ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Билките ......

Мнение от Blue sky »

Дарина, благодаря за рецептата :tzeluvka: :gush:
Мой познат с тази настойка оправи рана на дъщеря си, от огрома рана изгорено с ютия - по-успешно от лекарите :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Билките ......

Мнение от DarinaN »

подобен ефект / за рани от изгаряне/ има и мехлем от невен, приготвен с неколкократно преварена свинска мас
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
loramum
Виенско кафе
Мнения: 311
Регистриран на: Апр 26, '10, 23:57
Местоположение: Ловеч

Re: Билките ......

Мнение от loramum »

Аз имам магданоз и джоджен, който се самозасажда като плевел. В ибей има някаква шоколадова мента, някой гледал ли е такава? Наистина ли има мирис на шоколад? Има и лимонена :hmmm:
Аватар
Say No
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Окт 5, '10, 10:59
Местоположение: София

Re: Билките ......

Мнение от Say No »

Имам - дивисил, джоджен, самозасадила се маточина, тарус, калоферл Обикновенно съдя магданоз и копър през година, хрян но не го ползвам за нищо и почти го ликвидирах. Рабарва, но не знм дали е подправка, аз я ползвам като подправка за подкиселяване.
Много искам мащерка, мента, многогодишен босилек, кантарион, но тази година проспах момента. Една позната ми беше обещала разсад, но не се видяхме, когато му беше времето.
Ползвам много дафинов лист, но мисля че ще измръзва при нашите условия. Ако някои има опит и не му мръзни бих го засадила и него.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Билките ......

Мнение от calico »

какъв е тоз многогодишен босилек??? :o
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Say No
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Окт 5, '10, 10:59
Местоположение: София

Re: Билките ......

Мнение от Say No »

Четох за него в Сортови семена:
----------------------------------------------
Босилек Червен опал
Нов ароматен сорт декоративен босилек. Храстът е компактен с височина 15-20 см, с мънички нежни листенца, отглежда се в саксии като многогодишно растение. Може да се отглежда и на открито в градини. Босилекът е богат на витамини и минерали използва се като подправка и декорация в кулинарията. Свежите листа са с приятен аромат и вкус. Имат тонизиращо действие и подобряват храносмилането. Семената се засяват март - април. Засаждат се на постоянно място през май на разстояние 25-30 см едно от друго. Обича слънчеви места. Редовно поливане, прекопаване и подхранване. Цъфти от юни до септември
--------------------------------------------------------------------------------------------
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Билките ......

Мнение от calico »

Благодаря. :tzvetoman: Ще го търся тоз босилек, че ние сме едни босилекоящни, много го ползваме.

сега видях при поръчката за семената че има и монарда, и от нея ще си поръчам.
не мога да завъдя нито розмарин, нито мащерка, въпреки многократните ми опити, не знам що.
искам да си направя една билкова градинка, определила съм й мястото, не е много но искам да има повече билки и подправки.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Say No
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Окт 5, '10, 10:59
Местоположение: София

Re: Билките ......

Мнение от Say No »

Аз планирам в събота да садя, ако не вели порой
В Стрелиция има разсад. Аз си набелязах: Салвия, Мащерка, Мента,Седефче (за това се колебая, не знам дали ще му намеря приложение), Къри (това ще го държа в саксия до пролета, защото издържа само да -5)
Една приятелка ми даде лавандела - 2 вида и още няколко тревички, трябва по-внимателно да ги разгледам, та и те ще бъдат посадени.
denitsavm

Re: Билките ......

Мнение от denitsavm »

calico написа:Благодаря. :tzvetoman: Ще го търся тоз босилек, че ние сме едни босилекоящни, много го ползваме.

сега видях при поръчката за семената че има и монарда, и от нея ще си поръчам.
не мога да завъдя нито розмарин, нито мащерка, въпреки многократните ми опити, не знам що.
искам да си направя една билкова градинка, определила съм й мястото, не е много но искам да има повече билки и подправки.
Вчера гледах в баумакса семената - имаше червен босилек. Аз съм садила червен, въобще незнам дали е едногодишен или многогодишен, взех го за второто. И принципно не съм наясно дали и зеления е едногодишен, научавам от вас, мислех, че не е :oops: . Червения го сях юни и сега съм го насадила в градината :hmmm:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Билките ......

Мнение от calico »

червен съм имала и е едногодишен.
просто това за многогодишния босилек ме изненада, не знаех че може и да има.
то като направи цвят и семена и после си отмира, и зеления и червения. вярно че се самозасява, но друго си е да е храстче многогодишно.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”