КИВИ - Actinidia - Kiwi

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от prijatel62 »

Да, и при мене първите 2 години бяха критични за растенията. Сега от едно възрастно киви получих около 70кг. плод. Мисля и за в бъдеще да не го натоварвам с по-голям добив. Че и то душа носи...
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Недялков
Кафе с мляко
Мнения: 270
Регистриран на: Яну 18, '19, 18:23

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от Недялков »

Здравейте,миналата година си купих едно киви,продавача ми каза че сорта е Джени и при тях нямало мъжко и женско,насладих го пусна три израстъка по около три метра,зазимих го като срязах един чувал сложих го отгоре и го напълних с листа,скоро ще разбера дали са преживели зимата.Та въпроса е имали такъв сорт и наистина ли няма мъжко и женско и какъв плод дава,някой отглежда ли такъв сорт ако може да сподели нещо,благодаря предварително.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от peterstamov »

На книга има такъв сорт, който тр. да плододава при само растение - еднодомно ли как се казва! Не съм го виждал! Вероятно е по-дребен плода от Хеуърд, може и да е по-студоустойчиво! Какви са най-ниските температури при теб???
May the Force be with You!
Недялков
Кафе с мляко
Мнения: 270
Регистриран на: Яну 18, '19, 18:23

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от Недялков »

Сифия
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от Бобсъна »

Има доста самоплодни сортове на Актинидиите...Джени е един от тях..Общо взето секса/пола при това семейство си е башка странен...В книгата на Фергюсън/Янг са описани 6 сексуални типа(джендеросване по европейски)...

П.п "джени" не е селектирано по студоустойчивост...просто един немчуга насадил семена от киви в средата на 80-те и едно от растенията излезнало самоплодно...и той кръстил сорта на щерка си-Джени....Мисля че самоплодноста беше резултат от частично работещ тичинков апарат ,а не от чиста партенокарпия...така че наличието на мъжкар край "Джени" подобрява определено добива...
Изображение
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от mimivd »

Аз имам Джени в градината от няколко години. Доколкото знам му казват Сибирско киви, не мръзне. Сорт Джени е двуполово, голо киви с големина на плода колкото голямо гроздово зърно. Плодовете му узряват есен и са много сладки.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от nadin »

сигурна ли си че е джени? Защото навсякъде Джнени го дават като стандартния вид Actinidia deliciosa 'Jenny'. Другото голото е Actinidia arguta. Те освен по плодовете се различават съществено и по листата и клонките. Голото няма мъхести листа и те са по-малки и удължени. Аз имам три сорта голо киви и съм много доволна. Тази есен ядох първата реколта от едното и ми хареса даже повече от обикновеното като се има предвид че я няма хамалогията с беленето и рязането. береш и ядеш като грозде. За студените райони като моя обикновеното киви не става. При мен мръзнеше почти до основа три години подред и така и не можах да го кача на асма.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от mimivd »

Боже как съм се объркала!
Да, Надин, аргута исай имам, голото киви. От миналата есен имам Хейуърд и Томури. Първата зима оцеляха със увиване, тази зима не съм ги увила. Вече се качиха на асманлъка, но ще видим напролет дали са оцелели! :stiskam:
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от polyabs »

Аз имам киви Джени и ми ражда от 2-3 години, по една кофа кивита големи колкото пъдпъдъчи яйца но мъхести, никой не го яде понеже е трудно да белиш киви с този размер. Има буен растеж и е горе на асмата. Миналата пролет се опитах да го ашладисам с Хейуърд и Томури, хвана ми се само мъжкото. Тази година опитите ще продължават. Ако някой има от едроплодното женски растения, ще съм благодарна ранна пролет на резници. :liubov:
Имах и Actinidia arguta но го изкорених защото дава по една шепа плодчета колкото грозде, а заема място колкото една асма ... :hmmm:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: КИВИ - Actinidia - Kiwi

Мнение от nadin »

то и аргутата като обикновеното иска мъжко и женско растение за да разжда повече. Сортът Исай е като джени самооплождащ се, но докато не засадих мъжко и още две женски от други сортове, разждаше малко. Аз имам сорт Анастасия който е червеникав и на клонче има по 3 до 5 плодчета, Тази година от него набрах около 50 плодчета, а растението е на 4 години и още не е оформено като хората. Есента след дегустация със съседите съм раздала резници на половината село. Решили са да се пробват да го размножават като лозите с резници. Ще видим какво ще излезе на пролет.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”