Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 4608

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 4608 »

Зависи къде живееш, какви дървета има наоколо. Около нас няма. Най-близо съм виждала на 4 км, ама са окастрени яко по улиците. Може би носталгията по детството ме накара да посадя черница. Уж е със светли плодове, още не е плододавала. Другото, което провокира интереса ми беше, че жената е засяла семенцата от плодовете и продаваше младите растения (трудно е да кажа дърво, защото бяха по 40 см сигурно). Исках да видя какво ще стане.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от МГХ »

tanasaki написа: Юли 31, '18, 19:43 Плодовете от първия цъфтеж зреят началото на Септември, а от втория цъфтеж средата на Октомври.
Търся хубава лятна круша / да зрее преди септември/.
Вземи си сорта Кармен, ще ти хареса.
Благодаря, ще потърся Кармен.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13702
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 179 пъти
Получил благодарност: 365 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

еееее , каква дискусия за черниците
хората са различни и си търсят различни неща
да , и баба ми гледаше черници , патета и ги ядяха , когато капеха , и буби чат - пат гледаше
но това беше преди 40 години и на друго място , не в София
опитай се да намериш сорт черница на БГ пазара / ако намериш - сподели , то затова е форума /
пп то и аз питах от къде е най-добре да купя едикаква си круша , но никой не ми отговори ..... не , че е длъжен де , който и да е
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от МГХ »

Зеленко, докато проверявах какво представлява крушата Кармен, разгледах и други. Ето тук видях доста сортове, ако ти е от полза за преглеждане. Мисля на есен да си поръчам http://www.plamenpenkov.com/catalog/krushi/karmen
Аз се интересувам от райска ябълка.
Има ли студоустойчив сорт за 400 м н.в. в предбалкана?
Наистина ли сорт Костата издържа до -23 градуса? Някой има ли лични наблюдения?
Ето какво пише за нея:" Сортът образува само женски цветове. За райската ябълка е характерно партенокарпното (без оплождане) плододаване. Високодобивен сорт. Плодовете са средно едри - 100-150 g. Обикновено са безсеменни. Узряват през края на октомври-началото на ноември. Костата е един от най-студоустойчивите сортове райска ябълка отглеждани у нас."
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

zeleno написа: Авг 1, '18, 08:44
пп то и аз питах от къде е най-добре да купя едикаква си круша , но никой не ми отговори ..... не , че е длъжен де , който и да е
Това не съм го видял! Както и да го погледнеш до сега не съм намерил разсадник от който да кажа абе 100% отговарят на поръчаното. За това си харесваш от някъде и се молиш да е това което си искал. Хубавото е че може да е нещо което е по-добре от това което си поръчал ;) Ако искаш по-голяма сигурност присаждай сам.
Зеленко, докато проверявах какво представлява крушата Кармен, разгледах и други. Ето тук видях доста сортове, ако ти е от полза за преглеждане. Мисля на есен да си поръчам http://www.plamenpenkov.com/catalog/krushi/karmen
Преди три години поръчах от там три круши две от тях не отговарят, но точно от там ми е Кармен и това единствения сорт който е достоверен, но в друга година дали ще е така не знам.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
greenn
Kъсо кафе
Мнения: 73
Регистриран на: Окт 22, '13, 13:19

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от greenn »

МГХ написа: Авг 1, '18, 09:28 Аз се интересувам от райска ябълка.
Има ли студоустойчив сорт за 400 м н.в. в предбалкана?
Наистина ли сорт Костата издържа до -23 градуса? Някой има ли лични наблюдения?
Има една Костата в Мездра, която наблюдавам. Голямо дърво е, може би на 20-30 години. Засадена е близо до южната стена на къща. Зимува успешно, много е родовита. Единствено през 2012 измръзнаха клони, но още на другата година се възстанови и роди. Мисля че тогава температурата падна до -23-24. Единственият й недостатък е, че отстъпва по вкусови качества, но все пак си е райска ябълка!
Още по-студоустойчиви са хибридите с Американската райска ябълка (Diospyros virginiana) - Росиянка и Никитская Бордовая. Има и селектирани сортове от Американската с едри плодове. Те са абсолютно студоустойчиви. Нямам преки впечатления за тези.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13702
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 179 пъти
Получил благодарност: 365 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

благодаря , tanasaki :dovolen:
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

МГХ , нали я знаеш класацията на Таралас (1---10) за райските ябълки.
На първо място е Хачия - танинова,става за сушене.
Може да си насадиш и танинова и безтанинова,или само от вида който предпочиташ.
Досега на пазара се продаваха само танинови и бяха вкусни.
Костата от доста години е най продавания сорт,танинов. Росеянка също е студоустойчива,танинова.
Но Таралас не ги препоръчва.Някои пък решават,че е по добре да има някаква ябълка,отколкото да не вирее.
Най голямо разнообразие има в Екзотикплантс,есента,пролет не зареждат райски ябълки.
Засадила съм Джиро,Хана Фуйо,а сега съм избрала Там Кам,Суруга.Всичките са безтанинови и студоустойчиви.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Какъвто и сорт райска ябълка да се насади,дори и зимоустойчив,докато дръвчето порасне непременно трябва да се зазимява.
Това съветват от всички разсадници.Когато е голямо,тогава вече дръвчето става по устойчиво.
Досега бяха малки,слагах им 10 л.туби от минерална вода.Сега се чудя с какво да ги увивам ?
Явно си искат доста влага,отразява им се добре на растежа.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5269
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 92 пъти
Получил благодарност: 101 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Daniela Pargu »

За райската ябълка- при мен/садена на слънце и завет/ прекрасно издържа 5-6 год :hmmm:
дръвче без име,но миналата година /големия сняг/нещо стана- изсъхна горната част и пуснах нов клон .
По съвет от форумни другарчета.А беше 2-3 метра плододаващо дръвче :snif:
Посадила съм от Таралас - Куро Гаки.Завивам я с агривало , а същата година и на нея връхчето засъхна :hmmm:
Тази година направи прекрасна коронка. Зимата мисля да ги завивам пак с агривало.
Но ще взема още сортове да пробвам какво ще иззимува :stiskam:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”