ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Di_Va »

Apis, благодаря ти! Аз да си призная готвя със съвсем малък набор от подправки, но ММ се развихря, дори и когато готви за кучето :).
Кърито цъфтя и миналото лято, и нищо не направихме, а мисля че ако го подстрижа, ще се сгъсти и ще стане още по-красиво и компактно. За мен си е просто една китка в градинота, която мирише на подправка :)
Сега така или иначе е нацъфтяло и полегнало, ще го подстрижа, а цветовете ще ползвам за букет ;)
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

За работа в градината си взимам памучни ръкавици,гумирани от долната страна.Има ги в железариите.
Та с такива ръкавици(естествено чисти) стривам изсушените билки.Иначе сухите клони много боцкат.
Сухите билки,сушени на сянка,ги изнасям да ги напече малко слънцето,и тогава много лесно се стриват.
Сухите клони ги отстранявам,остава само листната маса.Времето трябва да е тихо,да не е ветровито.
Другият вариант е да се сложат за малко във фурната,на ниска температура,ако времето е валежно.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

Аз много билки ги изсуших с това ниско рязане.
По тая причина и лавандула сега вкоренявам.
Иначе я харесвам добавена към чая.
Една внимателна подстрижка,винаги прави по красива и компактна всяка билка.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Di_Va »

Лавандулата понася много ниско рязане по всяко време, това е пробвано при мен. Верно, бяха добре вкоренени растения дори поизпуснати - не знаех ,че е добре още първата година да се скъсят, за да се сгъстят. И бяха с едни издължени, грозновати и вдървени клони, орязах ги (някои драстично) и на следващата година бяха супер! Опитите ми да вкореня от същата лавандула обаче, никога не успяха.
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от sylay »

Вярно ли е, че ПЪРВАТА година т.е. в годината на посаждането шивеса/сибирския лук/ не се реже?
За чубрицата и аз чувам противоречиви мнения: едни казват, че се полива, а други, че не трябва...

За тези от вас, които като мен живеят в град, а само в събота и неделя ходят по селата:
КАК си поливате растенията през лятото? Ползвате ли ботилка с вода, която е пробита да капе близо до растението?
Има ли ефект?
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Di_Va »

Ние ползваме таймери при контактите на помпите (имаме два кладенеца с две помпи), маркучи с капково напояване при зеленчуците и някои други растения. Таймерите са направени да включват помпите например в 21,00 часа и да изключват в 23,00, като по този начин осигуряваш всеки ден поливане за колкото време искаш. Тази организация не отчита дали е валяло или не, има различни други устройства за поливни системи с датчици за дъжд и прочие, но ние не сме дорасли за тях :) , все още :nod: .
Много от хората тук поливат само през уикендите, без това да е катастрофално, но има значение къде се намира градината, при нас е жега и не зная какво би оцеляло на такъв режим.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1696
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 304 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от penkeler »

sylay написа: Юни 12, '18, 15:34 КАК си поливате растенията през лятото? Ползвате ли ботилка с вода, която е пробита да капе близо до растението? Има ли ефект?
Значииии, искам да подчертая, че не съм страстен градинар. Макар, че вече втори сезион имам възможност по често ( даже почти ежедневно) да присъствам в радината, тя ми остава малко по на заден план. Преди, когато идвах само през уикенда, съм пробвал различни варианти. С бутилките ( аз ги заравях около 1/3 в земята, продупчени в подземната част и с затегната капачка. Така, при нгряване от слънцето, се вдиа налягането и водата изтича, а когато се охлади засмуква въздух) има някакъв ефект, но докато намериш оптималния вариант, всичко се свежда до "проба - грешка". В смисъл обема на бутилката и колко дупки, и с какъв диаметър да направиш, за да има равномерно изтичане цяла седмица или поне толкова, колкото да не се повредят растенията. Аз мулчирах вадите със сухо сено или слама което много ми помагаше за задържане на влагата, докато пристигна отново.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13713
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 390 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от zeleno »

когато се заравя бутилка с цел поливане , трябва да има дупка и в горната част , за да влиза въздух
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от sylay »

penkeler - това с мулчирането е задължително при мен. Фен съм на Галина Кизима и съм гледала всичко от нея, което има в youtube. "Градина за лентяи" ми е любимата тема, както и "Отглеждане на домати без поливане". Домати още не съм взела да отглеждам, НО метода много ми харесва. Затова си мислех да съчетая "мулчиране със СЕНО и ботилкото поливане". Да пробвам да подсиля ефекта.

zeleno - Дупката в горната част/освен останалите дупки/ върху капачката ли я пробиваш?
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10113
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1034 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от МГХ »

При мен всички опити с бутилки де оказаха неуспешни. Или изтича водата почти веднага , т.е. още същия ден, или пък изобщо не изтича. Какво ли не опитвах. Включително и да поставям малко пръст в бутилката. Така четох някъде.
За сметка на това мулчирането дава при нас добър резултат. Мулчирам с окосена трева, която на другия ден вече е суха. Изпразвам коша от косачката . Доматите ми се засадени по-високо от пътеката, която пълня с вода в събота или неделя. Водата се просмуква и отива при корените на доматите, респективно другите растения. Почвата е песъчлива и плитка. До другата седмица няма проблем и не са завяхнали.
Само пипера и лютите чушки поливам директно върху корените,защото нямам достатъчно място и ги садя по наблизо за да си пазят сянка.
При краставиците е по-сложно и там ги поизпускам. Загърлила съм ги и поливам обилно , като съм избрала за тях единствения участък с глинеста почва,около 2-3 кв.метра, за да задържи вода по-дълго. Вероятно там са изхвърлили глина при строежа на къщата /северните стени на къщите на балкана са от плет и кал/ и правенето на кирпичи за стопанските постройки.
Май и тази година няма да имам капково. Трябва да се пренесе един бидон 1 тон от единия край на градината до другия и няма кой да го направи.
Di_Va, не се ли страхувате от промяна в напрежението на тока. ММ не иска да оставяме включен ток като си тръгваме, защото много често има такива промени. Твърди , че може да изгори помпата.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”