Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
naska50
Кана кафе
Мнения: 587
Регистриран на: Дек 3, '09, 06:18
Дал благодарност: 5 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от naska50 »

И аз да питам
Имам една ябълка. Сорт ,- незная, зрее началото на септември, едър плод.
За сорта ще питам като снимам плода, а сега имам друг въпрос.
На 1 м от стъблото излиза издънка всяка година, поръсвам го с раундъп и отмира но ето сега пак е покарала на същото място. Как да постъпя, за да не се налага да ръся раундъп, ако я откопая или откъсна, мине се немного време и хоп, пак се показва.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

С Раундъп убиваш и дръвчето, каквото и да правиш не го раси повече. В началото на Юни я премайни от дъно, без да оставяш чеп и замазваш с овощарска замаска. Ако покара пак същата година още катп листенца ги късай и за 1-2 години би трябвало да се изчисти.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

Така е. Издънките със създадена локация на корена са упорити. Разкопай надолу до мястото, където издънката излиза от корена и я отрежи до дъно, без да стърчи нищо от нея. Изчакай. Ако издънка излиза отново, разкопай повечко и под корена на съответното място. При неголяма дебелина на корена той се отрязва гладко преди издънката, извива се към дълбините на планетата Земя, затрупва се и се трамбова добре. Така, че да не се връща в изходно положение.
Останалата част от корена с издънката се изкопава и се изхвърля.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

По-нагоре казаха че е издънка от стъблото, а не от корена ;) . Най вероятно става дума за някой нисък лакомец .
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от mimivd »

mimivd написа: Апр 21, '19, 15:06 Ноември засадих две ябълки. Тази пролет ги резнах на около 80 см, да се разклонят. Тази, която е по-на завет, се разклони и разлисти. Другата е пуснала две зелени връхчета на 30 см от земята, на върха не се разлиства. Рязани са по едно и също време, даже трябва да са един и същи сорт, но едната не мърда. Резнах отново по малко от връхните разклонения преди седмица-еми живи са, но няма никакво развитие.
Посъветвайте ме какво да направя?
tanasaki написа: Апр 21, '19, 18:43 Едната ти е била засушена. Гледай да подържаш оптимална почвена влага и се надявай да се оправи. Ако си е жива има голяма вероятност да се оправи.
Това ме изумява. Поливам ги еднакво. Дали да отрежда следващата събота по-надолу стеблото?
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kim »

tanasaki написа: Апр 21, '19, 20:05 По-нагоре казаха че е издънка от стъблото, а не от корена ;) . Най вероятно става дума за някой нисък лакомец .
naska50 написа: Апр 21, '19, 18:58 На 1 м от стъблото излиза издънка всяка година, поръсвам го с раундъп и отмира но ето сега пак е покарала на същото място.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

На 1 м от стъблото излиза издънка всяка година, поръсвам го с раундъп и отмира но ето сега пак е покарала на същото място.
Извинявам се! И аз в началото помислих за това, но на втория прочит не знам за какво се насочих в грешна посока, но това което написах пак си важи. Коренови издънки не се режат пролетта.
Това ме изумява. Поливам ги еднакво. Дали да отрежда следващата събота по-надолу стеблото?
Не е задължително да е станало при теб. Може да е изкарано по-рано от разсадника, може да не е било много добре затрепино в разсадника, има други места където може да е станало засушаването. Да, можеш да я намалиш.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

prijatel62 написа: Апр 21, '19, 19:48 .. Ако издънка излиза отново, разкопай повечко и под корена на съответното място. При неголяма дебелина на корена той се отрязва гладко преди издънката, извива се към дълбините на планетата Земя, затрупва се и се трамбова добре. Така, че да не се връща в изходно положение.
Останалата част от корена с издънката се изкопава и се изхвърля.
Необходимо е повечко време за наблюдение, преди да проведем тази операция. Ако сега направим първото и лесно - отрежем издънката гладко и отново затрупаме с почва, наблюдаваме до есента дали ще има рецидив. Ако има такъв, тогава преминаваме към втората гореописана операция с извиване отрязания корен надолу и трамбоване.
В редки случаи пресичане на част от корените се практикува за отслабване прекалено силния растеж на дървото.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
liubami
Кафевар/ка/
Мнения: 789
Регистриран на: Яну 11, '13, 13:08
Местоположение: софия

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от liubami »

Здравейте, много искам да си посадя дюля, обожавам аромата им, искам да не става високо дърво, ще съм признателна ако ми помогнете, защото нищо не разбирам от овощни дръвчета. :tzvetentze:
https://flickr.com/photos/147607694@N05 ... 9499790383" onclick="window.open(this.href);return false;
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

За да го постигнеш това се изисква доста опит с резитбите. Какво разбираш под това да не става високо дърво. По принцип дюлата не расте на височина.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”