Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от mimilisa »

Имам една млада череша Ранна черна едра, която току-що започна да ражда обилно и нещеш ли, тази есен и изби лепило по стъблото. По клоните няма, но по ствола в долната половина на 1.50 от земята виждам пресни бистри топки от сока и . Това знам че са първи признаци на умиране. Почетох из интернет и правилно си мисля. Спецовете казват, че това е бактериална зараза която е проникнала в дървесината и няма лек, освен отвън да се пръска с бордолезов р-р. От есента досега два пъти я пръсках с готов бордолезов от аптеката /не знам колко има общо с истинския, който си го знаем, че каквото напръскаш става синьо, на този не му личи че си пръскал/. Ще я напръскам и трети път като надуе пъпките.
Мисълта ми е , след като няма системни препарати за бактериални зарази, дали да не взема гентамицин или стрептомицин от ветеринарната и да я напръскам като раззелени, още преди да е цъфнала? Дали антибиотика ще проникне в тъканите и да убие заразата по проводящата система?
На едно място срещнах, че при зараза от бяла ръжда, пак пускала лепило, а моята беше болна това лято и гъсеници я бяха нападнали. Ако е от бяла ръжда е лесно ама бактериите ...мамицата им ... :ufff: :ufff: :ufff:

Окситетрациклин.

http://www.maugetlco.com/antibiotics/" onclick="window.open(this.href);return false;

Алелуя :ssun: :ssun: :ssun:

И понеже в Европа е забранено използване на антибиотици при растенията, как да го приложа на моята черешка?

Пак алелуя :ssun: :ssun: :ssun:

Какво мисли Таралас по този въпрос ?
http://www.maugetlco.com/why-mauget/application-method/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от wrong dreamer »

Аз не съм Таралас , но пък не съм виждал череша без "лепило". Всички са живи. Някои са вкусни.
Иди при автомонтьор и го попитай има ли и нещо на колата. Ако не го прекъснеш, ще струва повече от колата.
Дж. К. Джером, в "Четерима души в една лодка без....", пише : прочетох дебел медицински каталог. Когато свърших, установих, че единствената болест от която не боледувам е Хронично възпаление на капачето на коляното.
Това не е цитат а само спомен, но пък отговаря на въпроса.
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от mimilisa »

Викаш да оставяме плододаващи дървета да умират, че да вървят фиданките...???
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Пламен »

Имам питане за сортове круши Боскова масловка и Вилямова масловка. На много места пише, че имат несъвместимост с дюлева подложка и е правилно да се присадят като се използва междинник, например Попска круша. Питах в някои разсадници, а и по пазарите (там има само Вилямова) и казват, че си ги присаждат директно на дюля (ВА29) и няма проблеми. Някой дали има опит с това и знаете ли в какво се изразява несъвместимостта - дали по-кратък живот или друго.
azalia
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Апр 9, '13, 15:42
Местоположение: Ахтопол,Стара Загора

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от azalia »

mimilisa написа:Викаш да оставяме плододаващи дървета да умират, че да вървят фиданките...???
Wrong dreamer обясни чудесно-проблем няма.Като искаш пръскай с антибиотици,след това не трябва да се ядат плодовете поне 1-2 години.Аз също не съм виждала черешови дървета бе з смола.Имам огромна праскова също пуска смола,но не е умряла досега,отрупва се с плодове.Колкото повече се пръскат растенията,толкова по-неустойчиви стават на болести,сриваме им имунитета и после се чудим защо загиват.Всеки си решава дали да използва химии-агрономи да пробутат скъпи такива-бол.
„Питате ме защо купувам ориз и цветя?
Купувам ориз, за да живея, а цветята – за да имам причина да живея.”
Конфуций
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivanina »

azalia написа:
mimilisa написа:Викаш да оставяме плододаващи дървета да умират, че да вървят фиданките...???
Wrong dreamer обясни чудесно-проблем няма.Като искаш пръскай с антибиотици,след това не трябва да се ядат плодовете поне 1-2 години.Аз също не съм виждала черешови дървета бе з смола.Имам огромна праскова също пуска смола,но не е умряла досега,отрупва се с плодове.Колкото повече се пръскат растенията,толкова по-неустойчиви стават на болести,сриваме им имунитета и после се чудим защо загиват.Всеки си решава дали да използва химии-агрономи да пробутат скъпи такива-бол.
Ами, и аз така мислех че е безобидна течащата смола по кората на някои костилкови дървета, докато не се зачетох по подробно в някоя друга публикувана по тоя повод статия. Заболяване е ! :hmmmmmm:
При мен, така загина млада черешка на втора година плододаване.
Не помня името на сорта- зрееше около 6 май.
Засадих я от едната страна на гаражната врата, с цел да прави сянка на колата когато не е прибрана в гаража.
Като поотрасна, ММъж минавайки край нея взе често да се блъска в клоните и от време на време го виждах да отстранява с отчупване пречещите му клонки. Това определено, не ми харесваше- мислех си, че ще и навреди. :hmmmmmm:
По някое време, по стеблото и започна да се стича и втвърдява доста голямо количество смола.
Дали от чупенето на клонки по никое време, или бях купила от агро- магазина болна фиданка ?!- не зная,
но на следващата година, дръвчето не се разлисти. :snif:
...от тогава търся ранна майска черешка, и сега имам не една ...а, четири такива. :mrgreen:
Ето и линк, към едно полезно четиво, свързано с това бактериално заболяване. http://fermera.bg/component/k2/item/851 ... D0%B0.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
azalia
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Апр 9, '13, 15:42
Местоположение: Ахтопол,Стара Загора

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от azalia »

Да вярно е ,че често смолоотделянето при костилкови е признак на болест и една от причините е заразяване от счупени или отрязани клони-когато не се намажат раните с овощарска замазка или ножиците не са обеззаразени или от почвата, но в много случаи причината не е болест. :dovolen:
„Питате ме защо купувам ориз и цветя?
Купувам ориз, за да живея, а цветята – за да имам причина да живея.”
Конфуций
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5253
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Daniela Pargu »

Три хубави големи череши и една зарзала загубих с такъв признак!
Разбрах,че причината е високи подпочвени води :snif:
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от prijatel62 »

Нищо чудно, черешата харесва по-топли почви с лек механичен състав и ниско ниво на подпочвените води.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от wrong dreamer »

Приятели,
това е признак на дискомфорт или заболяване. Аз исках да кажа, че хората не умитат от счупен нокът. Също и черешите не умират от смолата . Те се пазят чрез нея.
Черешата има много трошливи клони. Всички растения живеят по природосъобразен начин. При черешите, клоните прорастват много, после идва тежка реколта и после се чупят. Ако преди 500 години имаше овощарски факултет, сигурно черешите щяха да променят хабитуса вече.
Те си се справят чудесно. Аз имам десетки загинали дръвчета, но нито едно от такива тежки диагнози.
Обикновено : засушаване, големи отрязвания / диаметър / без да намажа поне с пепел, очупени повече от една трета от клоните, наранени корени при почвообработка, зайци , сърни и мишки, отровени от предозирани химикали и още много , все човешки проблеми.
Та искам да кажа - не се безпокойте госпожо. Иначе ще стане "Нероден Петко".
Късмет на всички !
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”