ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 235 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Breda »

А защо сутрин?
Аз нали бера тука из полетата бял равнец и жълт кантарион,а за тях пише ,че се берат по обяд в жега,тогава етеричните масла са най-наситени в цветовете или нещо такова беше :hmmm: Да не би заради Еньовден ,нали тогава се беряха рано сутирн или през нощта?
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от МГХ »

Аз пък три пъти се опитвам да завъдя мурсалски чай и все неуспешно. Единият живя две години и изгни. Сега прочетох Дани как го гледа и ще си поръчам за четвърти опит :D
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 235 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Breda »

► Виж съдържание
Изображение
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 235 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Breda »

Изображение
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

Листата на гинко билоба дърветата не трябва да се берат докато са зелени,защото няма от какво да се храни дървото,
не може да расте,дори може да изсъхне.Т.е. момента на тяхното събиране е есента.Те пожълтяват за много кратък
период от време.Също могат да окапят много бързо,дори в рамките на няколко часа листата на цялото дърво.
В зависимост от региона може би,но в рамките на 1 до 15 дни листата жълтеят и падат от дървото.
И тогава е момента за тяхното събиране за чай.Чаят понякога има и странични ефекти.
А и може да е опасен при комбинация с аспирин и др.

Запарка 1 час
300 гр.вряла вода
5- 6 листа
По 100 гр. 3 пъти дневно всеки ден преди хранене.Листата след прецеждане да се сдъвчат и погълнат.

Този вариант е когато листата са надробени на ситно.
Къкри 15 мин.,след отдръпване кисне 30 мин.(След отдръпването може да се сложи 1. ч. лъж. зелен чай.)
250 гр. вода
1 чаена лъжичка листа
Deleted User 7475

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Deleted User 7475 »

Резнах двата вида мента. Много е ароматна! :)
Благодаря за лявата, изпратена от форумно другарче! :ieeee: Много добре се развива под една голяма круша.

Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 451 пъти
Обратна връзка:

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от botan »

Daniela Pargu написа: Май 6, '19, 19:33Малко ритуално :dovolen: - но сутрин :daaa:
Breda написа: Май 6, '19, 19:42А защо сутрин?
Аз нали бера тука из полетата бял равнец и жълт кантарион,а за тях пише ,че се берат по обяд в жега,тогава етеричните масла са най-наситени в цветовете или нещо такова беше :hmmm: Да не би заради Еньовден ,нали тогава се беряха рано сутирн или през нощта?
Билките, които се берат заради етеричните им масла се берат рано сутрин преди слънцето да ги е огряло т.к. една от функциите на тези етерични масла е да охлаждат растението. Като ги напече те почват да ги отделят и следователко концентрацията им намалява, а вечер си напълват вместилищата на ново.
Между другото повечето равнец е бял. Видовете от родът са много сложни за определяне, така че какво точно пиеш не е съвсем ясно. Същото важи и за жълтият кантарион, те са по-лесни за определяне, но пък има няколко морфологично сходни видове. :roll:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 235 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Breda »

:sbow: Благодаря,Ботан
Сигурно съм прочела поредната глупост из нета,но имам спомен ,че някакъв билкар го каза по ТВ и съм го запомнила,ама може и да греша,почвам рано сутрин да бера :daaa:
Пък за белия равнец - чак такива левъли не съм достигнала :lol: Значи нещо като плацебо тогава
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1782
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 171 пъти
Получил благодарност: 149 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от dung »

Мурсалският ми чай изкласи...
Изображение

...обаче са цъфнали само цветчетата в най-долната част на класовете:
Изображение

И тъй като досега не съм имала такава билка, се чудя готов ли е за бране или да изчакам да се отворят всички цветчета на класа? :hmmm:
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1926
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 492 пъти
Получил благодарност: 829 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Alien »

Изчакай още. Ппреди да се отворят тези на върха, първите цъфнали (най-отдолу) почват да завяхват. Горе-долу гледам да е възможно най-нацъфтял, тогава.
Изглежда тази година реколтата му на всякъде е добра. Обаче, при мен, остана много малко листна маса. Повечето са върлини с цвят. Дано, след обирането му, да се възстанови. Че една година така ми изсъхна...
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”