Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kim »

shoshy написа: Мар 21, '19, 21:41 Имам круша, сорт неизвестен, която искам да ашладисам с друга круша. Стеблото е около 3 см диаметър - мисля да го отрежа на около 70 см от земята и да присадя калеми от 2 сорта. Изгледах доста клипчета с присаждане и се чудя - под кора или на разцеп е по-добре да се направят присадките?
На разцеп мисля...
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от shoshy »

Ким, благодаря!
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от mimeta »

Deleted User 5366 написа: Мар 21, '19, 18:05
mimeta написа: Мар 21, '19, 14:36 Как се подряза овощно дърво? Моля за обяснение като за дете-идиотче, в апартамента много дървета нямахме и никога не съм подрязвала дърво...
В градината имаме 3 големи череши, някъде към 5-6 метра. Толкова са високи, че не можем да ги опазим от скорците, които изяждат цялата реколта. Много ми се иска да ги подрежа да станат до 3 метра. Дърветата са на по 30-40 години.


Ако имате проблеми с руския и при проявен интерес, може да Ви направя резюме на български. Имайте предвид, че трудното ще дойде следващата година, когато дървото обрасне с нова дървесина.
Чудесно! Много благодаря, руският не ми е проблем, напротив, мога да помагам с преводи. Малко ме притеснява, че казват да се подреже до макс. 3 метра, ами ако самото дърво е 10? Ще остане по-малко от половината... На картинките от дърветата режат 1/3, това ми се струва по-разумно. Разбира се, ако потвърдите, че така се прави няма да споря ;) попринцип гледам да не споря за неща, които не разбирам :lol:
Освен това не казват по кое време, предполагам, че сега, като са тръгнали да цъфтят е късно вече, по-добре догодина. На есен? зима? ранна пролет?
Изображение
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivrabetsa »

shoshy написа: Мар 21, '19, 21:41 Изгледах доста клипчета с присаждане и се чудя - под кора или на разцеп е по-добре да се направят присадките?
При такъв размер на стъблото е, кората ще е тъничка,за това по добре да е на разцеп!
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от shoshy »

Ivrabetsa, благодаря за отговора.

С радост бих преминала обучение за присаждане, ама на живо ....само да намеря къде :oops: .
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

shoshy написа: Мар 22, '19, 21:44

С радост бих преминала обучение за присаждане, ама на живо ....само да намеря къде :oops: .
Не знам от къде си, но на повечето места в България сокодвижението започна и не е препорачително на разцеп. Не само заради това, но аз препоръчвам "под кора".

Ако си някъде около Пловдив мога да помогна.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
stefan_doc
Кана кафе
Мнения: 501
Регистриран на: Ное 15, '13, 11:47
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от stefan_doc »

Някой има ли представа, при присаждане върху лакомник (на ябълка) какво се случва?
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kim »

Не съм присаждала на лакомник, но съм пробвала на плододаващо стъбло.
Това е пъпка на крушата Новембра от миналото лято. Да не се похаби, че бяха кът. :dovolen:
Нито тръгна, нито загина, дори си мислех че е изсъхнала, но една част от нея ми се стори все пак жива.
И за да не загубя цял плододаващ клон, като го отрежа само и само да дам път на любопитството си,
преди месец направих лек разрез над нея...и тя взе, че се събуди след толкова време. :dovolen:
Може и нищо да не стане от нея, но трябваше да проверя.

Изображение

За лакомника нека кажат специалистите. Теб те интересува относно плододаването ли или изобщо резултата?
И на мен ще ми е интересно. :daaa:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
stefan_doc
Кана кафе
Мнения: 501
Регистриран на: Ное 15, '13, 11:47
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от stefan_doc »

kim написа: Мар 24, '19, 13:03
За лакомника нека кажат специалистите. Теб те интересува относно плододаването ли или изобщо резултата?
И на мен ще ми е интересно. :daaa:
Ами преди 2 седмици направих 4 присаждания на копулация. Едната върху лакомник...
Тръгнала е първа, та ми е интересно какво следва...
Просто беше близо до центъра да дървото и става за втори етаж.
От тези четири, трябва да оставя едно или две.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

stefan_doc написа: Мар 24, '19, 12:37 Някой има ли представа, при присаждане върху лакомник (на ябълка) какво се случва?
Би трябвало да няма значение.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”