Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
незабравка

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от незабравка »

johnstalker написа:И тук са така.. стига с таз рИкия! Какво ще кажеш за стотици компоти от сливи? :hihihi:
Ами аз правих една -две години компоти от слива и като никой не ги яде отидоха пак в джибрито,така ,че вече не си отварям двойна работа,директно за ракийка. :D
Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kesten »

Вискяр написа:
kesten написа:
Не виждам причина за тревоги и пръскания. Освен превантивно с Шампион срещу бактерии.
Растението изглежда много жизнено.
благодаря Вискяр :tzvetentze:
Аватар
meduza
Кафевар/ка/
Мнения: 948
Регистриран на: Окт 13, '11, 20:47
Местоположение: София

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от meduza »

Моля, дайте съвет :swhew: :swhew:

Искам да направя нещо на едни стари овошки, които не са рязани поне 10 години - ябълки, круши, дюля, вишни. Станали са много високи и е невъзможно, да се бере никакъв плод. Не разрешават да ги отрежа. Мога ли да им намаля височината, т.е. да им отрежа върховете и да ги поокастря сега и дали няма да ги уморя. Питам за сега, защото напролет няма да мога и още една година само ще хвърлят сянка.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от nadin »

meduza написа:Моля, дайте съвет :swhew: :swhew:

Искам да направя нещо на едни стари овошки, които не са рязани поне 10 години - ябълки, круши, дюля, вишни. Станали са много високи и е невъзможно, да се бере никакъв плод. Не разрешават да ги отрежа. Мога ли да им намаля височината, т.е. да им отрежа върховете и да ги поокастря сега и дали няма да ги уморя. Питам за сега, защото напролет няма да мога и още една година само ще хвърлят сянка.
Аз мога да ти кажа за ябълките. Имах две такива в двора. Зимата февруари ги изрязах почти до ствола.Оставих само по две три педи от най-дебелите стъбла. Горе долу както подрязват ясените по улиците. Три години няма да имаш ябълки, но за сметка на това дървото се подмладява и може да си оформиш короната както искаш и да не става висока. За другите дърввета не знам какво да и кажа. По принцип вишните и сливите не са от най-дълго живееещите дървета и не знам една радикална резитба как ще им се отрази. Дюлата е държелива.
Аватар
meduza
Кафевар/ка/
Мнения: 948
Регистриран на: Окт 13, '11, 20:47
Местоположение: София

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от meduza »

Nadin, много ти благодаря :tzvetentze:
Ще ги поизрежа, пък каквото ще да става :nod:
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от d_vitanova »

meduza написа:Моля, дайте съвет :swhew: :swhew:

Искам да направя нещо на едни стари овошки, които не са рязани поне 10 години - ябълки, круши, дюля, вишни. Станали са много високи и е невъзможно, да се бере никакъв плод. Не разрешават да ги отрежа. Мога ли да им намаля височината, т.е. да им отрежа върховете и да ги поокастря сега и дали няма да ги уморя. Питам за сега, защото напролет няма да мога и още една година само ще хвърлят сянка.
Аз подновявах стари дървета преди 3 години. Сливи , ябълки и дюля. Нищо не умря :dovolen:
Колко са ти стари самите дървета? Ако не са просто "нерязани 10 г.", а и стари /15-20г./дървета, те имат нужда от подмладяваща резитба. Тя се прави точно наесен. Огледай клоните и махни изцяло изсъхнали /или изсъхващи/ , с напукана кора клони. Огледай за клони , по които се стича едно като смола и ако е възможно махни и тях. Подкъси /смело/ всичко, което не ти харесва. До колкото разбирам, ти и сега много плод от тях не виждаш заради височината?
Ако са млади дървета и просто не са подрязвани през тези години вероятно имат много сгъстена корона от вътрешни клони и клончета. Просветли короната като отрежеш вътрешните, накъси /пак смело/ тези , които остават. Нищо няма да загине, не се тревожи :dovolen:
По-късничко го направи това , ако е възможно, към ноември.
Малко можеш да ги подхраниш - есента с фосфор, а пролетта с азот.

Това е всичко, което знам по въпроса :dovolen:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13702
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 179 пъти
Получил благодарност: 365 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

Имам млад хинап , висок около 50-60 см и към 50 см в диаметър
Как да го предпазя от измръзване ?
По - голям е от бутилка за мин вода , така , че немога просто да го захлупя с такава /освен ако не намеря от големите - за машина за вода...../
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kim »

zeleno написа:Имам млад хинап , висок около 50-60 см и към 50 см в диаметър
Как да го предпазя от измръзване ?
По - голям е от бутилка за мин вода , така , че немога просто да го захлупя с такава /освен ако не намеря от големите - за машина за вода...../
Извий някакви пръчки над него и го покрий с найлон. :hmmm:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13702
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 179 пъти
Получил благодарност: 365 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

:tzvetentze:
така ще направя
пп А мога ли да му надяна зеблен чувал и да го затисна с камъни и пръст към земята 2 / чувала де /
denitsavm

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от denitsavm »

Фани виж в темата за презимуващи екзотики и за палмите имаше обсъждано завиване на разни кеки, имаше и идеи със снимков материал :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”