Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 3996

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 3996 »

Бих се радвал ако произвеждат клонови подложки. Това удължава производството най малко с една до две годин. И нямат търговски вид, като върху семенните подложки. Разсадниците, които съм посещавал на етикетите пише ММ 106, но като ги поразпиташ как ги правят, се оказва, че всичко е семеначета. Това е за моя край, но мисля че повечето разсадници не могат да си позволят да отделят земя за дългогодишно отглеждане, подрязване, загърляне и вкореняване на подложки. Които после пак трябва да се садят и да се присаждат .
Докато семеначето на втората година е готово за присаждане и на третата е фиданка за продажба .
Сеят за подложки махалебка за черешата, джанки за сливите, дюля за крушите и каквито семена от ябълки успеят да засеят.
Ябълки на мм106 не би трябвало да стават по високи от три до четири и половина метра. Ами навсякъде по вилите и по градините ябълките отдавна са ги минали тези височини. Това е моя опит и наблюдение от близките около мен разсадници. И наистина бих се радвал ако някъде наистина етикетите си отговарят на растенията.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

Повечето си ги копуват. А това с загърлянето може да се използва 12 години поне. Но повечето си мисля че вкореняват резници. Мисля че това със загърлянето отпада или се използва за тскива видове които не стават с реьници.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

gora написа: Дек 18, '18, 21:12
мнението ви за японската круша Nashi
Зависи от вкуса на човека и от дадения сорт. При мен много малко хора ги раресват. Но има и такива които ги харесват, но са много малко. Иначе са по-устойчиви на болести.
ябълката сорт Пилот има ли общо с Коксоранжевата ренета
Абсолютно не! Първата е селектирана през '80, а другата през 18 век. Отделно в родословието на Пилот няма нищо общо с Коксоранжевата ренета.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

Станимир написа: Дек 18, '18, 21:02 ще се опитам да купя подложки и сам да си присадя фиданките.
Купи си. Готови дръвчета и си ги присади след това с какъвто сорт искаш. Губиш 4 лева на дръвче, но печелиш една до две години. Калеми ще се намерат из форума.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

Гледах клипове на руснаци, размножават круши чрез резници - и то успешно! И аз съм сложила под бутилки - круша и ябълки. Няколко резника само, но може и да стане. Tanasaki, ти имаш ли от българските стари сортове круши "тамянки" и "червенаци"/тези с дългите дръжки, с благогодното гниене/ т.е. дали при теб са съхранени тези сортове. Само в разсадника на Малчеви, който беше споменат тук имаше от тези круши, но сега виждам, че не ги правят вече.
"Бъдещето не е това, което беше"
Deleted User 4608

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 4608 »

gora, дай линк към такова клипче за размножаване чрез резници.
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »


Груша в средней полосе РФ
И руснаците много хвалят сортовете Ника, Просто Мария - белоруска селекция. А и да вметна, че според ДНК изследванията на нациите около 45 от "кръвта" на българите е балтославянска и сме рода с поляци и белоруси. Та и крушите им може би ще ни допадат :D .
Последно промяна от gora на Дек 19, '18, 10:19, променено общо 1 път.
"Бъдещето не е това, което беше"
Deleted User 4608

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 4608 »

gora написа: Дек 19, '18, 10:10
Груша в средней полосе РФ
И руснаците много хвалят сортовете Ника, Просто Мария -
:tzeluvka: Благодаря, gora!
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

gora , това означава ли,че ако заложим резник от плодно дърво,съответния сорт се запазва.
Как се формира резника,с каква големина,трябва ли да е от тазгодишен прираст на клоните.
Т.е. ще си стане ли дръвче,което да си плододава,и след колко години.
Само плодни дръвчета от резници не бях вкоренявала.
Но веднъж бях сложила ябълкови пръчки около едни растения и после като ги измъкнах имаха коренчета.
Правила съм много опити да вкоренявам от обикновена смрадлика,люляк,дуд.
Вкоренявах зелени клонки с неузряла дървесина,вдървесени с узряла дървесина,през целия сезон,но не пуснаха коренчета.
А разни храсти,плодни или неплодни,се вкореняват - касис,френско грозде,цариградско грозде,кариоптерис,чемшир.
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

Черенкование груши осенью .(Второй способ) - и тука.
Аз си намерих занимание за през зимата:).
"Бъдещето не е това, което беше"
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”