ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4822
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 550 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от ivko69 »

[quote=Breda post_id=821212 time=1527257547 user_id=5598]
Eee,Ивко,много хубава лайката, агресивна ли е,а какво я правите толкова много?


Ще ме прощаваш,ма това дали е агресивна лайката,не можах да го разбера.. :hmmm: ....Още не съм я ядосвал,за да видя как ще реагира... :lol:
А какво я правим толко много? Ами аз изсуших четири буркана по 800 гр.,брат ми си бере,една комшийка си бере,ама както вървят нещата сигурно ще трябва да се повторим,защото това постоянно прави нови пъпчици и като видиш-пак нацъфтяло..Между другото,това от снимката са седем разклонени стръка..Пролетта оплевих по-хилавите и оставих ето тия,като мислех че ще цъфне веднъж-два пъти и край,а то ....Иначе много хора искат,но да я набера,изсуша и тогава да им я дам....Да бе..
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4822
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 550 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от ivko69 »

Пак не знам какво направих...Няма да му свикна на това писане...
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 235 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Breda »

:lol:
Агресивна - имах предвид дали се разраства много неконтролируемо,че в невежеството си преди няколко години засях едни такива в градината,не мога да се преборя,никнат навсякъде и завземат територии с бясна скорост,при теб са добре извън двора.Кажи къде си и аз да дойда да си набера :lol:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4822
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 550 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от ivko69 »

От корен не се разраства,но ако изпуснеш някое цветле да прецъфти,предполагам,че ще се разсее....Аз бера това което ми харесва,или по-точно това което е станало за бране...Чакам не само да се отвори цветчето,а и да наедрее жълтичкото,става издуто като неотворена гъбка...Ако се загледаш в горния край на последната снимка ще видиш 4-5 готови за бране ,а другите ще чакат още два-три дни..За да предотвратиш безразборното разсяване,ще трябва да обираш и прецъфтялите,пък ги изхвърляй...И съм от Врачанско...Яла си шлеви...Това на наш език е-ела си набери...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 392 пъти
Обратна връзка:

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от nadin »

sylay написа: Май 20, '18, 14:31

ВТОРО - това, което ЩЕ ЗАСАЖДАМ /ако го намеря/:
- гьозум /джоджен/ - имам го, просто трябва с нещо да го заградя, за да не експандира много(1)
- див чесън - Не намирам за момента!
- естрагон - търся френски ароматен. Не намирам за момента!
- коприва - последно ще си я засадя нея
- левурда - дори не знам от къде да търся
- мента - имам, но не засаждам все още по причина (1)
- многогодишна чубрица - трябва да поръчам от някой сайт
- монарда - трябва да поръчам от някой сайт
- самардала - Не намирам за момента!
- сибирски лук - шивес. Като го пуснат в Кауфланда ще си купя
- живораждащ лук - многогодишен - Не намирам за момента!
- исоп - Не намирам за момента!
- ревен - трябва да поръчам от някой сайт
- седефче = Рута - Не намирам за момента!

Смятам по-късно да засадя и коренов магданоз, както и босилек, но за сега се концентрирам върху многогодишните. Те са ми приоритет.
Иначе най-любимите ми са :
1) чубрица - затова търся многогодишна
2) девисил
3) чесън - имало и живораждащ. Ще търся и такъв....
Мога да ти дам див чесън allium tuberosum, мога да ти изкопая по всяко време, а семена към есента.
Имам и левурда но по това време вече се е скрила и не знам точно къде са и грудките защото при мен е смесена с киселец, лапад и разни други едногодишни. Мога да ти извадя на пролет когато почва да изкарва листа или ако искаш да ти събера семена.
Многогодишна чубрица има при Миша. нея трябва да я сееш или да си я вземеш в саксия защото иначе коренът се поврежда и заминава много лесно.
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от sylay »

Ще ти бъда много благодарна за дивия чесън, Надин! :tzvetentze:
Може ли малко повече информация как го отглеждаш?

Многогодишна чубрица, исоп, монарда и ехинацея вече поръчах от 1 сайт, който breda ми написа в предната страница, но кога и дали ще пристигне не знам! Никой не ми вдига на нито 1 от двата телефона.
Кой/коя е Миша? Често чувам за него/нея и дори не знам къде да проверя!

Сега да видим от къде ще издирвам "френския естрагон"- онзи силно миришещия. Намирам го в няколко сайта за билки, но все ми казват, че е от руския тип.

За протокола: почти ЮНИ е! Има ли проблем да продължат да се засаждат подправки в земята?????????

Това седефче/РУТА/ за какво го ползвате?
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

Както писах вече,темата е ,,Разсади 2018,, в раздел ,,Поръчки на цветя и материали,,.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

Седефче - при подагра,ревматизъм,ставни болки,натъртване.Прави се спиртен извлек.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 392 пъти
Обратна връзка:

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от nadin »

sylay написа: Май 28, '18, 19:16 Ще ти бъда много благодарна за дивия чесън, Надин! :tzvetentze:
Може ли малко повече информация как го отглеждаш?

Многогодишна чубрица, исоп, монарда и ехинацея вече поръчах от 1 сайт, който breda ми написа в предната страница, но кога и дали ще пристигне не знам! Никой не ми вдига на нито 1 от двата телефона.
Кой/коя е Миша? Често чувам за него/нея и дори не знам къде да проверя!

Сега да видим от къде ще издирвам "френския естрагон"- онзи силно миришещия. Намирам го в няколко сайта за билки, но все ми казват, че е от руския тип.

За протокола: почти ЮНИ е! Има ли проблем да продължат да се засаждат подправки в земята?????????

Това седефче/РУТА/ за какво го ползвате?
Левурдата я захванах от малки луковички, които намерих в една връзка купена от пазара. Това преди 4,5 години. От тогава го оставям да се самосее между лапада и киселеца. Трябва му сянка и хубава почва. Докато расте го поливай както другите многогодишни после като окапят листата може и по-рядко, но трябва сянка.
Миша е форумно другарче която има оранжерии и продава разсади на цветя и билки. Това и е онлайн магазина, направо звъни и я питай ако нещо те интересува:

http://www.gradinasoleil.com/art.php?id=69

Ако намериш от френския естрагон да знаеш че и аз съм навита да участвам. Преди време в друг форум го издирваха и май не го намериха, но Искра от "Зелена пролет" каза че ще продължи да търси, така че може и там да провериш.

https://zelena-prolet.com/Podpravki_bil ... _rasteniya
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 184 пъти
Получил благодарност: 153 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от marka »

Ако мога да помогна:
http://www.morgansplants.com/product-pa ... gon-french
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”