Нар

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Нар

Мнение от pachetooo »

Изображение Изображение

Нарът е вид широколистно дърво или храст от род Punica, или неговият плод.Растението е сухолюбиво и идва от Иран и централна Азия, до Хималаите. То е пренесено до Армения, средиземноморските региони, юго-източна Азия, тропическа Африка и югозападните части на САЩ. На много от тези места то се отглежда специално за ядливият си плод.
Дървото расте до около 8 метра, но рядко стига до толкова. Там където се е засадило само, без човешки грижи, често става храст или ниско дръвче. Листата му са малки, продълговати и тесни. 3-7 см дълги и 2 см широки. Цветът му е оранжево-червен, едър с пет листа (понякога повече при култивираните растения).
Плод на нар разделен на късове.Плодът е сферичен, голям колкото портокал или грейпфрут, с жълта до червеникава кора. Под кожата, месото е жълтеникаво. Във вътрешността се съхраняват десетки розови, червени, или винени сочни зърна, които представляват семената на нара. Целите зърна са ядливи; на вкус сладки или леко кисели.Нарът вирее в сухи райони и не обича влага, тъй като в такава почва лесно бива нападан от гъбични заболявания. Понася слана до около -10°C.
Аватар
pachetooo
Виенско кафе
Мнения: 473
Регистриран на: Юли 23, '10, 20:15
Местоположение: Пазарджик

Re: Нар

Мнение от pachetooo »

т.к. загубих моя огромен нар на село ,тази година си взех 3 издънки ,2 от тях си оставих в съдове,единят съм го оставил да расте на восочина а другия го оформям на храст,третият в земята.
Изображение
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Нар

Мнение от subversive »

Имам 4 нарчета, на 2 от тях (които са в една саксия) им понажлътват ллистата.. На какво може да се дължи? Иначе са здрави, нямат паразити, другите 2 са до тях в съседната саксия и са с тъмнозелени листа, в една и съща почва са.. Някакви идеи?
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Нар

Мнение от johnstalker »

subversive написа:Имам 4 нарчета, на 2 от тях (които са в една саксия) им понажлътват ллистата.. На какво може да се дължи? Иначе са здрави, нямат паразити, другите 2 са до тях в съседната саксия и са с тъмнозелени листа, в една и съща почва са.. Някакви идеи?
Ами нормално е. Листопадни растения са. Вероятно си ги засушила и заради това листата са тръгнали по-рано.. :daaa:
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Нар

Мнение от subversive »

А зимата какво да ги правя? :lol: На топло / на студено?
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Нар

Мнение от johnstalker »

Студено и светло. :daaa:
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: Нар

Мнение от al.yank »

Не е ли рано да падат листата?Моя си е свеж,зелен,продължава да цъфти.Наистина много вода пие.Почти не се оголва през зимата
Белокрилката го обожава-номер две след фуксията .
Прибирам като наистина реша,че е студено,у дома е на топло и светло през зимата.
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Нар

Мнение от subversive »

За листопада- не знам. Не съм гледала преди нарчета. А за тези двете в едната саксия много ще ме е яд, ако се гътнат, защото са се сплели симпатично. Присаждах ги днес, корените им са ОК, самите клончета са зелени под кората.. Не мога да си го обясня.. Гледам ги на едно и също място, поливам ги еднакво..
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Нар

Мнение от DarinaN »

май с това трябваше да започнеш - вероятно се адаптират след пресаждането
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Нар

Мнение от subversive »

Е, ама те са така от 2 седмици, не е заради пресаждането ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”