Чери домати разсад?

Модератор: Миша

LordDread
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Мар 28, '15, 12:05

Re: Чери домати разсад?

Мнение от LordDread »

Мниги благодаряи на двама ви - ivanina и troll за отговорите. Ще спазя инструкциите и на двама ви.
Много се радвам, че навреме намерих място където мога да попитам.

Подрави,
Росен
troll

Re: Чери домати разсад?

Мнение от troll »

Росен здравей!
Що трябва да е един чери домат?
Ако имаш място само за една саксия сега ги пресади колкото можеш повече в малки кофички.
Можеш да си направиш кофички, като увиваш хартия, вестник около нещо и смачкваш отдолу.
Слагаш в едно легенче и му слагаш вода, а те си растат.
Харесай си сред всички домати!
И ги сложи, само тях, в по- големи кофички, може от хартия, може от кафе или кисело мляко. Добре е да са надупчени отдолу. Може с бормашина, може с поялник, може с горещ пирон. И пак поливани отдолу. Щото така се уголемяват и задълбочават корените, търсейки храна и влага.
Пък след туй според зависи....
можеш да си харесаш някоя кофа или тенджера у вас и да я произведеш в саксия.Аз режа шишета от минерална вода, а К7777777 - шишета 20 л. поликарбонат за разпределител на вода.
Може даже да си купиш, ако доматите не са много.
Ами успех!
:daaa:
LordDread
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Мар 28, '15, 12:05

Re: Чери домати разсад?

Мнение от LordDread »

Здравей troll,

За какви шишета от минерална вода говориш 10/11 литра ли, или от тези за диспенсер дето са по 20 литра? Аз някъде четох, че саксията трябва да е с размери 50 см. дълбока на 30/30. Въпроса ми е - може ли да се използва пластмасова, 10 литрова ботилка от минерална вода за целта?

Поздрави,
Росен
troll

Re: Чери домати разсад?

Мнение от troll »

Важно е какъв сорт е чери домата, щото има много големи - 2 метра високи, които пак дават черита. Но ако го сложиш такъв в саксия 10 литра. няма да стане 2 м , но 1.2-1.50 м ще стане и ще трябва да го укрепваш/подпираш. Въобще саксията от 10 литра е много подходяща за домат.
Това значи, че имаш повече от една саксия.
Сега.... нормалните хора дупчат саксията отдолу и слагат някакво съдче/ тавичка и в него наливат водата, а почвата в саксията се мокри отдолу и корените тичкат да пият и ядът.
Важно е къде са дупките. Да не се запушват като сложиш саксията в легенчето.
А ако балкона ти е открит дупките служат като вали дъжд да се оттича през тях водата и тогаз няма нужда от съдче отдолу.
Нормалните хора препоръчват да е тъмна саксията, но моите всички са прозрачни и си гледам с интерес корените и те мен.
:mrgreen:
Аватар
Таралас
Кафе машина
Мнения: 3155
Регистриран на: Юли 3, '11, 12:47
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Чери домати разсад?

Мнение от Таралас »

предлагам разсад на черни чери домати, стандартен в тави по 72 корена в тава и в P9 контейнерчета по 2 корена в контейнер, така също и Tigerela - разсад в същите разфасовки :)
VIBER tel 0877 28 88 40 Facebook https://www.facebook.com/georgi.goshev.9
[url=http://www.exoticplantsbg.com/][img]http://prikachi.com/images/194/7864194b.png[/img][/url]
Титаник е направен от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьор.
troll

Re: Чери домати разсад?

Мнение от troll »

Аз използвам за саксии 4 и 8 л шишета, а к7777777 използва 20 литровите от диспенсър като похлупаци в градината.
:mrgreen:
kali
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1521
Регистриран на: Апр 7, '13, 22:02

Re: Чери домати разсад?

Мнение от kali »

От всичко прочетено от мен за черитата разбрах, че семената за разсад се сеят по-късно от другите /нормалните де/ домати т.е. март месец? Дали е така? :hmmm: Всъщност, кажете ми кога да ги сея?
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Чери домати разсад?

Мнение от ivanina »

Ами, аз ги засях точно днес - след като декемврийският ми посев се оказа неуспешен.
Но тя беше една друга смешна история - използвах експериментално семенца от замразено чери от фризера , щото не открих пакетчето си със шесте броя семки сред камарата опаковки от огромната си доматена колекция. Но днес им било писано да ги намеря! :D ....и засея! :daaa:
Изостанаха с цял месец назад от събратята си Ямал и Лабрадор сяти на 15 декември. :hmmm:
Моето Чери е мини - 30 см. високо и е каскадно Тomato Tumbling Tom Red. Едва достигнало една педя и започва да цъфти- много е скоростно :dovolen: , Отглеждам го в саксии и ако то , както сега го сея рано- успее да узрее преди другите домати , по- хубаво от него няма да има на масата ми! :nod:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 49 пъти

Re: Чери домати разсад?

Мнение от къщичка »

Не разбирам защо черитата да са отделна тема.
Сеят се наред с другите домати.
Разликата е, че са с къси междувъзлия и дребни листенца.
Кали, като ги получиш, може веднага да ги сееш. Те не се източват много от недостатъчна светлина, което пък не значи, че не им е нужна.
Аз по-миналата зима ги сях декември и направиха първи плодчета.
kali
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1521
Регистриран на: Апр 7, '13, 22:02

Re: Чери домати разсад?

Мнение от kali »

Добре, Къщичке. :tzeluvka:
Иванина, толкова ли е вкусно това чери? Аз вчера видях, че в Кауфланд бяха пуснали вече семена и имаше три вида черита, ама не се загледах какви са, нали Къщичка ми е купила, а тя ги знае по-добре от мен. Чакам ги с нетърпение и веднага ще ги сея. Между другото в торф ли ги сеете? ММ днес ми е купил накаква торопочвена смес и торфен субстрат. Дали да ги смеся? :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”