Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

Skio написа: Сеп 28, '18, 12:40 Ех, Танасаки, ако не бях такъв гаден частен градинарски случай, не да искам семки,
ами щях да пробвам да ги откупя :lol:

Това въпросната Асеша ли е? Моята круша действително току-що започна да цъфти и при замисляне излиза, че може така да се държи с години(значи няма да ям), или да се гътне(губя сорта, а не го познавам кой е). А сортът е велик!
Като погледнах отгоре-отгоре, за тукашната действителност най съветват присадка в/у дива круша, после в/у дюля. И понеже нямам такива, нито незабавна възможност да пробвам създаването им, примерно от семка, то почти стигам до извода да купя още една круша и още пролетта да пробвам да ашладисам клон. Поне това.
Предлаганите семки са от дива круша. Само не знам от кой под вид е. ( Снежна круша или Бадемовидна или масленолистна круша) Най- вероятно е да е първата или второто, но все още не знам със сигурност. Изходнито дърво от което съм взел семките расте много изобилно в Източни Родопи и дърветата стават сравнтелно малки, което си е плюс при използване на семеначе. Другия плюс е че ги гледам че растът предимно на много песъчливи и сухи терени и по била където си ги брули сериозно вятъра. Идеята е да се получи мощно дърво, но не прекалено голямо. Да бъде сухоустойчево и да бъде свободно от вируси както е случая с вегетативните подложки.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от peterstamov »

за сок?
Малко извън темата, но...........целулозата действа като бариера. Без нея сокът навлиза бързо във кръвния поток. Следва бурна инсулинова реакция, което катализира процеси като затлъстяването и др.

Нещо такова беше! :dovolen:
проф. Д-р Бари Сиърс
May the Force be with You!
РОУЗ

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от РОУЗ »

А какво казва професорът ;) за сок, направен с руска соковарка? Т.е има някакво топлинно обработване на плодовете - на пара.

За джанките - прихващат се и от забучен дебел клон да крепи малините, гарантирано.
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Пламен »

clock написа: Сеп 28, '18, 22:01 Искам да попитам кой/кои сортове ябълки стават за сок? Обожавам ябълковият сок, но ми се иска да е домашно произведен, а съм много боса откъм сортовете и не знам какво да търся.
Аз също обичам ябълков сок и това лято направих доста. Имам 3 стари ябълки в двора, които тази година имат много плод. Първа узря Молис Делишъс. Тя е ранна, минава за средно качество сорт, може би заради недобрата съхраняемост на плодовете. От нея се получи чудесен сок. Като престои малко отгоре се събира пяната. Пускам на дъното едно маркуче от система за кръвопреливане и наливам в бутилки от минерална вида 1,5 и във фризера. Може би около 10% от обема е пяна и го премахвам от сока. Може и с нея да се пие, но мен ме дразни. Следващата беше Джонаголд (не съм съвсем сигурен за сорта). Сока от нея също не е лош, но освен пяна отгоре се получава и малко утайка отдолу, която също премахвам. Може би причината за това е, че Джонаголд трябва да престои известно време след като се обере, за да постигне потребителска зрялост. Аз правих сок веднага след като ги бера. От Грени Смит се получава много пяна отгоре и много утайка отдолу, може би 50% от общия обем течност го изхвърлям. Тук също е вероятно като доузрее да я няма тази утайка, но не съм пробвал.
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Пламен »

peterstamov написа: Сеп 29, '18, 08:31
за сок?
Малко извън темата, но...........целулозата действа като бариера. Без нея сокът навлиза бързо във кръвния поток. Следва бурна инсулинова реакция, което катализира процеси като затлъстяването и др.

Нещо такова беше! :dovolen:
проф. Д-р Бари Сиърс
Понеже има 30ина литра сок във фризера, това трябва да се направя, че не съм го видял. :mrgreen:
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Пламен , как правиш ябълков сок - със сокоизтисквачка,със соковарка ?
Добавяш ли захар и лимонтозу на готовия сок ?
А направата на сайдер в домашни условия било много трудоемко ?
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

penkeler , това което пишеш,важи и за други течности.
В интервю,кардиолог каза същото,и че е по добре да се хапне някакъв сладкиш,
отколкото да се изпие някаква сладка напитка.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1676
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 275 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от penkeler »

apis написа: Сеп 29, '18, 13:38 penkeler , това което пишеш,важи и за други течности.
В интервю,кардиолог каза същото,и че е по добре да се хапне някакъв сладкиш,
отколкото да се изпие някаква сладка напитка.
Ами аз нищо не съм писал тук, само съм чел. Може би отговора ти е към peterstamov.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Ами peterstamov е.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от peterstamov »

apis написа: Сеп 29, '18, 13:38 отколкото да се изпие някаква сладка напитка.
ъхъм, стомаха и мозъка не го отчитат като храна а калориите си влизат!
Дръжте инсулиновата реакция към въглехидратите ниско ..... пускайте напред бариери- белтъчини, целулоза, фибри, мазнини........за да не влизат въглехидратите бързо в кръвния поток

Ейго де го . Хоп

И не яжте паста! - това от което се правят спагети и т.н. :dovolen:
May the Force be with You!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”