Гъби

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 450 пъти
Обратна връзка:

Re: Гъби

Мнение от botan »

Защо у дома да не може? Моите у дома си ги гледах.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

И аз гледах едно клипче,как в апартамент,съвсем чистичко и подредено,може да се гледат гъбки..И предполагам,си е :ieeemyzh: баааси кефа...

Представям си следната картинка...Сипваш си нещо за пиене..Алкохол имам в предвид... ;) Чудиш се какво да резнеш за мезе..Бъркаш в хладилника-нищо не ти харесва...Тогава поглеждаш към гъбките,правиш три крачки,режеш три броя,включваш пароуловителя и ги задушаваш с масълце в тигана...Бъркаш във фризера,вадиш една щипка мерудия и една щипка копър,счукваш една скилидка чесън,поръсваш ги и сядаш....Като свършат,а те ще свършат,отиваш пак,режеш три броя и ...... :ieeemyzh:
Последно промяна от ivko69 на Яну 2, '19, 19:44, променено общо 1 път.
Deleted User 7475

Re: Гъби

Мнение от Deleted User 7475 »

ivko69 написа: Яну 2, '19, 07:43 Ама не знам как да ги бера-да режа цялата буца с гъби,или да режа само най-големите... :hmmm:
Като решиш, че са за бране, режеш цялата буца. :) Даже почистваш всичко след нея, което е навътре в сламата.
Ама къде съм тръгнала на краставичар краставици да продавам... :lol: На гъбар, де. :D
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

Абе аз че съм гъбар-гъбар съм,ама не съм вярвал,че ще бера гъби в мазето,от найлонов чувал..А и за първи път ще бера кладница...Сега като ги видях какво представляват,разбрах колко съм заминавал в гората...Виждал съм тоя вид гъби с размер на чиния,наредени една върху друга,много приятни на вид и аромат,ма като съм бъзльо..

А и като съм налумкал торбата с манатарки,много ми е зор за кладниците..Ма от тая година ще си ги бера...Мъъхъ...
Последно промяна от ivko69 на Яну 2, '19, 19:53, променено общо 1 път.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31649
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 980 пъти
Получил благодарност: 2233 пъти

Re: Гъби

Мнение от Мария Николова »

Буцата пак вътре в чувала, защото ще расте втора вълнА гъбки. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

Мария Николова написа: Яну 2, '19, 19:50 Буцата пак вътре в чувала, защото ще расте втора вълнА гъбки. :daaa:
Какво искаш да кажеш....Това което е зад гъбите,като корен,да си го връщам в чувала ли..И като потече така разговора-от тая буца мога ли да си заразя нов мицел...Щото мисълта,че може ме блазни...Ако може,баси,аз без гъбки няма да оставам....
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Гъби

Мнение от kim »

И защо да се реже цялата буца, а не само порасналите?
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Гъби

Мнение от ivko69 »

kim написа: Яну 2, '19, 20:01 И защо да се реже цялата буца, а не само порасналите?
Пролет моя,моя бяла пролет... ;)

Кимче,ще ми е трудно да режа само порасналите,защото пънчетата са се залепили едно за друго...И ме притеснява останалата част от отрязаната гъба...Ако загние,ще прецака целия чувал..Така си мисля...
Deleted User 3996

Re: Гъби

Мнение от Deleted User 3996 »

ivko69 написа: Яну 2, '19, 20:00
Мария Николова написа: Яну 2, '19, 19:50 Буцата пак вътре в чувала, защото ще расте втора вълнА гъбки. :daaa:
Какво искаш да кажеш....Това което е зад гъбите,като корен,да си го връщам в чувала ли..И като потече така разговора-от тая буца мога ли да си заразя нов мицел...Щото мисълта,че може ме блазни...Ако може,баси,аз без гъбки няма да оставам....
Здравей Ивко. Сигурен съм че имаше някакъв начин на омесване на гъби с жито за да си направиш мицел, но не го знам
Но може да си вземеш принт от гъбите. Все едно събираш семената на гъбите. Върху парче станиол поставяш отрязаната шапка на добре узряла гъба за една нощ.
На другия ден се виждат спорите които са паднали върху станиола. Съхраняваш ги в найлонка в хладилник докато ти потрябват.
Когато решиш да ги ползваш, ги изчегъртваш и смесваш с преварена вода. Изсмукваш със спринцовка и инжектираш в приготвения субстрат.
Всичко това при голяма стерилност. С обгорени и преварени пособия.
Не успявам да сложа снимка, но ето един линк https://www.milkwood.net/2014/01/06/mak ... re-prints/
Последно промяна от Deleted User 3996 на Яну 2, '19, 20:27, променено общо 3 пъти.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Гъби

Мнение от kim »

ivko69 написа: Яну 2, '19, 20:05
kim написа: Яну 2, '19, 20:01 И защо да се реже цялата буца, а не само порасналите?
Пролет моя,моя бяла пролет... ;)

Кимче,ще ми е трудно да режа само порасналите,защото пънчетата са се залепили едно за друго...И ме притеснява останалата част от отрязаната гъба...Ако загние,ще прецака целия чувал..Така си мисля...
А ако върнеш отрязаното пънче вътре повторно, няма ли да е същото, ако не и по-зле?
Със скалпела не става ли?
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”