ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 7475

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Deleted User 7475 »

Резнах двата вида мента. Много е ароматна! :)
Благодаря за лявата, изпратена от форумно другарче! :ieeee: Много добре се развива под една голяма круша.

Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10763
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 433 пъти
Обратна връзка:

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от botan »

Daniela Pargu написа: Май 6, '19, 19:33Малко ритуално :dovolen: - но сутрин :daaa:
Breda написа: Май 6, '19, 19:42А защо сутрин?
Аз нали бера тука из полетата бял равнец и жълт кантарион,а за тях пише ,че се берат по обяд в жега,тогава етеричните масла са най-наситени в цветовете или нещо такова беше :hmmm: Да не би заради Еньовден ,нали тогава се беряха рано сутирн или през нощта?
Билките, които се берат заради етеричните им масла се берат рано сутрин преди слънцето да ги е огряло т.к. една от функциите на тези етерични масла е да охлаждат растението. Като ги напече те почват да ги отделят и следователко концентрацията им намалява, а вечер си напълват вместилищата на ново.
Между другото повечето равнец е бял. Видовете от родът са много сложни за определяне, така че какво точно пиеш не е съвсем ясно. Същото важи и за жълтият кантарион, те са по-лесни за определяне, но пък има няколко морфологично сходни видове. :roll:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 235 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Breda »

:sbow: Благодаря,Ботан
Сигурно съм прочела поредната глупост из нета,но имам спомен ,че някакъв билкар го каза по ТВ и съм го запомнила,ама може и да греша,почвам рано сутрин да бера :daaa:
Пък за белия равнец - чак такива левъли не съм достигнала :lol: Значи нещо като плацебо тогава
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1782
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 166 пъти
Получил благодарност: 149 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от dung »

Мурсалският ми чай изкласи...
Изображение

...обаче са цъфнали само цветчетата в най-долната част на класовете:
Изображение

И тъй като досега не съм имала такава билка, се чудя готов ли е за бране или да изчакам да се отворят всички цветчета на класа? :hmmm:
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1926
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 490 пъти
Получил благодарност: 829 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Alien »

Изчакай още. Ппреди да се отворят тези на върха, първите цъфнали (най-отдолу) почват да завяхват. Горе-долу гледам да е възможно най-нацъфтял, тогава.
Изглежда тази година реколтата му на всякъде е добра. Обаче, при мен, остана много малко листна маса. Повечето са върлини с цвят. Дано, след обирането му, да се възстанови. Че една година така ми изсъхна...
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1782
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 166 пъти
Получил благодарност: 149 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от dung »

Благодаря за отговора! :tzvetentze:
Мисля да си оставя 1 клас за семе и да пробвам дали ще мога да го размножа.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

Всичко е в стръкове цвят и ако се отрежат до дъно,ще остане само корена и без каквато и да е растителност отгоре.
И наистина е възможно да изсъхне.Затова не бива да се реже до земята,а да се остави част от стръка.
Дори ако сушенето е във висящо положение,на китки,не е необходимо дръжките да са много дълги.
Моите изкласили цветоноси имат по един ред жълти цветчета в пазвите си.
Като ги събирам за сушене,мисля да ги отрежа непосредствено под цветоноса,без никаква дръжка.
Така след това ще остане достатъчно листна маса и туфичките мурсалски чай ще се запазят.
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 235 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Breda »

Лековити и полезни са листата и цветовете на мурсалския чай, въобще цялата надземна част,даже и стъблото,не виждам защо да се лишаваме от листа,да не говорим ,че са също много ароматни.Аз режа цвета с дръжката и част от листата по нея после всичко се консумира :daaa: Понякога ,ако туфата е голяма режа и листа.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

От опит знам,че когато се зануляват и се реже цялата надземна част,
т.е. когато се орязват до корен и не се оставят никакви клонки и листа,
билките изсъхват и не покарват повече.Няма значение дали растението е по слабо или по силно развиващо се.
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 235 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Breda »

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”