Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
stefan_doc
Кана кафе
Мнения: 501
Регистриран на: Ное 15, '13, 11:47
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от stefan_doc »

libra написа: Окт 10, '18, 13:32 И още една питанка- съседите имат една доста едра ябълка,зелена ,сплесната .Не знаят името й ,а аз нямам достъп да я наблюдавам за повече информация.Толкова е едра,че се чудя клоните как удържат плодовете.Някакви идеи за сорт?
Това "сплесната" малко ме притеснява какво значи.
Аз имам Грени Смит, която сега зрее, зелена е и при мен е доста едра.

Изображение
Тази е сравнително по-малка, съборих я при косене без да искам.
Последно промяна от stefan_doc на Окт 10, '18, 14:03, променено общо 1 път.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от libra »

Сплесната е по хоризонтала.Като поничка ,но не колкото онези прасковки ,например.Не е кълбовидна,не е издължена по вертикала.Прави впечатление на изразително едра ябълка.Както писах,почудих се клоните как издържат такава тежест.Мисля,че беше и доста "мазна".С восък е,може би .Но не с такава твърда кора като Грени Смит.
ardentbg
Виенско кафе
Мнения: 414
Регистриран на: Юли 1, '14, 19:32
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ardentbg »

venetka70 написа: Окт 10, '18, 09:40 Божеее, а аз си мислех, че като ви чета коментарите ще взема най-накрая да реша какви сортове ябълки да засадим.
А то :ufff: :ufff: все по-объркващо става за пишман градинар-овощар като мен.
То не е опрашване, то не е време на зреене .... Да не говорим за това пък от къде да ги купя и дали ще случа на сортове.
Някъде във времето бях успяла да направя нещо като подбор и се спрях на Фуджи, Флорина, Royal gala , оставаше само да видя коя с коя може да се опрашва. После добавих и Айвания, ако успея да открия от къде да поръчам разбира се.
А сега съм пак на начален старт за избор. Така, че дайте едно рамо и ме ориентирайте моля.
Харесваме сочни, леко кисели ябълки в къщи. Имаме възможност за максимум 4 ябълкови дръвчета. На какво да се спрем :hmmm: :hmmm:
Ето един добър вариант, при който ще имаш малко проблеми с отглеждането, винаги ще имаш отлична и качествена реколта и лесно ще ги съхраняаш:
Pinova
Florina
Granny Smith
Pink Lady
Това са късни/зимни сортове.
Ако изключително държиш на върхови вкусови показатели ще трябва да добавиш и по-капризни сортове...
Ако купиш ябълките на подложка MM106 ги засади на разстояние 2m. без да режиш върха на дръвчетата.
Ако купиш ябълките на подложка M9 ги засади на разстояние 1m. без да режиш върха на дръвчетата (за тази подложка ще трябва да осигуриш подпора на дрвчетата, дори и когато са пораснали).
И в двата случая отглеждай ябълките по системата високо вретено (Tall Spindle)(в мрежата има много информация за тази система, намери и прочети). Това е най-ефективната система за отглеждане на ябълки с качествена продукция и лесно подържане. Освен това, в предвиденото от теб място за 4бр. дръвчета ще се окаже, че ще имаш място за още.
ardentbg
Виенско кафе
Мнения: 414
Регистриран на: Юли 1, '14, 19:32
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ardentbg »

libra написа: Окт 10, '18, 14:02 Сплесната е по хоризонтала.Като поничка ,но не колкото онези прасковки ,например.Не е кълбовидна,не е издължена по вертикала.Прави впечатление на изразително едра ябълка.Както писах,почудих се клоните как издържат такава тежест.Мисля,че беше и доста "мазна".С восък е,може би .Но не с такава твърда кора като Грени Смит.
Вероятно е Шарден
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от libra »

Благодаря за предположението.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Сплесната,като жълтата ябълка на снимката на gora,на предната страница ?
А как разбра,че е мазна ?
Златна резистентна,през зимата става мазна,все едно е намазана с олио и восък,но на дървото и при бране не е мазна.
А префърцунени моми са Фуджи,Пинк лейди(Не е хубава на вкус.Айвания също е много безвкусна.).
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от libra »

Беше "мазна "още есента,по това време ,като ми подариха няколко ябълки.Това също ми направи впечатление.Също,мисля,че беше сплесната като Английска ренета ,но кората и цветът бяха гладки и хубаво зелено.
.
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

libra написа: Окт 10, '18, 15:31 Беше "мазна "още есента,по това време ,като ми подариха няколко ябълки.Това също ми направи впечатление.Също,мисля,че беше сплесната като Английска ренета ,но кората и цветът бяха гладки и хубаво зелено.
.
Каква е на вкус? Кисела, кисело сладка или сладко киесела. Шарден много лесно се разпознава, тя е жълта и в дръжчената ямичка има ръждив пръстен/звезда. На мен не ми пришича на Шарден, но качвам снимка за да може да се сравни. Иначе ти препоръчвам сорта Пилот. Ще ти хареса!
Изображение
venetka70
Айванията е с посредствен вкус. На нея силата и е в голямото количество плодове които храни, непретенциозноста и дългото съхранение на плодовете, но не ми говорете за много хубави вкусови качества при нея. Същото е и с Камчийската синапка, дребни плодове които са хубави за съхранение и що годе хубав вкус. В помологията от 1956 година Камийска синапка я описват с грамаж от 48 грама! Вярно е че от старите сортове Синапката има най-много разновидности защото много е размножавана със семена, но ако ти се падне оригинална какво ще правиш тези топчета?
Иначе по въпросати .Флорината ти е задължителна. Ако искаш по-ранна ябълка Гала също е добър избор, не не се ограничавай до Роял, какъвто и вариант да вземеш би трябвало да ти хареса. Тъй като не знам от кой район си, не мога да ти предложа Пинк Лейди или Фени Смит защото не е сигурно дали ще узреят, за това пробвай Пилот/Пинова. Аз повече харесвам първата. Фуджи само ако си с подходящ климат иначе не се мъчи.
Ето ти един хубав разсадник с много хубав избор от сортове ябълки. http://fruithome-bg.com/rekolta/abalki/abalki.html От тези ти препоръчвам Фрийдъм ( зрее в началото на Септември много устойчива на болести и много вкусна) Канадсака ренета Пилот, Флорина и един много хубав български сорт Тракийска късна.
gora
Шанса да е кожеста рената според мен е под 5%. Направи снимки на жълтите плодове. Нали те са ти повече. Отгоре, отдолу, разрежи един два плода. Ето ти един бонус. Английска ренета е лош опрашител, по презумция тези плодове рядко имат повече от една две пълни семки. като си ги хапваш следи семките, ако повечето са шуплести, значи това е сорта.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kim »

Вени, така като чета, направо те улесниха в избора :ieeemyzh:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Таралас
Кафе машина
Мнения: 3155
Регистриран на: Юли 3, '11, 12:47
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Таралас »

venetka70 написа: Окт 10, '18, 09:40 Някъде във времето бях успяла да направя нещо като подбор и се спрях на Фуджи, Флорина, Royal gala ,
за фуджито и галата ок, ама тая флорина де я измисли, сори за израза, ама за никъв не става , има къде къде по качествени сортове , по десетобалната точкова система 4
VIBER tel 0877 28 88 40 Facebook https://www.facebook.com/georgi.goshev.9
[url=http://www.exoticplantsbg.com/][img]http://prikachi.com/images/194/7864194b.png[/img][/url]
Титаник е направен от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьор.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”