ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
tsany
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Яну 3, '11, 15:59
Местоположение: София

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от tsany »

Прилича на риган :hmmm:
ИРИСИ 2017
http://tzany.snimka.bg/advertising/2017.949279" onclick="window.open(this.href);return false;
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1971
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 190 пъти
Получил благодарност: 153 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от marka »

Риган е. :daaa: Има и друг вид, който е за чай. Той цъфти в лилаво.
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 369
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 129 пъти
Получил благодарност: 352 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от радост-31 »

tsany, marka, много ви благодаря за информацията. Вече спокойно ще мога да си ръся в манджите от него . :tzvetoman: :tzvetoman: :tzvetoman:
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Leni »

Ние вече за втора година гледаме един куп ама тая като чели са по добри. Поне лавандулата и розмарин са чудесни, джоджена си избуява по дифолт. Но да друго си е човек да си има малка градинка и да си бере прясно прясно, пък и мирише хубаво..
Освен горните - мащерка, салвия, магданоз и копър по-малко..

Изображение

Изображение

Изображение
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от sylay »

Имам въпроси относно отглеждането на СИБИРСКИ ЛУК и МНОГОГОДИШНА ЧУБРИЦА/планинска/

СИБИРСКИ ЛУК /шивес/- купих си 1 саксия с намаление от Кауфланд. Страшно много ми хареса в салати, а не съм голям любител на лука като цяло. Обаче взе да съхне. Пресадих в малко по-голяма саксия. После го орязах до 2см. от основата. Сега ми стои като слама. Как да го свестя?
А може би е само пролетно растение?! Или да си купя друга саксия с лук и вече да разредя туфата /това, което не направих преди/. Казаха ми, че гъстотата на туфата ми била голяма и затова се задушавали растенията. Дайте ми малко съвети в отглеждането му в саксия, моля!

ПЛАНИНСКА ЧУБРИЦА - продадоха ми я като многогодишна. За това прецених, че е планинска /satureja montana/. Само тя е многогодишна. Въпросът ми е към тези, които вече я имат. Как се отглежда в саксия? През зимата къде я държите? Подрязвате ли я за да се сгъсти храста? Страшно много обичам чубрица и я слагам в какво ли не. В принцеси, пици и т.н.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от libra »

Aз няма никаква представа как се гледа този лук,но по принцип-всякакви растения се продават в торф,а той е кофти почва за по-дълго отглеждане.Лесно пресъхва,трудно се напоява после,няма хранителни вещества,извън тези,които са му сложени в разсадника.За това-пресаждане веднага в градинска почва,като торфа се маха,без много да се разчоплят корените.
Deleted User 4608

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Deleted User 4608 »

Сибирски лук лесно се захваща от семена. Една туфичка съм я забравила под храст касис, но тя е оцеляла. В сравнение с другата, която е на слънце, има по-тънички пера и не е цъфтяла. Ще трябва да преместя.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от libra »

Садих див чесън от семена,сега в лехата има едни косъмчета ,не знам какъв лук ще стане.Може би-арпаджик. :dovolen:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 413 пъти
Обратна връзка:

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от nadin »

sylay написа:Имам въпроси относно отглеждането на СИБИРСКИ ЛУК и МНОГОГОДИШНА ЧУБРИЦА/планинска/

СИБИРСКИ ЛУК /шивес/- купих си 1 саксия с намаление от Кауфланд. Страшно много ми хареса в салати, а не съм голям любител на лука като цяло. Обаче взе да съхне. Пресадих в малко по-голяма саксия. После го орязах до 2см. от основата. Сега ми стои като слама. Как да го свестя?
А може би е само пролетно растение?! Или да си купя друга саксия с лук и вече да разредя туфата /това, което не направих преди/. Казаха ми, че гъстотата на туфата ми била голяма и затова се задушавали растенията. Дайте ми малко съвети в отглеждането му в саксия, моля!

ПЛАНИНСКА ЧУБРИЦА - продадоха ми я като многогодишна. За това прецених, че е планинска /satureja montana/. Само тя е многогодишна. Въпросът ми е към тези, които вече я имат. Как се отглежда в саксия? През зимата къде я държите? Подрязвате ли я за да се сгъсти храста? Страшно много обичам чубрица и я слагам в какво ли не. В принцеси, пици и т.н.
Сибирският лук си иска богати и сравнително влажни почви, за да има непрекъснато зелени листа, а той се гледа главно за листа. Аз моят никога не го вадя от градината и не му пипам луковиците. В много горещите летни дни и зимата листата почват да съхнат но при подобряване на времето и поливане отново почва да изкарва зелени листа. Ако не искаш да събираш семе, хубаво е често да му подрязваш листата, за да са винаги крехки и свежи, иначе стават жилави дори и да не съхнат.

Планинската чубрица се гледа като мащерка. Иска много слънце и пропусклива почва която в никакъв случай да не задържа вода зимата. При тези условия може спокойно да си я гледаш в градината. В саксия се гледа по-трудно защото зимата трябва да се внимава много с поливането. Ако прекалиш или полееш когато е студено мръзне ако не поливаш изсъхва. Може да я подстригваш, но винаги гледай да и оставят малко зелени листа и не прави пролетно подстригване преди да почне да се разлиства и да видиш кое е оцеляло и кое е измръзнало. Може да режеш и сушиш като обикновената чубрица, когато почне да цъфти, тогава е най-ароматна. Моят съвет е да я гледаш в градина а не в саксия ако имаш възможност.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

libra , след време чесъна за пера ще стане с по големи листа.
Става и за салата и за готвене.Докато другия лук на мен ми е малко жилав.
Има и вечен лук,който е с по едри пера,който не мръзне,образува главички на върха на перата.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”