Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kim »

apis написа:Като гледам как хубаво са ти тръгнали присадките,та да попитам за сроковете за присаждане как варират ?

За спяща пъпка мислех,че е след15 август,т.е. втората половина на лятото и началото на есента.
А някои казват,че е до 15 август.
Тези съм ги правила на 22 август.
apis написа:За будна пъпка пише,че е в началото на пролетта,при започване на сокодвижението(то и за присаждане на калеми е тогава).
А пъпките се взимали от калеми,съхранявани цяла зима - значи са отрязани още есента може би ?
Защо трябва да са съхранявани калемите цяла зима за "будна пъпка"? :hmmm: Това е може би, ако нямаш желания сорт под ръка през пролетта. Аз съм правила на будна пъпка, но не съм съхранявала. Вземам си клонче от желаното дърво и така... :dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Deleted User 3996

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 3996 »

Apis, важното е при присаждането през пролетта калема да не е толокова развит, колкото подложката, за да има време да срастне преди да се разлисти. Затова се вземат калеми през януари-фвевруари и се държат на хладно докато стане време за присаждане.
Това е принципа, но при ябълките и крушите може да се отрежат калеми и същия ден да се присадят с голям успех.
Естествено, ако пъпките не са почнали да се разлистват.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Ми щото пишеше специално за прясно отрязаните калеми,че се присажда само юни и началото на юли. А би трябвало да може и пролетта.

То имаше и тема за тор,но става дума за дръвчета.Та в момента в Екзотикплантс има опаковки от 500 грама.
По 50 грама на квадратен метър,веднъж годишно.
Осмокот Топдрес,който може да се прилага директно върху повърхността и около ствола на засаденото в градината.
Защото при другите трябва да се слага дълбоко около корена,и затова най вече се прилагаше за саксии.
Мисля,че може би ще е добре за дръвчетата и най вече за райските ми ябълки , надявам се да почнат да се развиват ?
gevrek
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Фев 14, '18, 23:09

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от gevrek »

Здравейте, интересува ме кой сорт кайсии цъфти най-късно или кой сорт е най-устойчив на повратни пролетни студове и слани. Без значение е предназначението на сорта и срока на зреене.
Deleted User 3996

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 3996 »

Чувал съм за Силистренска компотена, има и други, но не ги знам.
stefan_doc
Кана кафе
Мнения: 501
Регистриран на: Ное 15, '13, 11:47
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 1 път

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от stefan_doc »

Фарбали. Според данните в нета.
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivrabetsa »

gevrek написа: Мар 5, '18, 18:48 Здравейте, интересува ме кой сорт кайсии цъфти най-късно или кой сорт е най-устойчив на повратни пролетни студове и слани. Без значение е предназначението на сорта и срока на зреене.
Това за късноцъфтящи сортове е относително!Цъфтежа зависи от метеорологичните условия в конкретна година.Точно за да се забави цъфтежа,в места с повратни студове и слани,се практикува засаждане на дръвчетата от северната страна на постройка или на северен склон ако се прави масив.А за устойчивост на студ на цветовете....това е тема за бъдеща селекция :D
Аватар
nelidech
Кафевар/ка/
Мнения: 861
Регистриран на: Май 19, '10, 13:23
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от nelidech »

Най късно зреещ сорт за мен е Мъргулеще. Зрее чак в края на юли плодовете са много красиви наполовина жълти и червени месести.
"Основните елементи на щастието са: нещо да правиш, нещо да обичаш и нещо, за което да се надяваш" Алън Чалмърс
http://nelidech.snimka.bg/flowers/rozi.508923.all" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от venetka70 »

Едно празно доста, голямо място в района на фабриката ми бодеше очите всеки ден.
Мрънках, мрънках, накрая се съгласиха колегите да засадим плодни дръвчета. Оказа се, че в средата на това място има закопан огромен метален резервоар. Ползвали го преди за вода, пък после било трудно да го извадят и решили да го заровят просто ей така. Умрях от яд.
Периметъра ми за действие рязко беше намален.
Колегата ходи до долината Фергана в събота и неделя и заръчах да купи поне 10 дръвчета. Върна се с 9 броя. Основното ми искане беше за череши и ябълки, а получихме 4 череши, две ябълки, един шам фъстък и ..... незнайно какво още 2 броя. :x :x Не преставам да се учудвам на безкрайното безхаберие тук. Ще свършат една работа, ама как е без значение. А това, че никога до края не довършват е друг въпрос.

Вчера, прекрасно време за засаждане. :ieeemyzh: :ieeemyzh: Как ли не не ги въртях тези овошки и никак не можах да разпозная кое какво е. Етикети - няма, всичко вързано на куп и това е.
Долу - горе 3 нагодих, които ми приличаха на пръчките на черешови дървета, ама четвърта такава не открих. Накрая махмах с ръка и ги засадих, пък ще чакам да видя какво ще излезе от тях. Сортове съответно незнайни, така, че си е пълен изследователски експеримент.
Изумих народа с искането си присадките да са ориентирани в съответната посока и да са над нивото на земята при засаждането. Явно не случих на колеги, никои няма подобни интереси и не откликва на моите въжделения за пробно земеделстване. Имам още 4 седмици и ще ги тормозя да поставят напояване на дърветата, че току виж ги уморили лятото без вода. Заплаших ги, че за всяко умряло дърво ще искам да засадят по 5. Дано да свърши работа.
Тръгнах да пиша по повод на каисиите, а се отплеснах и излезе много дълго писане в друга посока. Тук, всички каисии са с невероятен жълто-бял цвят. И на вкус са доста различни от известните ни на нас. Бяха много неориентирана миналата година като пристигнах и не успях да ги проуча съвсем. Тази година ще се поправя и ще се пробвам да събера повече информация и най-вече да разбера при какви условия ги отглеждат. Като силистренско чедо най-вече каисиите са ми интересни.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

venetka70 , засадените дръвчета щом са без етикет ,
човекът който ги е продавал , е казал на колегата ти сорта и вида на съответното дръвче.
И съответно него трябва да питаш,той е трябвало да ги надпише.
А кайсиите да не би да са зарзали,те имат такъв цвят - бяло жълто , шампанско.
По дребни са от кайсиите.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”