ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от vanina_g »

Ето и моя - още няма цвят, ама му се радвам че се хвана и си расте :ieeemyzh:
Е не мога да се сравнявам с Breda, нейния е страхотен! :daaa:
Изображение
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Breda »

До есента ще са големи туфи,Ванина :syes:
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от vanina_g »

Breda написа: Май 6, '18, 19:53 До есента ще са големи туфи,Ванина :syes:
Наистина ли? Дай боже! :stiskam:
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Breda »

greeneyed написа: Май 6, '18, 19:44 Страхотно, Бреда, поздравления! Изчакай ги да пораснат още цветовете, после ще ги изрежеш; остави си няколко цвята да узреят хубаво и си запази семена, за всеки случай. :daaa:
Благодаря :tzvetentze:
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от sylay »

Много добър въпрос беше зададен в предната страница:
Как си опазвате подправките от вредители?
А аз ще добавя:
С какво може да се пръскат?
Подправки като мента, джоджен/гьозум, девисил, босилек, магданоз и т.н. са с доста нежни листа.
Хрумна ми да ги напръскам със СОДА, но тази пролет унищожих няколко саксии с цветя пръскайки ги със сода и салицил/и двете безвредни/.

Имам още 1 питане:
От къде мога да се снабдя с МОРСКИ ПЕЛИН ?
Това е много ароматен пелин, който се слага в ракията за да я овкуси и придавало страхотен аромат. Ето как изглежда:
Изображение
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от sylay »

Божееее!
Така ме зарибихте с този мурсалски чай, че аз дето чай не пия никакъв, онзи ден като се разхождах из пазара видях 1 прекрасно растение с пухкави, мъхести листенца като заешки ушички и веднага си купух мурсалския чай. Растението е голямо и хубаво с около 10-на цвята. Още не са пожълтели. Веднага го метнах в земята. Е! Чакъл или дребни камъчета не съм му сложила още, но го засадих в билковата ми леха при сухолюбивите ми растения като: лавандула, мащерка, зелен и шарен градински чай-салвия, кърито/което не е никакво къри, но така са го кръстили/ и розмарина, който ще засадя след някой друг ден.

За протокола: Билковата леха ми е мечта от доста години, но чак този април започнах да я реализирам. Набелязала съм си 25 вида многогодишни растения т.е. подправки. Мурсалският чай не влизаше в списъка, но го засадих преди някои растения от списъка. :sflower: :stime:
Сега и чакъл ще му търся.
Успех на всички, ще държа връзка с вас!
Аватар
inik
Кафе с мляко
Мнения: 257
Регистриран на: Мар 30, '15, 16:03
Местоположение: с. Волуяк

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от inik »

Да ви покажа какво направих за мойте подправки
Изображение
Мястото ми е много малко и това успях да измисля, обаче нещо ме дразни. Не мога да преценя точно какво не ми харесва... Много камъни ли, пръст ли още да насипя...?
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от libra »

На мен ми бодат в очите големите табели и маркучите.За разнообразяване на зеленото можеш да сложиш билки с вариегатни листа ,червени,дори и един шарен/червен киселец се сещам.Камъните май няма да се виждат скоро.За почва не мога да кажа.За табелки за подправки съм харесала тапи от вино,забодени на нещо.Само пример давам.Има едно диво лукче,сега цъфти с розови топки като близалки.
Аватар
inik
Кафе с мляко
Мнения: 257
Регистриран на: Мар 30, '15, 16:03
Местоположение: с. Волуяк

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от inik »

Да, наистина идват големички..., а на снимки много ми харесаха. Лошото е, че нямам място за още подправки, там са само тези, които ползвам. Ще ракарам табелките и дано като покрият малко камъните да е по-добре. А маркучите... Ще помисля за тях как да ги поскрия. Благодаря за мнението! Ще се радвам на всякакви препоръки!
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от libra »

Туфите са доста големи вече и след месец с още някое растение,предполагам ,че могат да се замаскират.За табелите,все пак,както ти решиш.Между другото,отначало скалните кътове не изглеждат впечатляващо,но после всичко си се намества.Разбира се и винаги може нещо да се корегира и допълни или да му се приложи някоя сполучлива идея.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”