ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

Брех тоя щир,сега остава и рецепта да дадеш,на пароварка ли го вариш ?Дето казва Breda,цели бали,пък не съм готвила още.
penkeler,как ме разсмиваш ! Старите хора казваха,че има хубави бурени,щир е един от тях.Аз им се чудех.
В някои страни се продават по зеленчуковите пазари.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

Breda ,моя мурсалски чай съм го сложила на най големия припек и слънцето верно го жули цел ден.
А и никакво поливане.Само при засаждането по около200 гр. вода на коренче.
Никакво торене.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от ln_none »

apis, събираш балата :lol: обираш по-апетитните връхни части и вариш на пара (а може и не на пара) с какъвто там уред разполагаш до омекване. Овкусява се добре със сол, лимонов сок, зехтин и чесън. Ние добавяме домати и маслини, може и слънчогледови семки.
Впрочем има и други плевеляци, които успешно влизат в тази салата - кострец, куча лобода и т.н.
В Гърция имат една хортосалата, тя е от такива треви, ама по заведенията май е само с лимон и зехтин, не я овкусяват добре и няма добавки.
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от dany »

Здравейте, някой в темата по нагоре беше споменал за Разсадника на Морган в село Хотница http://www.morgansplants.com/events. Като любител на билки и подправки разгледах сайта и направих поръчка от всички видове менти, повечето от мащерките, риган, естрагон, избрах си и няколко многогодишни цветя. Цените са отлични! Всички растения бяха прекрасни, големи, добре гледани, а обслужването е приятелско и повече от любезно. Тъй като градината ми е в село близо до Провадия, а живея във Варна, Греъм, с който комуникирах (на много добър български) за поръчката си направи така, че да получа растенията в моето село.
Имат интересна организация, за да стигнат до своите клиенти: всяка трета събота са на пазара в Провадия, всяка първа неделя в Добрич, всяка последна неделя на месеца са в село Драгиево (Велико Търново), всяка втора неделя в село Хотница. Сайта е на английски, но добре направен, правят и поръчки по Еконт.
Добрите търговци трябва да се споменават, от това печелим и ние-цветари и градинари!
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от sylay »

Еееее, сладури! Вече ме взехте на "подбив". Щир от обикновения си имам. :nod: :P
Искам гръцкияяя! Засукания дето го наричат "АМАРАНТ" и му продават семената прескъпо в "здравословните магазини".
ln_none - благодаря за рецептата!
Ако не те бяха попитали за нея, аз щях да те попитам.
Ние ядем какви ли не чуждестранни боклуци, а родното даваме на прасетата/по изследване на проф.Асен Златаров/. Това важи и за мен самата.
Като руколата например. Уж имала лек вкус на орехчета, а според мен си има лек вкус баш на спарен чорап.
Да вземем и спирулината струваща 19лв за 1/2кг. Смляна на прах колко била полезна.... да не повярваш как сме живели без нея до сега!!!
Накрая 1 дама работеща в лаборатория в 1 предаване на Гала направи изследване, в което сравни качествата на спирулината и нашенския магданоз по 20 показателя. Оказа се, че магданоза я "издухва като малка гара" по всички показатели. Половин килограм сух смлян магданоз струва 5лв., а пък спирулината - 19лв.
Годжи Бери /нашенския "Мерджан"/ - от край време го има на цяла поляна близо до нас, пък и в цялата страна. Един клиент ми го каза. Никой не му обръща внимание. Влаковете минават от там и хората пикаят върху него. Ама на! Казало се - МОДА!
Мои колеги поискаха да си го купуват по 5-10лв. за 1 смижурено коренче. Заведох ги лично да си вземат клончета, за да си захванат и като видяха за какъв БОКЛУК става въпрос, избягаха и до ден днешен не са отворили дума за Годжи Бери. Носила съм им и плодове от храстите.... Който е от Пловдив мога да му кажа дори къде се намира "плантацията" с тази "ценна" суровина, стига да има нерви да бере.
Това е само за лирично отклонение!
Аз също залитам по чуждоземските боклуци.

Моята любима МЛЕЧНА САЛАТА е салатата от КУЛТИВИРАНА ТУЧЕНИЦА/едногодишна/, която за пръв път опитах в Турция. Е! Повярвайте ми - няма такава вкусотия. Слагат се само суровите листенца, който са в пъти по-големи от тези за дивата тученица и много сочни. Ето рецептата:
измитите листа на 1 връзка тученица /купувам я по 1 лира в Турция/
цедено кисело мляко
майонеза
сол, чесън, олио
Всичкo се разбърква, заглажда се и се залива с разтопено масло + 1с.л. червен пипер в него
Изображение
Изображение

Тази година не можах да си направя от тази салата понеже не ходих в Турция и не можах да си купя. И честно да ви кажа липсва ми. Бързам да си засадя многогодишните подправки преди да се насоча към неща като тученицата. Дай Боже другата година да имам време за нея. Ето я:
Изображение Връзката в Турция е 2 пъти по-голяма от тази
А това вече съм си го купила, просто не съм го засяла:
Изображение
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 235 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Breda »

:D Шегуваме се,не сме те взели на подбив
Яла съм тази салата в Турция,страхотна е, спомням си че така се надумках с екмек балон и тази салата,че нищо друго не можах да поема.Тученица и тука съм виждала да продават на пазара- 1 лв връзката,но като че ли беше дива.
Също като теб вярвам в силата на нашенските билки и подправки и поради тази причина си отглеждам .Суша ,смесвам и пием чай в индустриални количества,сега лятото студен ,вместо вода с прясна мента и лимон.Отглеждам си 3 вида мащерка,2 вида риган,маточина,мента,калоферче,ехинацея,3 вида салвия,босилек,лавандула ,сега и мурсалски чай ,досега купувахме.Около нас бера липа,бял равнец и жълт кантарион( в последно време изчезва),коприва малко слагам също в чая,липсва ми лайка,едно време имаше навсякъде ,около блоковете даже,купувам и от нея,наесен шипки и глог от полето в изобилие и чаят става превъзходен.Не смятам ,че с тези всичките съкровища баш от липсата на годжи бери ще ми страда организма :lol:
А...и естествено сироп от бъз наесен.Ако не ме домързи понякога изсушавам и него бухам в чая.Общо взето - чаят става турлю гювеч :lol: ,но много вкусен
Освен това естествено лющян( така наричаме девисила ние) ,балканска чубрица,копър ,магданоз ,джоджен,но тях още не съм почнала да слагам в чая :D А и глухарче забравих,цветове и листа суша за чая,знам,че корените са по по най,но се вадят трудно,та по лесному
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от sylay »

:lol: :lol: :lol:
Знам, че се шегувате. Не съм сърдита. :lol: :lol: :lol:
Просто го ударих на "лирично отклонение" и аз.
Спомням си нещо, което казваше дядо ми, а после четох същото изказване и при Ванга и Дънов:
"Всеки да се лекува със собствените си билки"
"Плодове, зеленчуци, подправки и билки, които виреят на дадено място лекуват и са най-полезни за тези хора, които живеят на същото място."
"Така е писано, че всяко нещо израства там, където има необходимост от него."

Преди 2-3 месеца гледах 2-3 клипа по youtube на Веселин ОРЕШКОВ и там той каза, че българката в миналото е познавала около 70-80 вида ядливи треви и като се връщала от полето, преуморена от работа, по пътя за вкъщи набере по нещо от тях, а после набързо направи с тях каша или чорба и така хората са били здрави.
Замислих се, колко от тези ядливи треви познавам аз?! Не повече от 10. От неговите клипове се запалих по АМАРАНТ-а/щир-а/. А той е човекът популяризирал аронията в България. До скоро не бях чувала нищо за него.
Нещо повече: Човекът включва билките и ядливите треви в храната, а не само на чай. Аз не обичам чай и това ме устройва. Не съм нито веган, нито вегетарианка, но ме кефи да знам кое се яде и кое не, както и да опитвам различни вкусове.
т.е. за СУПИ, САЛАТА, КАШИ, МАНДЖИ И ЯХНИИ съм навита, но чай - НЕ!!!
:dovolen: :dovolen: :dovolen:

Лющяна/девисила/, чубрицата и чесъна са ми 3-те доскоро най-любими подправки, които мога да отгледам. Търся многогодишна чубрица именно по тази причина.
Сега вече сред новите ми фаворити са: гръцкия риган, калоферчето и сибирския лук.
Босилека е едногодишна подправка - затова не го сложих при фаворитите ми. Иначе си го обичам.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4822
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 550 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от ivko69 »

[quote=Breda post_id=821011 time=1527170035 user_id=5598]
:липсва ми лайка,едно време имаше навсякъде ,около блоковете даже

Ами като ти липсва,насей си...Виж при мен за една година какво стана..

Изображение

Изображение

Изображение

До сега четири пъти я бера,а все едно,че не съм я пипал...
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4822
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 550 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от ivko69 »

И сега като гледам снимките,ми се струва,че съм я снимал след бране...Утре като се отвори,ако има слънце около обяд,ще ти я снимам необрана,за да видиш каква красота е...
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 235 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Breda »

Балканска многогодишна чубрица си взех от тук
http://www.bulherbs.com/magazin/
Направи хубава голяма туфа,вечнозелена и красива

Изображение

Ивко,ще си засея лайка,мисля го,търся и място,също смятам и жълт кантарион,че ме е страх от змиите ,а той все цъфти като израстнат буренаците до коленете
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”