ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
acid
Двойно кафе
Мнения: 159
Регистриран на: Юни 22, '12, 15:53
Местоположение: Пловдив

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от acid »

Имам мащерка,джоджен с кръгли листа,маточина,розмарин,лавандула те са май многогодишните ми.

Магданоз и копър всяка година хвърлям-дали от мен или от масовото сеене около мен винаги имам в двора :lol:

От руколата не мога да се отърва,но най-гадното е ,че искам да стои мирно в зеленчуковия двор,а тя всяка година става огромна при цветята.От дивата е,тя ми е по-вкусна,но не знам ,защо така сама си никне безразборно.Най-вкусна е през февруари/март и после започва да цъфти и люти.

Имам огромни количества лайка,ползвам обаче само тези в зеленчуковия двор,защото са абсолютно чисти.Върху останалата плантация тичат кучетата и не я берем,само краси,ароматизира и я косим :D

Маточината много я харесвам за сок,много го пием вкъщи.

Аз сигурно съм единствения човек,който не може да си захване босилек по никакъв начин :lol: Нещо му правя :lol:

Моят розмарин е много разчленен един такъв,прилича на октопод,а толкова искам да го вдигна височко,но не ми се получава,всяка година пуска хиляди нови клончета и аз режа...

За джоджена
искам да питам,казаха ми,че трябвало да го бера сега докато още млад за сушене,да не го оставям да расте на височина и аз режа и суша,но той расте отново и става огромен,има ли начин да забавя цъфтежа му по някакъв начин,искам да е такъв още малко,защото като цъфти става с друг аромат ?
Изображение
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1429
Регистриран на: Май 20, '10, 13:51
Местоположение: София

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Fiut »

Аз пък маточината не знам как става на сок, би ли споделила? Че почти я унищожих да не ми пречи.
Босилека аз установих че се вкоренява много бързо в чаша вода. Вземи си, късай и вкоренявай. Аз си правя разсад, че иначе не ми се получава. Много лесно кълни.
Джоджена само рязане му е майката - до дъно и после пак. При мен е същото. Но по някое време все пак избуява и това е.
Розмарина най-вероятно ти е от влечащия. Имам го във висяща саксия - супер е! А в земята сложих от храстовидния - той става прав.
Ние имаме и риган - голяма туфа е и е мн вкусен. И други де - естрагон, исоп, къри, дафин, мащерка. Естрагона е егати бурена.
Аватар
acid
Двойно кафе
Мнения: 159
Регистриран на: Юни 22, '12, 15:53
Местоположение: Пловдив

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от acid »

Продукти:4 клонки маточина,1 литър вода,1/2 лимон,175 гр.захар.
Маточината се слага в шише и се долива с вода.Добавя се лимона на резенчета.Стои така 2-3 дни.После се разтапя захарта на бавен огън и се добавя в прецедения сок.И пак се оставя да отлежи около 2 седмици.Аз го оставям в хладилника обаче и го пием почти веднага.Ако не се сложи лимон напитката става с много приятел розов цвят :D Който винаги съм се чудела от къде идва?
Изображение
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1429
Регистриран на: Май 20, '10, 13:51
Местоположение: София

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Fiut »

Много благодаря! Ще го направя. Току виж маточината се спасила от скубане тази година.
denitsavm

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от denitsavm »

И аз ще го пробвам :nod: Ще цитирам при домашните лимонади, за да не се загуби тук рецептата :nod:
Аватар
setipeti
Кана кафе
Мнения: 525
Регистриран на: Май 20, '13, 10:42
Местоположение: Варна

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от setipeti »

Аз пробвах със семена за покълване
с кресон пробвах, излезе ми едно красиво растенийце, което хапнАх :lol: , но от събратята ни помен, мисля обаче, че пробвах в много лоша почва, имам още семена, ще пробвам пак :stiskam:

пробвах и с лук(защото нещо не се получиха кълновете) - това което порасна обаче нямаше нищо общо с лука.., та се чудя изобщо що за кълнове са били, че и био бяха даже..., и от тях имам още, може да направя още някой проба, че току виж измежду лука да е имало нещо, което е било по-читаво и затова да е покарало тъкмо то :twisted:

иначе много успешно отглеждам босилек вече втора година(засега само в саксия, че си чакам градинката още..)
тази година вече имам успех и с мащерката, розмаринчето също е поникнало по 2-3см, чакам да се появи и различима мента, да не е нещо ментЕ :D , още е съвсем мъничка :stiskam:

а миналата година сях в едни саксии копър и магданоз, ей тъй за адет, обаче след дълго чакане нищо не излезе в нито едната саксия, тупнах в тях корени чери доматки.., като свърши сезона ме мързеше да ги ровя корените и само разкарах дългите сухи пръчки, до пръст.. и ги зарязах, но не знам от къде ми е останало да си поливам и саксиите в които няма нищо, а само пръст, за да не се сбиела тотално пръстта, та капвах по малко водичка известно време, то пък взеха че избиха копъра и магданоза :lol: :lol: :lol:
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1429
Регистриран на: Май 20, '10, 13:51
Местоположение: София

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Fiut »

Без зеленяж и подправки нищо не ни и толкова вкусно!
Благодаря на acid|за рецептата за сироп от маяточина - изпробвано вкусен е!!!! :tzvetentze:
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от DarinaN »

acid написа:Продукти:4 клонки маточина,1 литър вода,1/2 лимон,175 гр.захар.
Маточината се слага в шише и се долива с вода.Добавя се лимона на резенчета.Стои така 2-3 дни.После се разтапя захарта на бавен огън и се добавя в прецедения сок.И пак се оставя да отлежи около 2 седмици.Аз го оставям в хладилника обаче и го пием почти веднага.Ако не се сложи лимон напитката става с много приятел розов цвят :D Който винаги съм се чудела от къде идва?

това намирисва на мохито с леки отклонения
подобен сок забърквам за бърза консумация и всичко на око : ароматна билка / счукана/ мента, джоджен, маточина , каквото има подръка , захар, много лимонов сок , много лед и вода
на пикник може да си носите забъркан " концентрат" и да разреждате с лед и вода
сламката е задължителна :hihihi:
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Анемоне
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1143
Регистриран на: Юни 29, '12, 22:43

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Анемоне »

Аз имам лимонова мащерка,сложих я снощи на риба скумрия,с чесън,лук и домати ,ей по-вкусно нещо не бях яла скоро.
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от DarinaN »

някой да знае коя част от самардала - та и как точно се ползва ?
/поне 5 кв.м. ще ми трябват за по няколко стръка от всички подправки , които съм събрала . за по - едрите един стрък стига / :hmmm:


обожавам мириса на билки и подправки
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”