Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 5366

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 5366 »

Благодаря на всички, които проявиха съпричастност към въпросите ми и дадоха ценни съвети. Започнаха да ми се изясняват тъмните петна в информационното ми поле и сега ще оставя новите знания да втасат до ранната пролет, когато стане възможно да се садят дръвчета и когато сигурно ще проимам други въпроси.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

gora написа: Дек 19, '18, 09:07 Гледах клипове на руснаци, размножават круши чрез резници - и то успешно!
Сигурна ли си че са круши? А, не дюли които ще стават круши?! По принцип крушата много трудно пуска корени и за това няма вегетатини подложки от круши.
Tanasaki, ти имаш ли от българските стари сортове круши "тамянки" и "червенаци"/тези с дългите дръжки, с благогодното гниене/ т.е. дали при теб са съхранени тези сортове.
От старите сортове имам Караманец, някаква Мехметка ( едно от другите имена и е Червеняк) но още не ми е плододавала и отделно Мехметката я водят есенен сорт, а на мен ми дадоха това за зимен. Имам Майска, Петровка някаква, Водник - тази есен я купих от Малчеви и няколко местни сорта Кутийка, Арманджийка и др.
Аз в това клипче не видях да дават размножаване на круши с резници.
И руснаците много хвалят сортовете Ника, Просто Мария
Ника нямам много големи наблюдения, но Просто Мария както я хвалят така и има хора които не са доволни от нея. Виж за сорта Мария до сега не съм видял негативно мнение.
това означава ли,че ако заложим резник от плодно дърво,съответния сорт се запазва.
Преди 6-7 години в Англия беше познал този бум да правят дървета на собствен корен, но нещо замря идеята. Аз ако трябва да вкоренявам някакви такива неща и са по-малко бройки бих заложил повече на отводи от колкото на резници.
Ако си в планински такъв, трябва да гледаш дръвчета на семенна подложка. Клоновите подложки според мен са добри само за Тракийското поле и за Дунавската равнина, и то където може да се полива.
Не мога да се съглася с теб. В момента вилата ми е на 670 метра, а една от градините които искам да направя ще е на 720 и ще използвам слаборастящи подложки. Рекорда ми е видях доста такива круши в село Осина на вътре в Родопите на 1300 м и се развиваха и плододаваха доста добре. [/quote]
gora написа: Дек 19, '18, 11:51
Станимир написа: Дек 19, '18, 11:13 Последно питане за сега: дръвчета (имам предвид ябълки) присадени на семеначета може ли да се отглеждат на корона вретено?
Да, ще я гониш малко из небесата...Но на клонова подложка често дърветата просто падат. Каква ти е почвата?

Отново не съм съгласен. Системата вретено представлява: Водач. Три рамена и много разклонения които всяка година се подменят. При вретеното няма Скелетни клони които биха се появили задължително при семенна подложка. Иначе всички подобен тип форировки имат форма на вретено. Къде по-остро, къде по-широко.
Станимир написа: Дек 19, '18, 12:31 Просто търся вариант като ги засадя тази година, догодина да имат по един два плода, както правилно се отчете засадената миналата година Нимба с четири черешки.
Всичко се постига с резитба, но трябва да решиш каква ти е целта да имаш плодове първата година или да оформиш хубава корона, пък ако има плодове ще си доволен.
по-добре да се ползва дюля за подложка
Също не съм съгласен. Круша и Дюла имат несъвместимост някой соротве. Когато са се изпитвали тези подложки са изпитвани и за по-голяма съвместимост. Ако вземеш Дива Дюля има голяма вероятност да сложиш сорт който не е съвместим (а същия този сорт да е съвместим с подложките от разсадниците) с нея и да ти пропаднат 3-6 години
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

На едно от клипчетата вкореняват резници круши, но и аз не вярвам, че ще вървят такива дръвчета. И Тихомир го казва за свои ябълки от резници. По-скоро ще има растение, от което да се взимат пъпки/калеми за присаждане - това имах в предвид. А в Родопите почвите са съвсем различни от тези в Балкана, затова си доволен от клоновата подложка. При нас /на 500-600/ са едни глини.....тежки, преовлажнени, без аерация, кисели.....само адаптиран вид може да расте.
"Бъдещето не е това, което беше"
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Понеже пишем за вкореняване на резници,та в тази тема да питам - някой вкоренявал ли е малини от резници ?
Щях да пробвам тази есен,но нали беше много суха и нямаше да се получи.
А това ми го препоръчаха от един разсадник -
казаха,че след като се орежат малините есента,отрязаните връхни части успешно се вкоренявали.
Deleted User 5366

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 5366 »

apis написа: Дек 20, '18, 00:10 Понеже пишем за вкореняване на резници,та в тази тема да питам - някой вкоренявал ли е малини от резници ?
Щях да пробвам тази есен,но нали беше много суха и нямаше да се получи.
А това ми го препоръчаха от един разсадник -
казаха,че след като се орежат малините есента,отрязаните връхни части успешно се вкоренявали.
Точно от резници не съм вкоренявал, но от коренища съм имал успешни опити. Публикувам линк към видео, което описва няколко начина на размножаване на малини, включително и чрез резници:


Успех! :stiskam:
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

apis, малина от резник - не, не съм успявала! Но ако вземеш част от корените и ги сложиш в торф - така ще стане. Има такъм метод, разработен от Троянския институт.
Станимир, благодаря за хубавото клипче, там вкореняват резници..
Наско, Благодаря за отговорите за БГ крушите.
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

gora написа: Дек 19, '18, 12:54
apis написа: Дек 19, '18, 11:16 Сега имам семеначета от диви круши,за ашладисване. -
по-добре да се ползва дюля за подложка, променя към добро вкуса на плодовете, диви дюли има много......Аз рядко успявам на подложка дива круша, но все пак имам такова дръвче.
Имам плодчета и от дива ябълка,киселица(вкуса е леко кисело горчив).Чудя се дали да ги засявам.
Засявай разбира се, моме. И то повечко, че да има и за мене :D След време на 25-30см. от терена присаждаш междинник слаборастяща ябълка, но по възможност не с крехка дървесина. На следващата година върху междинника, на същото разстояние - желания сорт ябълка. И ето ти на - получаваме дръвче с яка коренова система, която по-лесно се адаптира от тази на клоновите подложки, и умерено растящо дърво, със сила, отслабена от междинника.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

А, кой сорт е слаборастящ?
В последствие има голяма вероятност след десетина години да заапочне да избиват множество коенови издънки.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

Слаборастящ? На пример - храстовидната Петровка(имам създадено дърво с нея като междинник). Може да се опита и с някой сорт от "спър" тип.
А за издънките - е, не може всичко хубаво на едно място. :dovolen: Не много, но все пак избиват. И това явление е обратно пропорционално на силата на растеж на присадника след междинника.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

prijatel62 написа: Дек 26, '18, 12:29 Слаборастящ? На пример - храстовидната Петровка(имам създадено дърво с нея като междинник). Може да се опита и с някой сорт от "спър" тип.
А за издънките - е, не може всичко хубаво на едно място. :dovolen: Не много, но все пак избиват. И това явление е обратно пропорционално на силата на растеж на присадника след междинника.
А какво ще кажеш за ограничаване на силния растеж чрез зелена/лятна резитба. Присадка на междинник _ за неопитните това е удвояване на риска за неуспех :| .
"Бъдещето не е това, което беше"
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”