КИВИ - Actinidia - Kiwi

Модератор: Миша

Публикувай отговор
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от mimivd »

Аз имам Джени в градината от няколко години. Доколкото знам му казват Сибирско киви, не мръзне. Сорт Джени е двуполово, голо киви с големина на плода колкото голямо гроздово зърно. Плодовете му узряват есен и са много сладки.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от nadin »

сигурна ли си че е джени? Защото навсякъде Джнени го дават като стандартния вид Actinidia deliciosa 'Jenny'. Другото голото е Actinidia arguta. Те освен по плодовете се различават съществено и по листата и клонките. Голото няма мъхести листа и те са по-малки и удължени. Аз имам три сорта голо киви и съм много доволна. Тази есен ядох първата реколта от едното и ми хареса даже повече от обикновеното като се има предвид че я няма хамалогията с беленето и рязането. береш и ядеш като грозде. За студените райони като моя обикновеното киви не става. При мен мръзнеше почти до основа три години подред и така и не можах да го кача на асма.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от mimivd »

Боже как съм се объркала!
Да, Надин, аргута исай имам, голото киви. От миналата есен имам Хейуърд и Томури. Първата зима оцеляха със увиване, тази зима не съм ги увила. Вече се качиха на асманлъка, но ще видим напролет дали са оцелели! :stiskam:
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от polyabs »

Аз имам киви Джени и ми ражда от 2-3 години, по една кофа кивита големи колкото пъдпъдъчи яйца но мъхести, никой не го яде понеже е трудно да белиш киви с този размер. Има буен растеж и е горе на асмата. Миналата пролет се опитах да го ашладисам с Хейуърд и Томури, хвана ми се само мъжкото. Тази година опитите ще продължават. Ако някой има от едроплодното женски растения, ще съм благодарна ранна пролет на резници. :liubov:
Имах и Actinidia arguta но го изкорених защото дава по една шепа плодчета колкото грозде, а заема място колкото една асма ... :hmmm:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от nadin »

то и аргутата като обикновеното иска мъжко и женско растение за да разжда повече. Сортът Исай е като джени самооплождащ се, но докато не засадих мъжко и още две женски от други сортове, разждаше малко. Аз имам сорт Анастасия който е червеникав и на клонче има по 3 до 5 плодчета, Тази година от него набрах около 50 плодчета, а растението е на 4 години и още не е оформено като хората. Есента след дегустация със съседите съм раздала резници на половината село. Решили са да се пробват да го размножават като лозите с резници. Ще видим какво ще излезе на пролет.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от polyabs »

Моята аргута беше зелена, закупих я преди 6-7 години от ботаническа градина Серафимови в село Велика
http://www.serafimovi.com/galeria
и беше засадена в Приморско при родителите ми - в глинеста и бедна почва.
какви други видове мъжки и женски засади за да се опрашват Наде, пак Аргути ли?
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от nadin »

В началото имах исай, защото само този вид се намираше по пазарите. След това взех Actinidia arguta 'Ananasnaya' от Полша и после едно мъжко и още едно женско: Actinidia arguta 'Weiki' - мъжко и Actinidia arguta 'Geneva' - женско. За сега съм опитала исай, който раждаше малко плодчетата бяха изцяло зелени и от Ananasnaya които са червеникави. Вторите са много вкусни и ароматни с лек намек за обикновено киви. Най-хубавото е че издържат на мойте климатични условия и почви, които не са подходящи нито за десертни лози, нито за обикновеното киви.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от mimivd »

. Ако някой има от едроплодното женски растения, ще съм благодарна ранна пролет на резници. :liubov:
Имах и Actinidia arguta но го изкорених защото дава по една шепа плодчета колкото грозде, а заема място колкото една асма

Poliabs, aко Хейуърд и Томури ти вършат работа, след твои наставления мога да ти изпратя пролетта.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от polyabs »

:liubov: да, чудесно, ако са ти достатъчно големи за рязане, те така или иначе се режат на пролет, ще съм благодарна пак да се пробвам :gush:
Icon
Кафевар/ка/
Мнения: 794
Регистриран на: Фев 4, '19, 14:41

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от Icon »

polyabs написа: Яну 27, '19, 14:31 ...... Ако някой има от едроплодното женски растения, ще съм благодарна ранна пролет на резници. ...... :hmmm:
Тези устройват ли те, като големина... :lol:
Не съм търговец, но разменям за сортове жълти и бели смокини, тези ми омръзнаха... :lol:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”