Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

едвам оформих две калемчета и ашладисах на другата черница - да видим какво ще се получи
две клонки с дебелината на молив бучнах на влажно
отдавна търся лилава черница аз - много е вкусна
плода беше относително дребен , но мисля , че е и от условията в които расте
живот и здраве - напролет ще мина от там за няколко свястни клонки :daaa:
на мен вкореняването не ми върви особено
от години се опитвам да вкореня един кичест люляк - ми не ще и не ще
тази година подпрях едно мушкато с клонче от него , да го залъжа малко , че не ми е той основната цел
пуснал е три листенца :lol: ха дано :stiskam:
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Каква е тази лилава черница,да не е тази розова,която щеше да вкоренява една съфорумка ?
Значи е по вкусна от бяла и черна ? Дали цапа много като черната ?
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

А за прасковите,щом и редовните пръскания не помагат,решението е да не ги садим.
Така поне съветват от някои разсадници - садете кайсии вместо праскови,хем са по студоустойчиви.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Skio »

apis написа: Юли 23, '18, 16:32 Каква е тази лилава черница,да не е тази розова,която щеше да вкоренява една съфорумка ?
Значи е по вкусна от бяла и черна ? Дали цапа много като черната ?
О, Апис, считай, че си задала риторични въпроси :lol: Не подлежи на описание! За сведение не съм я срещала описана - англосаксонският свят изглежда познава бялата и черната, или поне така изглежда :lol: Съветвам те камък в/у камък да не оставиш, три фенера да счупиш, докато бродиш да я търсиш, но повярвай, че никога после няма да съжалиш.
Само два жокера
- В Старозагорско общо взето я има, хората знаят какво е. Възрастните хора(когато аз бях млада) я считаха за лечебна(бялата също), ако плодчето се изяжда с дръжчицата си;
- Това дърво, подведено отрано, чрез резитби може да се направи да изглежда по-красиво от което и да е иглолистно - за сметка на тотално отсъствие на капризи ;) ;
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Skio »

zeleno написа: Юли 23, '18, 15:58
на мен вкореняването не ми върви особено
Не се колебай да използваш вкоренители - поне сме в епоха, в която са достъпни като цена и се намират качествени.

Не че е решаващ фактор, но бива и това да се експлоатира при запецнатите случаи - много храсти стават по-вкореняеми, ако се възбуди нощният метаболизъм ;) чрез дълбока вечерна поливка преди резването на резниците(на следващата утрин). Съществува даже списък на въпросните ботанически видове, но така на памет ти споменавам само хортензия и вайгела.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

zeleno , искаме резници за вкореняване,на голо !
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kim »

Зеленко, колко лилава беше....? Лилава като горска теменужка или друго лилаво, почти черно.
Някоя снимка нямаш ли подходяща или някоя от нета да видим цвета на плода.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Skio »

Кой ли ще види по това време, ама тук имат трийсетина бели черници на 4,50лв. и също мушмулите ми се виждат доста хубав сорт за цената. Ама офертата изтича до час-два.

https://megaplants.bg/deal/25-bqla_cher ... _alba.html

В нета открих само една снимка на лилавата дуда, но е доста добра. Не че ви интересува, ама аз ям по-бледата :lol: :lol: , презрелите имат вече различен вкус.

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

Нора щеше да вкоренява
тя , едно време , сподели , че има лилава черница
на лилавата черница плода в напълно узрял вид е като розовеещия на горната снимка / затова може и розова да я наричат /
вкусна е , като вкуса на всяка добре узряла дуда
според мен е семеначе родено от опрашването на бяла и черна такава
и да - цапа много , като всяка черница
мойте са още малки и съм рязала само за просветляване на короната
посадила съм ги на северната страна на блока , през това парче "зелена площ" никой освен мен не минава , та да си цапат на воля , дет се вика
за протокола , черницата Елдорадо , от Шмит , ражда обилно и три пъти по-големи плодове от обикновената "бяла" от Функие
по-напред в темата съм качвала снимки
по принцип най-големия вредител по черницата са гъсениците
относно вкоренителя - имам , ползвам , резници вземам след обилен дъжд , ашладисвам след обилна поливка , тези неща ги спазвам
но като каже , че не ще - значи не ще
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Skio »

Зелено, аз дори не знам дали подобно опрашване е възможно. Счита се също за Морус алба, само че розова.

В сайта на (градина)Замъкът забелязах снощи, че имаше каре с надписът: "В момента няма в наличност от Розова черница едроплодна (Morus alba pink). Направете си абонамент", но много се съмнявам дали биха били достатъчно сладки, ако и едри. Пък то само е достатъчно плодчето да е лишено от аромат и вече е като да ядеш пластмасови дуди.

Спомних си за есенно садене на пръчки около 40см, към края на Септември, но със сигурност след спонтанното окапване на листата. На открито, никакво мулчиране или бутилки, никакви глезотии(важно е!) - но беше за производство на мъжки черници. Чудя се каква пък толкова разлика може да има, според мен пробвай и това есенно вкореняване, ако успееш към есента да отидеш до лилавата дуда отново.

За които сте от София, ето ви черница за дръпване на калемче или резниче, поне това дърво колкото и да режеш, по-добро става. Или поне за някоя снимка.

https://novini.bg/razvlecheniq/liubopitno/16372
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”