ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Потребителски аватар
Blue sky
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 23, 2009 4:35 pm

Билките ......

Мнение от Blue sky » пон май 10, 2010 10:08 am

кой какви има, ползва ли ги за нещо специално, радости и грижи по отглеждането - изобщо всичко по темата :nod:
Ето и моите

мента - Миша :liubov: :tzeluvka:
маточина
рута

Изображение

алиум шенопразум
риган - Нелумбо :liubov: :tzeluvka:

Изображение

босилек - някакъв червен, ще видим какво ще излезе

и за пръв път насях копър между розите - дано да стане :stiskam: :stiskam: :stiskam:
He who plants a garden, plants happiness

Потребителски аватар
Debi
Баш кафе майстор
Регистриран: съб ное 28, 2009 10:53 am

Re: Билките ......

Мнение от Debi » пон май 10, 2010 10:51 am

Моят копър сам се е настанил между розите и лилиумите, и е по-хубав от там, където съм го сяла :nod:
А иначе имам мента, мащерка (полска), маточина, 2 различни салвии (градински чай), в момента за това се сещам.

Потребителски аватар
Blue sky
Чист кофеин

Мнение от Blue sky » пон май 10, 2010 11:02 am

супер за копъра :ieeee:

сега се сещам - и аз имам салвия и опитвам да захвана мащерка :stiskam:

само че досега никога не съм брала билки от градината - все си ги купувам :oops: :oops: :oops:

Потребителски аватар
Titi
Чист кофеин
Регистриран: ср ное 25, 2009 11:51 am

Мнение от Titi » вт май 11, 2010 4:15 pm

Blue sky написа: само че досега никога не съм брала билки от градината - все си ги купувам :oops: :oops: :oops:
е ти си за убиване направо :shock:
аз на терасата си всяко лято гледам саксия с босилек, защото адски го обичаме и за салати, и в ястията. Обожавам пресен босилек.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
Blue sky
Чист кофеин

Мнение от Blue sky » пон юни 14, 2010 2:06 pm

рутата цъфна

Изображение

риганът пожълтя съвсем

Изображение

салвията

Изображение

Потребителски аватар
orkud
Кафе машина
Регистриран: ср дек 02, 2009 1:34 pm
Контакти:

Мнение от orkud » пон юни 14, 2010 2:38 pm

Аз от билките и ароматните подправки в двора имам копър, магданоз, керевиз, джоджен,чубрица, риган, салвия и градинска мащерка. В момента бая на една лавандула, че имам тотален неуспех с тях от семена. Босилека ми от две пакетчета целия разсад се скоси :hmmmmmm: Като билка още може да мине невена и тагетеса ;)

Потребителски аватар
DarinaN
Кафе машина
Регистриран: вт мар 16, 2010 10:40 am
Контакти:

Мнение от DarinaN » пон юни 14, 2010 3:05 pm

без обичайните подправки - копър, магданоз, чубрица , девесил, майорана, чимен, джоджен, дафинов лист , босилек, дниджифил / които също са си билки/ , за чай съм разхвърлила салвия, лофант / от съфорумка/ , лавандула, мащерка, мента / за лимонада и мохито/ , маточина , още един вид чай , но не салвия
като билки могат да се броят и още доста растения - цветя , храсти , лиани и дървета :hmmm:
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/20 ... 0.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
Blue sky
Чист кофеин

Мнение от Blue sky » пон юни 14, 2010 3:25 pm

чимен какво е и какъв е този друг вид чай, също и лофант не знам за какво се ползва, асъщо и доафинов лист и джинджифил - зимува ли ти, и как ги гледаш :nod:

Потребителски аватар
DarinaN
Кафе машина
Контакти:

Мнение от DarinaN » пон юни 14, 2010 3:33 pm

Блу, всичките ги гледм за първа година.
чимен е подправка - ароматна , като растение прилича на детелина / люцерна 8, използват се семената , стрити на прах.
лофант си е чай и медонос
дафиновия лист си е дафинов лист - още е младо растение и е в саксия, може би другато пролет ще го сложа в градината.
джинджифила .. трябва ли да копирам статии за него - ето част " мощен антиоксидант. Доказано е, че тя може да запази задълго качествата на замразеното месо. Наред с това джинджифилът е отличен регулатор на храносмилането, премахва гаденето, повръщането и газовете в червата. Препоръчва се при пътуване със самолет или с кораб"
а другия чай първо нека да стане, тогава ще го коментирам
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/20 ... 0.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
mileni
Кафе машина
Регистриран: пон ное 30, 2009 3:43 pm

Мнение от mileni » вт юли 06, 2010 6:39 pm

Освен подправките ,имам самонасадил се жълт кантарион.Преместила съм го до оградата и си го бера,на букети,така и го суша.Знам,че е полезен за чай,също и масло се прави от него,но не помня за какво беше. :ufff:

Също така и лайкучка :D самонасадила се и невен.
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/1017633711 ... 448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
calico
Наркоман
Регистриран: ср дек 02, 2009 4:41 pm

Мнение от calico » вт юли 06, 2010 7:00 pm

А някой няма ли монарда да събира семена, че моята се загуби?

аз имам маточина, лайка и два вида салвия, другото старнадртни подправки. Ама то като се замислиш всяко цвете е билка, тъй чеее......
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...

Потребителски аватар
DarinaN
Кафе машина
Контакти:

Мнение от DarinaN » ср юли 07, 2010 10:01 pm

[quote="mileni"]Освен подправките ,имам самонасадил се жълт кантарион.Преместила съм го до оградата и си го бера,на букети,така и го суша.Знам,че е полезен за чай,също и масло се прави от него,но не помня за какво беше. :ufff: /quote]

улеснява зарастване на рани , нервноуспокояващо, противомикробно, пикочогонно / диуретик/, противоглистно .
при язви, гастрити, камъни в жлъчка и бъбреци , кръвоспиращо при хемороиди , обилна менструация , сърдечно - съдови смущения, невраснения
в народната медицина - при подагра , леки форми на туберкулоза, неволно напикаване, диария, бяло течение , главоболие, мигрена , хистерия

при язва на стомаха се пие по 1 с.л. 2 часа след хранене киснати в зехтин цветове . от същото "масло" се прилага при изгаряния , рани, натъртвания, навяхвания , циреи
билка с много широко приложение - може да се използва в комбинация с всички други билки . без странични ефекти

червен кантарион - рядко срещана билка , използва се след тежки анении, при захарен диабет , цироза на черния дроб , епилепсия туберкулоза на червата , липса на апетит

при приготвяне на дрогата билката се вари 5 мин. - 1 с.л. червен / 2 с.л. жълт кантарион/ в 500 мл вода . пие се по 100 мл 15 мин преди пранене 4 пъти дневно.
аз прибавям от жълтия към всеки чай
не го смесвам с червен кантарион / ако успея да намеря/

Потребителски аватар
Blue sky
Чист кофеин

Мнение от Blue sky » чет юли 08, 2010 7:14 am

Имам приготвена от кантарион някакво мазило срещу изгаряне - чудеса прави ако се намаже веднага :nod: не знам как се приготвя но е кантарион със зехтин :nod:

Потребителски аватар
DarinaN
Кафе машина
Контакти:

Мнение от DarinaN » чет юли 08, 2010 8:11 am

Blue sky написа:Имам приготвена от кантарион някакво мазило срещу изгаряне - чудеса прави ако се намаже веднага :nod: не знам как се приготвя но е кантарион със зехтин :nod:
ако разполагате с жълт кантарион мазилото става така - цветовете се киснат 40 дни в зехтин / съотношение 1:10/. приложението съм описала по - голе

ако имате червен - цветове и зехтин в същото /1:10 съотношение/ кисне 20 дни - при гнойни рани и изгаряния

lila
Чист кофеин
Регистриран: вт ное 24, 2009 5:28 pm

Мнение от lila » чет юли 08, 2010 8:58 am

При гнойни рани е добре да се отиде на лекар. Отбелязвам само за протокола. :tzvetentze:

Отговори

Върни се в “Плодове и зеленчуци”