КИВИ - Actinidia - Kiwi

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от peterstamov »

Нагоре листата как са? Прекопавай ги редовно и ги засуши! Дай въздух на корените. Колко често поливаш?
May the Force be with You!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от tanasaki »

peterstamov написа: Май 25, '18, 17:18 Нагоре листата как са? Прекопавай ги редовно и ги засуши! Дай въздух на корените. Колко често поливаш?
Ако е това което си мисля нагоре трябва да си всичко наред. За мен това са повреди по най-долните листа които при много силен дъжд пръските от почвата. Не би трябвало да е никакъв проблем още повече за да може да се качва на височина стъблото и да се вдърви кората тези листа трябва да се отстранят.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
Meandor
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Май 9, '17, 20:51

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от Meandor »

Поливам ги два пъти седмично. Така са до около метър и нагоре са нормални, но това все пак е повечето от височината на растението. Миналия месец нямаше подобен вид, а беше само две педи над земята. :( Ще махна долните листа и ще прекопая и ако има ефект, ще кача нова снимка.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от peterstamov »

Листата нямат тургор! Съответно слънчев пригор и леко повехнали. Липса на храна! Киви страда доста от почвените патогени. На това растение корените не работят добре. При така създалата се ситуация трудно преодолява нападенията. Колкото повече листа и разклонения толкова повече корени!!! Формировката на по-късен етап! Намали поливките в по-хладните дни!

Нямам против отстраняването на листа, но не виждам връзка с вдървеняването и израстването на височина. Ако корените работят добре си хвърчи нагоре!

Да добавя: Ако има наченки на някакво заболяване, което не се вижда е добре да го пръснеш листно с аломиниев фозетил и да полееш почвено с пропамокарб хидрохлорид.
May the Force be with You!
Аватар
Meandor
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Май 9, '17, 20:51

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от Meandor »

А би ли било удачно да им направя засенчване с мрежа от едната страна, тъй като са на напълно открито място?
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от peterstamov »

Колкото повече слънце, толкова повече корени! Накарай ги да работят!
May the Force be with You!
Аватар
Meandor
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Май 9, '17, 20:51

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от Meandor »

Окей, благодаря за съветите. Ще кажа като се появи промяната. :)
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от prijatel62 »

Цъфтежа на кивито ми вече премина. Днес правих прореждане на завръзите, големи колкото ядката на лешник. От около 1500 плода ориентировъчно оставих 1/3, около 500. Ако не ги проредя, остават с големина на орех...Имам съмнение, че сорта не е Бруно, каквито калеми уж ми дадоха на времето. Извънредно родовит е и прави винаги троен цвят и завръз, а Бруно има доста единични, доколкото зная. :stiskam:
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от daxc »

Тази пролет засади киви Томури и Хауърд. Бързо нараснаха и в момента са високи около 2.5 метра и дебели колкото молив.
Въпреки, че дават да са студоустйчиви сортове ( -18 градуса ), предвид ранния етап от развитието им се притеснявам от предстоящите студове.
Необходимо ли е да ги предпазя по някакъв начин?
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от peterstamov »

Загърли ги на височина с почва една педя. Под пръста няма да измръзнат. Ако измръзне нагоре от там ще прокара.
May the Force be with You!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”