Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Таралас
Кафе машина
Мнения: 3155
Регистриран на: Юли 3, '11, 12:47
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Таралас »

онова горе си е чиста канадска ренета, на първо четене по тази снимка
VIBER tel 0877 28 88 40 Facebook https://www.facebook.com/georgi.goshev.9
[url=http://www.exoticplantsbg.com/][img]http://prikachi.com/images/194/7864194b.png[/img][/url]
Титаник е направен от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьор.
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

Да дам още малко акъли, та съвсем да объркаме ентусиастите за ябълкови фиданки. Таралас, как 4 на Флорината, та тя е царицата на ябълките. На семенна подложка вкусът си е 8-9. Но аз си мисля друго - условията на отглеждане могат да дадат 4-5 бала разлика в оценката за качествата на сорта. Наистина Айванията сега е с посредствен вкус, но през месец май се оценява много по-добре. И Грени Смит, когато се съхранява вкъщи, по Коледа става най-вкусната ябълка.
venetka, обърнете внимание и на Джонаголд от новите сортове, и нея си я бива.
А рененетата от снимката не мога да я снимам в разрез, няма вече по дърветата, и домашните ометоха всички плодове от този сорт..............., ама калеми имам, даже 2 съм забола под бутилка за вкореняване :oops:
"Бъдещето не е това, което беше"
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от libra »

Тук става все по-оплетено,но Пилот виждам,че е с много добри данни,благодаря.
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от venetka70 »

Леле, какво дискусия се заформи!!!
Благодаря ви хора за отзивчивостта да помогнете. :tzeluvka: :tzvetentze: Лекоо взех да се поориентирам.
Уточнявам- мястото е в Средна гора, Карловско, 600 метра надморска височина. Южен склон, неголяма денивелация, закътано от всички страни. Купено преди месец само и все още не съм си изяснила напълно климатичните условия.
Това, което успях да направя е да се завра по съседните дворове. В буквалния смисъл да се завра, защото са нестопанисвани дворове в момента.
Има наоколо всичко- ябълки, круши, сини сливи, райски ябълки / огромни дървета /, смокини, кестени, кайсии и праскови. И при всичките има плод или пък вече беше опадал по земята. Разпитах и съседката, която е на 87 години и според нея заради местоположението на селото няма силни ветрове и зимите не са много студени. Собствен опит нямам така, че ще трябва да се опитам да налучкам подходящите сортове дървета за това място. Иначе място има и можем да засади и повече сортове дървета, но наистина не виждам смисъл от толкова много. То и сега имаме в Силистренско градина с площ 1 декар само с дървета и не успяваме да оползотворим всичко. Проблема там е, че дърветата са много стари. Повечето са на 20-22 години и до сега успявахме да ги поддържаме, но скоро ще трябва да се разделим с повечето от тях. Времето не може да се спре. Затова сега засаждам по близо до дома ни дървета в новата градина.
За ябълките се спирам на:
* Флорина- просто много ми допада вкуса и и съм на 100% за засаждането и
* Канадска ренета
* Фрийдъм
* Тракийска късна
* Някакъв вид Гала
* Пилот
* Джонаголд

Ще поровя по разсадниците за наличности от тези сортове. Дано да съм записала всичко вярно и да не се окаже, че някои от записаните сортове се препокриват като имена.

Ще поровя и за тази система високо вретено. Долу-горе се сещам за какво става въпрос, но ми бягат детайлите.
Само в едно не съм сигурна. При този подбор има ли ябълка, която да остава без опрашител. Тук вече въобще не мога да се ориентирам. Колкото повече чета, толкова повече в главата ми става каша.
Ох, то стана цял роман. Извинявайте.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

Дори и дивите форми могат да опрашват твоите дървета не се притеснявай за опрашването. Това ми е мнението от преди няколко месеца по повод опрашителната ефективност.
tanasaki написа: Апр 16, '18, 18:26 Малко преди селото има една ябълка която почва да цъфти поне седмица след като моите ябълки са прецъфтяли всичките, а моите са с 100 метра по-голяма надморска височина.
По селата тези по-разпространените видове винаги си намират опрашители . Дали от съседа, дали от съседната махала, дали от диво плодното дърво в края на селото. Ефективното опрашване на пчелите 1-1.2 км , а не отличното опрашване стига и до 2 км . При по-лоши условия ефективното опрашване пада като разстояние , но като цяло винаги се намира достатъчно наблизо опрашител особено за такъв разпространен вид като ябълката. При мен където имам много сортове на едно място разликата при най-ранно цъфтящите и най-късно цъфтящите няма една седмица. Периода на цъфтене е по-важно за големите насаждения. Там имаш 2-3-4 сорта и е желателно да цъфтят по-едно и също време. Повечето митове за времето на цъфтежа са измислени от продавачите на дръвчета за да могат да си продават повече стоката.Те специалист те не могат да се разберат по между си кой сорт с коя група цъфти. Единия казва този сорт цъфти рано, другия казва за същия сорт че цъфти по-късно. Ако не вярваш провери в разсадниците и ще видиш че е така. Друг проблем! Един и същи сорт при един климат цъфти в една група, а при друг климат с друга група. При топла пролет също има преминаване в различни групи на цъфтежа . При захлаждане положението е същото. Като отивам на работа минавам покрай една ябълкова градина която сега цъфти. Редовете на Червена превъзходна са нацъфтя ли , а тези на Златната почти нищо. Надявам се да съм го обяснил сравнително ясно.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от venetka70 »

Благодаря tanasaki. :tzvetentze: :tzvetentze:
Поуспокоих се и оформих окончателния списък с всички дървета. Каквото, такова. Ограничавах, ограничавах и пак най-накрая общия брой на дърветата стана 28. Това ще е.
Сега ще открия кое от къде да купя, ще внимавам за подложките и така.
Малко късно ще стане със засаждането / втората половина на Ноември /, ама дано да няма проблеми. Няма как да се върна в БГ по-рано.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от peterstamov »

venetka70 написа: Окт 11, '18, 07:04 За ябълките се спирам на:
* Флорина- просто много ми допада вкуса и и съм на 100% за засаждането и
* Канадска ренета
* Фрийдъм
* Тракийска късна
* Някакъв вид Гала
* Пилот
* Джонаголд
Тез не знам дали съм ги ял, но си сади и Фуджи!
May the Force be with You!
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

И аз не съм ги яла тези,но Фуджи е капризно.
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gora »

tanasaki
Отлично си обяснил за цъфтежа/опрашването.
И с подложките са същите търговски еквилибристики.........
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от peterstamov »

apis написа: Окт 11, '18, 08:50 И аз не съм ги яла тези,но Фуджи е капризно.
Имаш ли такова, щот аз моите не ги сайдисвам а брах доста!
May the Force be with You!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”