Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

apis написа: Сеп 16, '18, 16:46 Досега не съм виждала по горите леска,във вид на дърво.
Навсякъде са храсталаци.По градините също.
apis, ето ти малко инфо за дървовидната леска, наричана още турска. И няма да се плашиш, че стигала 25м. Нали върху нея ще присаждаме културен сорт. Така че сортовоподложковата комбинация да не ни създава гловоболия по-късно със стотици издънки :stiskam:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1 ... 0%BA%D0%B0
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Турска леска съм виждала само на картинка,понеже преди време търсих дървовиден лешник.
Но с тези огромни размери си е само за гората.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kim »

apis, за подложка се говори... :ufff:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Е за подложка,но в кои дебри на гората се намира ?
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

На много места из страната. Някъде (пътя за с.Стожер, Варненско) са засадени като крайпътни дървета.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

Някой интерисува ли се от семена от този вид круша?

Изображение
Изображение
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Skio »

Ех, Танасаки, ако не бях такъв гаден частен градинарски случай, не да искам семки,
ами щях да пробвам да ги откупя :lol:

Това въпросната Асеша ли е? Моята круша действително току-що започна да цъфти и при замисляне излиза, че може така да се държи с години(значи няма да ям), или да се гътне(губя сорта, а не го познавам кой е). А сортът е велик!
Като погледнах отгоре-отгоре, за тукашната действителност най съветват присадка в/у дива круша, после в/у дюля. И понеже нямам такива, нито незабавна възможност да пробвам създаването им, примерно от семка, то почти стигам до извода да купя още една круша и още пролетта да пробвам да ашладисам клон. Поне това.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Deleted User 4608

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 4608 »

От семка какво се очаква да стане? Имам пет малки джанки от семка, но докато дадат плод...
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Skio »

Алис, ако не греша, джанката от костилка дава неизменно себе си. Ако ти е много хубав сортът и много обичаш джанки, то си струва чакането. Предполагам, че ако имаш друга джанка, вече в продукция, би могла да пробваш ашлама на клон с резник от невръстното джанче. Но не разбирам чак толкова, питай спецовете ;)

В случая с крушата на Танасаки имаме естествено възникнал хибрид на дива круша, за който той потвърждава, че е отличен като плод. Случва се рядко, но се случва! Което обаче не знам, е дали гарантирано ще се възпроизведе същия хибрид от семка. Ако би било праскова(дива), то е гарантирано, че вече съществува сорт, който винаги се повтаря от костилка. Аз имам такава велика праскова. Не знам как е с хибридите на дивата круша. Но пък ако не е гарантирана повторяемостта, го има минималният шанс да се роди нещо още по-по-по... от Асеша. :lol:

В моя (за съжаление виртуален) случай, ако бих засяла неговите семки, бих създала отлична подложка за круша, с кръв на дивачка, и това можеше да е достатъчно задоволително решение за мен, защото наоколо нямам диви круши, нито начин да се докопам до каквито и да е семки. Но и отново, докато изчакам поне 2 години, крушата ми може и да е заминала.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Deleted User 4608

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 4608 »

Ох, така де, от костилка за джанката...
Скио, :tzeluvka:
При нас има две много големи диви круши, но раждат много рядко. За мене е интересно заниманието, нямам големи очаквания при този климат.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”