ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Билките ......

Мнение от calico »

denitsavm написа:Аз пък ще си пресадя моя в саксия и ще го цопна на печката :dovolen:

Отмира бе, кучето му, отмира пак.
нали тъй направих миналата година и се точех цяла зима да стрижа пресни листа от босилек.
пък то се гътна въпреки грижите ми (или благодарение на тях, кой знае) :P
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
denitsavm

Re: Билките ......

Мнение от denitsavm »

Ми моето е още младо - сях юни семената и тъй като никакви грижи не положих после, то си е бебе още, може и да стане :hmmmmmm:
denitsavm

Re: Билките ......

Мнение от denitsavm »

И като така и така съм тук - някой гледал ли е многогодишен копър? Ето за това говоря: http://www.pazaruvai-lesno.bg/index.php ... cts_id=426" onclick="window.open(this.href);return false; , купих го миналото лято, тази година понасях малко през юни, юли. До сега съм брала 3 пъти, /те са 5 коренчета след набезите на кучето/ все още са около 30 см. високи и никакви признаци за цъфтеж, както се случва с обикновения копър :hmmm:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Билките ......

Мнение от calico »

denitsavm написа:Ми моето е още младо - сях юни семената и тъй като никакви грижи не положих после, то си е бебе още, може и да стане :hmmmmmm:
ако още не е изкласило- да е пуснало съцветието, не му позволявай. наблюденията ми това сочат. Режи винаги върховете, то оттам цъфти. После ще пуща странични и на тях също ще се опита да цъфне. и там режи върховете (за салатка и манжа те и без това са най-хубави)
така не му позволяваш да умира, щото на него мисията му е да цъфне и да направи семена.
може и да го удържиш, аз не можах щото не бях там през цялото време и ....
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
denitsavm

Re: Билките ......

Мнение от denitsavm »

Ясно, мерси за съветите, ще кажа докъде съм я докарала :nod:
denitsavm

Re: Билките ......

Мнение от denitsavm »

Кога се сади чесъна? Аз и за това не знам :oops: , садила съм пролетно време на вилата, преди 2 години, но не покълна и половината, след това реших наесен да го садя, но стигнах до средата на пътя и се върнах, та не успях да пробвам. Сега чета тук там за предзимно садене - кога обаче, сега или по-късно? Смятам измежду цветята да наслагам
georgieva_silvana
Kафенце
Мнения: 45
Регистриран на: Дек 28, '09, 13:49

Re: Билките ......

Мнение от georgieva_silvana »

calico написа:
Say No написа:Извинете, не исках да се шегувам с никого. Просто това прочетох в Сортови семена.

Сай, спокойно, сега пък ние се шегуваме. :tzvetentze: Разбира се че си преписала само това окето пишат в сортови, ясно ни е.
А щеше да е хубаво да има многогодишен босилек... :potekoha: :lol:, нали Блу? дръвче-босилек, ехааа... :potekoha:
Вижте какво намерих
Изображение
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от илюзия »

Какви подправки или билки си сеете? Разкажете за растенията, особеностите по тяхното засаждане (дали ползвате семена или готов разсад), отглеждане (едногодишни ли са или многогодишни, борба с вредители и др.), бране, сушене и накрая начинът на употреба и консумиране. :dovolen:
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от libra »

Собственоръчно съм садила :
копър -не порастна толкова ,че да суша за зимата.Не разбрах какъв му е бил проблемът.
магданоз -обикновен .Къдрав някога съм садила-по-твърд е от другия,може би за украса става.
целина-докарах я до листа само,защото не я разсадих.Презимува ,сега я ползвам.
девисил-от коренище .Става за боб,прясно зеле,но в малки количества,ароматът е доста силен.
Чубрица-задължително садя,купувам си разсад.По време на цъфтеж се суши на сянка.
мащерка- садих от семена ,не знам какво ще стане.Пониците останаха малки и ги садих на снопче.Живи са.И това защото на съседната ливада намерих едно -единствено коренче!Мислех ,че на всяка ливада расте мащерка!
джожден,с овални листенца -от коренище
босилек -от семена ,червен,за пръв път садя-с прискърбие прочетох във форума,че бил едногодишен.
Маточина-внимателно с нея,защото се разсажда като бурен.
Мента -искам да си захвана/за коктейлчета Мохито!/,но не правя никаква разлика с джождените?
калоферче-подправка за агнешко
илюзия
Виенско кафе
Мнения: 353
Регистриран на: Апр 21, '12, 23:48
Получил благодарност: 6 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от илюзия »

В нашата градина копърът си никне сам всяка пролет, берем няколко "реколти" от него до есента, като оставяме по някой корен да прецъфти, за да се самонасее. Ползваме го само пресен или замразен във фризера за зимата.
Всяка пролет сеем обикновен магданоз и от него също замразяваме за зимата.
Задължително си правим и разсад чубрица, че тя май е най-използваната подправка у дома. Нея я ползваме само сушена - за подправяне на месо, кайма и всякакви ястия, но най-вече за пържени картофки :liubov2:
Освен тях имаме девисил, който ползваме основно за печеното агнешко с ориз и по някое листенце за рибена чорба.
Босилек едногодишен сяхме няколко години, но почти не го ползваме и затова спряхме.
Джодженът ни е като плевел - изскубваме, чистим, хвърляме, а той пак си никне упорито :lol:
Имах голямо желание за лавандула, но след няколкото неуспешни опита вече се отказах. А така и не разбрах, къде ми е грешката с него :hmmm:
"Ако всеки прави добро в предела на своите възможности,
възможностите ще станат безпределни..."
(F. İskender)
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”