Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kim »

tanasaki написа:Това да не е Пас Красан?
Нямам представа, може и да е. Купувана фиданка е. Исках Попска, но нямаше и продавача ми даде тази.
Не я харесвам, защото като престои става хлебна и почти безвкусна и лятото започнах да и сменям сорта.

Изображение

Изображение

Изображение

Място за други овошки няма, за това ще опитам да спася някак тази :stiskam:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от wrong dreamer »

Добре е да се поизреже. Ако е много, опитай да присадиш под кора, една свежа клонка като мост. Изчисти и пъпките, ако има. Ще по,огне на сокодвижението. Ако, обаче, е малко и неповтарящо се на един и същи клон, хич да не ти пука. В лозята се случва когато вали дъжд, после замръзне и леда отваря пукнатини в кората. Понякога разцепва стъблото и от това страда плододаването. Но не е смъртоносно.
Кората на крушите е кекава. Също и стъблото. И са доста чувствителни на студ, гъбични иформите на антракноза.
Както казват - една болест, ако не се лекува от ракия, значи е нелечима. Та ако бордолезовия не помогне, ножа трябва да играе. Става и с остра тесла, но по внимателно за да не иде дълбоко.
Успехи !
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kim »

wrong dreamer написа:Добре е да се поизреже. Ако е много, опитай да присадиш под кора, една свежа клонка като мост. Изчисти и пъпките, ако има. Ще помогне на сокодвижението.
Успехи !
Къде точно да пресадя свежата клонка?
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Deleted User 3996

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 3996 »

Мостово присаждане. Успех :stiskam:
Изображение
или тук, качеството е лошо на клипа, но се добива представа.
" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kim »

Благодаря Тишо :dovolen:
Да видим каква ще я свърша...или-или
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от tanasaki »

Toва присаждане се прави когато разцепа е хоризонтален. При теб е вертикален, няма нужда от присаждане. Като започне вегетацията изрежи по-стърчащите участъци и това му стига. Това което казва колегата за бордолезовия разтвор си е добре, то така или иначе скоро трябва да се пръска. Като отида тези дни мога да снима пораженията на моите круши и как са зараснали.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
sasha

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от sasha »

Чудя се къде да се оплача...Тук ще е:
Небезизвестният Сръчко вече съвсем изтрещя и лудна по необичайни плодни. Та сега ще засажда черешо-сливо-кайсия, череша "Панталоните на швейцарската гвардия", Асимина/2бр., така трябвало/ и прочие. Толкова се е увлякъл, че поръчва неща, от които имаме по 1 или 2бр.А вече имаме сливо-кайсия, кудрания, фейхоа,Корнус Коуса,от 3 години дондуркам 2 Ериоботрии, щото не мога да им намеря място, а той продължава да гъчи. Децата се карат, че няма да остане трева за игра с топка. Добре, че внуците поотраснаха, та са повече на таблетите/не че одобрявам/.
Сега търся кръстоска на Гинко с марихуана - да е все усмихнат и да помни защо съм го ударила с лопатата по врата. Ми то луд умора няма, само се поти. И хич не е смешно. Никой от съседите не продава място, щото може да се върне някой от правнуците от чужбина и да земеделства. :ufff: :ufff: :ufff:
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

kim , да не би да си я фурсирала тази круша с много наторяване ?
Защото агрономите казват, че надлъжни прорези на кората има при буен растеж на дървото.
На твоето дърво,чак дървесната маса е излезнала извън кората ?
Трябва да напръскаш(чак да облееш)ствола на дървото с акаризин,но да внимаваш да не попадне върху пъпчиците по клоните.
Миналата пролет по някои ябълки имаше обелени части от кората и от аптеката ми дадоха акаризин.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kim »

Ами не съм я торила, освен хвърлянето на яра мила на пролет около розите,
но едва ли е отишло такова количество към нея.
С акарзин пръскам винаги по това време. :nod:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от apis »

Като гледам как хубаво са ти тръгнали присадките,та да попитам за сроковете за присаждане как варират ?

За спяща пъпка мислех,че е след15 август,т.е. втората половина на лятото и началото на есента.
А някои казват,че е до 15 август.

За будна пъпка пише,че е в началото на пролетта,при започване на сокодвижението(то и за присаждане на калеми е тогава).
А пъпките се взимали от калеми,съхранявани цяла зима - значи са отрязани още есента може би ?
Можело и с прясно отрязани калеми - през юни или началото на юли,
но в този случай има вероятност да не могат да узреят летораслите и да измръзнат през зимата.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”