 3996 »

Станимир написа: Дек 18, '18, 17:26 Моля знаещите да кажат в кой случай ябълките прораждат по-рано - на подложка М9 или на подложка ММ106. :hmmm:
Не съм от знаещите, но мисля, че подложките имат само отношение към силата, дълголетието и големината на дървото.
Срока на раждане си е зависим от присадения сорт.
Има ли разсадници които действително да произвеждат върху ММ 106 и М9?
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

gora написа: Дек 17, '18, 15:31
  • За Наско, цитат от сръбски автори /от Овощарския институт в Чачак/:


Нищо ново под слънцето. Всичките изброени сортове в статията имат не малки недостатъци. Отделно крушопроизводството в Сърбия не им е силната страна.
Станимир написа: Дек 18, '18, 17:26 Моля знаещите да кажат в кой случай ябълките прораждат по-рано - на подложка М9 или на подложка ММ106. :hmmm:
Изобщо няма място за сравнение. На М9 прораждат поне една година по-рано.
Тихомир написа: Дек 18, '18, 17:48
Не съм от знаещите, но мисля, че подложките имат само отношение към силата, дълголетието и големината на дървото.
Срока на раждане си е зависим от присадения сорт.
Мисля, че не разбра правилно въпроса на колегата ;). Но, въпреки това грешиш. Колкото една подложка е по-слаборастяща, толкова по-рано зреят плодовете. Само за сравнение в съседния двор има една огромна Попска круша която зрее седмица и половина след като съм обрал моите които сса на ВА29
Има ли разсадници които действително да произвеждат върху ММ 106 и М9?
Преди имаше, сега не знам, но би трябвало да има. Тези разсадници модерните би трябвало да предлагат различни видове подложки. Като казвам модерните това са тези които имат нови сортове, тези със сортовете от преди 40 - 50 години най-вероятно нямат.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Deleted User 3996

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 3996 »

Наистина не съм разбрал правилно въпроса, но мислех, че е всеизвестно за влизането в плододаване на семеначета и клонови подложки.
Затова търсех по скрит смисъл във въпроса.
За останалото съм готов да споря :dovolen:
Ето един линк за подобно проучване .
http://journal.ashspublications.org/con ... 8.full.pdf
Изводите са, че е много трудно да се докаже зависимост в срока на узряването от подложката.
Има много фактори, като прекалено много плодове на едно дърво, светлината която достига до плодовете , сушава година и т.н.
4 годишно проучване на едни сортове върху различни подложки(M7, M9 ,M26. M27, MAC9, OAR1), при еднакво подрязване за максимална светлина и премахване на излишни плодове, резултатите са били неясни и различни за всяка година.
В една година е имало разлика от 15 дена при различните подложки, на другата са узрявали по едно време.
Но е забелязана осезаема разлика в размера на плодовете на различните подложки.


Примера с твоята и голямата съседска попска круша е показателен. Различно натоварване от плодове, осветеност и може би поливни условия.
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

Дали чрез подложка може да се скъси младенческия период на дърветата- аз така разбрах въпроса........Има и един друг феномен - "възрастта на калема". Ако калема е от лакомник, дървото много бавно влиза в плододаване.
Разсадника в Севлиево прави ябълки на клонови подложки! Сигурно има и други. В Търговище се сещам, че имаше.
"Бъдещето не е това, което беше"
Deleted User 5366

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 5366 »

В овощен разсадник Малчеви произвеждат подложки М9 и ММ106. Би трябвало ябълките, които предлагат да са присадени на тези подложки. В случай, че това не е така, ще се опитам да купя подложки и сам да си присадя фиданките. Надявам се все някой да продава калеми. Не става въпрос за количества: в двора имам място за 3-4 дръвчета.
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

Ами те са от Севлиево/Габрово. Да, имат сигурно. И в разсадника на Балея-груп има.
И аз искам да питам колегите за:
мнението ви за японската круша Nashi
ябълката сорт Пилот има ли общо с Коксоранжевата ренета
"Бъдещето не е това, което беше"
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

gora , благодаря ти,че даде съвет да не се взима калем от лакомник.
ardentbg
Виенско кафе
Мнения: 414
Регистриран на: Юли 1, '14, 19:32
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ardentbg »

Станимир написа: Дек 18, '18, 17:26 Моля знаещите да кажат в кой случай ябълките прораждат по-рано - на подложка М9 или на подложка ММ106. :hmmm:
При еднакви други условия на M9
На M9 обаче ябълката иска oпора
Последно промяна от ardentbg на Дек 18, '18, 22:42, променено общо 1 път.
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Пламен »

Защо е под съмнение дали разсадниците произвеждат ябълковите дръвчета върху м9 и мм106? Повечето разсадници посочват тези видове подложки.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”