Гъби

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 7475

Re: Гъби

Мнение от Deleted User 7475 »

Тази също е Майска, нали?
Изображение

Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

Трудно се дава съвет за гъби,или поне на мене ми е трудно...Прилича ми на майска гъба,отчупи от нея и ми кажи на какво ти мирише..Ако се научиш да ги познаваш и береш,ще останеш много доволна..Едрите на супа или на скара,а дребните и средните на салата...По твоя район сигурно ги има до края на юни...И ако никой не ги бере,баси кефа... :stiskam:
Deleted User 7475

Re: Гъби

Мнение от Deleted User 7475 »

Много слаб аромат на гъби. По всичко прилича на предната, но е попрезряла. Няма много гъби или просто чакам гъбите да ме намерят. :D
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

Не,на майската гъба аромата е силен ,не можеш да не го усетиш...Случвало ми се е да не видя гъбите и да ги сгазя,и след две-три крачки ми замирисват и се връщам да ги намеря...Има разни гъби които приличат на майската-сапунка,орешарка,пачи крак...По-добре не се заигравай с непознатото...Ще взема да ти пратя по еконт няколко гъби поне да видиш на какво миришат...Или,ако пробите с размножаването на мицела излезнат успешни,ще ти пратя мицел...А аз няма да спра докато не се получи,та ако ще да ми трябват и пет години...
Deleted User 7475

Re: Гъби

Мнение от Deleted User 7475 »

Майска, юнска, хапнах само шапката, голям кеф! :ieeee: Вкусът е вълшебен!!! С моя нос не успях да усетя силен аромат, ма небцето ми беше в рая за малко. :D

Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

Алис,ма ти какво мислиш да правиш..? Каквото намериш,все да го пробваш ли? :hmmm:

Айде поне преди пробата ги снимай и ги пускай тука...Щото поне за отровните съм сигурен,че ги познавам...Дядо ми преди да ми покаже ядливите,ме е научил кои са отровни,или ядливи само един път... :lol:
Deleted User 7475

Re: Гъби

Мнение от Deleted User 7475 »

Така, така, карай ми се. :) Нали показах? Иначе пак така пробвах сърнели и полски печурки. Много вкусно! Няма нищо общо с онези хартиени гъби, които се продават в магазина. Искам да разпознавам отровните, ако има начин. При нас берат гъби, но никога не съм ходила специално за гъби. Ако ми се изпречи някоя на пътя, тогава проявявам интерес и евентуално готвя.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

Не е много проста работа това с диво растящите гъби.Верно,че в интернет има всичко,но аз не бих се доверил на една снимчица и кратко обяснение..Според мен най-добрия начин е да намериш човек който да те научи..Друго е да пипнеш гъбата,да я видиш къде расте,как мирише,колко е тежка и т.н.
Цветарка
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Фев 20, '14, 22:20
Местоположение: градина в Трекляно

Re: Гъби

Мнение от Цветарка »

Алис, просто нямам думи за това, което си направила...
Моля те, не го повтаряй, защото не се знае какъв ще е резултата.
Бера гъби от близо 50 години, но и при най-малкото съмнение не ям някоя.
Как се учи човек да познава гъбите - трябва да е с опитен гъбар, който ги познава и може добре да обяснява. Задължително трябва да се познават отровните двойници на гъбите, които берем.
Е, има няколко вида, които и най-големия идиот не може да сбърка с отровна гъба, но НИКОЯ с пластинки отдолу не попада между тях.
Ако около тебе има гори, можеш да се оглеждаш за масловки (около борове, но не култивирани насъждения), жълта сърненка (широколистни), кафява сърнена рогачка (иглолистни) - тези двете са с малки бодилчета отдолу), кифла и овча прахан - с неправилна форма, растат на гнезда , отдолу са почти голи - с миниатюрни подобия на бодлички.
Тази, която си изяла, изобщо не ми прилича по външен вид на майска и явно не е такава щом не мирише от километър.
Гъби по книги и сайтове не се берат, но ето един достоверен сайт, който е създаден от най-добрите познавачи на гъби, биолози, профилирани в това направление.
https://manatarka.org
Deleted User 7475

Re: Гъби

Мнение от Deleted User 7475 »

Радвам се, че "одобрявате" лакомията ми! :D Моето обоняние работи само при мирис 7 при скала от 1 до 10. Предишната гъба миришеше (за мене) точно толкова, колкото и вчерашната. Виж на полската печурка усетих аромата и високо оцених вкуса. Споко, и да искате, няма много гъби, които да ме "повикат". :)
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”