Гъби

Модератор: Миша

Публикувай отговор
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

Сложих девет бурканчета с жито и по парченце грибница..Три с Кладница и шест с Майска гъба..Уж всичко беше наред..Ще видим след няколко дни... :stiskam: От грибницата всичко беше бяло като сняг..Гледах с лупата,но не видях нищо тревожно..Житото е леко сварено,просъхнало малко и с добавен гипс,после е стерилизирано на 120 градуса за четири часа..Дано стане и този път без заразяване с плесен..Ако се получи,с това жито ще заразя по-голям обем и ще съм готов за подвизи.. ;)

Миналата година,когато сложих трите чувала с Кладница,заразих и три трупчета по един метър от дъб..Направих по 15 отвора на трупче..Стояха зимата в мазето,като чат-пат ги мокрех,а от началото на пролетта са в градинката,на сянка..Днес видях,че около няколко отвора е започнало да прораства мицел..Та и от тук ще има гъби.Баси,май ще търся щайги и ще ходя на пазара... :hihihi:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

Много проби,много нещо...Не знам колко начина пробвам в момента..И не знам от коя туфа ще излезне заека,но ще го чакам.Тръгнал е да прораства мицел от Майска гъба там където най-не очаквах..На първата проба,където полях едно сварено жито с онова смляното с маята..От тая проба имам три пликчета с по около 300 грама жито...И не съм спазвал никаква хигиена...Дано стане... :stiskam: И отпечатък свалих,и вече го изпозвах...Абе,в момента мястото където си правя разсада е пълно с бурканчета и пликове... :lol:
Deleted User 7475

Re: Гъби

Мнение от Deleted User 7475 »

Какво си имам?! :ieeee: Гъбкиии! :ieeemyzh: :D


Изображение

Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

Алис,лееекичко,ама много лекичко,почвам да ти завиждам...Домати си имаш,гъбки си имаш... :hmmm: Завистта е от оная благородната,нали знаеш... ;) Ако съм на твое място,ще щипна малко от тоя мицел и ще подхвърля на още едно место.. :stiskam:Примерно това което са го разбутали гъбките...Не мога да им се нагледам..Пу,пу,пу..
Deleted User 7475

Re: Гъби

Мнение от Deleted User 7475 »

Идеята е отлична. :) Трябва да помисля. :stiskam:
Цветарка
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Фев 20, '14, 22:20
Местоположение: градина в Трекляно

Re: Гъби

Мнение от Цветарка »

Само дето гъбките не се знае какви са...
Малко ми приличана гълъбка (аз лично бера само зелената, има и отровни от тях), но само от една снимка, без да се знае къде растат, не мога да кажа със сигурност.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

Цветарке,върни се една страница назад и виж какво съм ти писал на 16 май,четвъртък,в 11:29....Нищо не разбираш... :lol: Нали знаеш,че се майтапя... :ufff: Това са проверени гъби,и съм спокоен ...Ако си чела цялата тема,ще знаеш какви са...Гълъбката няма такава устремена гугла,по-равна е,и пънчето е една идея по-тънко...Сламена гъба е това,и Алис каза,че са много вкусни,щото вече ги е пробвала...Не съм сигурен,но мисля че килограм мицел от тая гъба се върти около сто лева...

Цветарке,я кажи зелената гълъбка вкусна ли е?Там където бера манатарките има и от зелените гълъбки,и съм 100% сигурен че са тЕ,ама никога не съм ги вкусвал...А има моменти,когато няма манатарки,а с гълъбки и мухоморчици е пълно...Даже и сега има гълъбки,и са здрави,и големи....
Цветарка
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Фев 20, '14, 22:20
Местоположение: градина в Трекляно

Re: Гъби

Мнение от Цветарка »

Зелената гълъбка е много вкусна. Единствената гълъбка, на която може да се обърне внимание от кулинарна гледна точка. Надявям се, че различаваш гълъбка от мухоморка, защото в противен случай изходът може да е летален (Не се майтапя, преди много години скитаме в една гора с приятелка. И тя - я, сърнела. Каква ти сърнела в гъстата гора - беше си една огромна мухоморка!)
Да, зелените гълъбки растат заедно с манатарки, ако манатарените лигли решат да се появят - но само в широколистни гори са. И са доста по-едри от останалите гълъбки. И само леко зеленеят, и не по цялата гугла.
Заинтересува ме със неизвестната за мене гъба, но никой около мене не я познава. И за разлика от Алис не желая да експериментирам с неизвестни гъби - ако намеря нещо сигурно и познато, го беря и ям, ако не - чакам да намеря следващата ядлива и позната ми гъба.
И страдам, че от известната ми плантация майска гъба втора година няма и следа...
Deleted User 7475

Re: Гъби

Мнение от Deleted User 7475 »

Цветарке, ето тук съм писала и да не се повтарям, давам линк viewtopic.php?p=874684#p874684. :dovolen: :stiskam:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

Цветарке,защо мислиш че искам да хвана мицел от Майска гъба..Защото от година на година,стават все по-малко и по-малко..От три години не съм брал така,че да ми хареса..А как берях..На едни цигани специален кошник си поръчах,голям,от цепена леска,и много пъти съм го пълнил...Сега ходя с едно пликче,ма и то ми е голямо,а да не казвам,че много пъти дори не го разгъвам... :lol: Ако успея с моите опити,ще ти пратя едно бурканче с мицел,за да си съживиш плантацията... :stiskam:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”