Гъби

Модератор: Миша

Публикувай отговор
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Отглеждане на ГЪБИ

Мнение от mimivd »

Здравейте!Много се радвам,че открихте такава тема.Тази зима и аз четох доста относно култивирането на кладница в домашни условия.Аз съм се ориентирала към отглеждане в чували със слама.Гледах руски клипчета,но ми трябва още информация.Мицел искам да взема от МицелООД Пловдив,но до момента не мога да се свържа с тях.Преди това обаче трябва да се образовам ,пишете,споделяйте наученото!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Отглеждане на ГЪБИ

Мнение от Миша »

И това го пробвахме :D , върху пънчета, прясно отрязани , кладницата никна след една година, докато видя гъбките , охлювите ги изядоха :lol: Така че по-добре садете върху стърготини, нищо, че го дават, че се бере по-кратко, поне стават по-бързо
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
GIOIA(Джоя)

Re: Отглеждане на ГЪБИ

Мнение от GIOIA(Джоя) »

peterstamov написа:И аз ги заиграх тез гъби тази година, но се уча. Направих няколко пънчета, но зимното инокулиране не знам колко е подходящо? Всъщност дървесината трябвало да е прясно отсечена!? Шиитаке пробвали ли сте?
Аз си купих едно пънче Шийтаке преди 2 год.от интерес.Отгледах с дондуркане една гъба :lol: и втора обрах тази есен от захвърленото в двора пънче.
По спомен пънчето се "шокира 24-48 часа в студена вода ,която е с 15-20 гр.разлика от темп. на въздуха.След 2 седмици се очаква беритба,когато гъбата достигне 7-10 см.,пъна си почива 4 седм.,пак се "шокира" и т.н.
Общо взето им трябва голяма разлика в дневните и нощни температури.Най добър период пролет и есен.Северно,засенчено,при сухо време се киснат по 30 минути на седмица ,две във вода ...
за година май :hmmm: се изкарваха 3-4 реколти,от 1 пънче до 2 кг.гъби.
А след шокирането със студена вода се блъска здраво в земята 2-3 пъти.Вибрациите стимулирали повече поници :lol:
Имам лист с инструкции,ще го издиря,ако те интересува :daaa:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Гъби

Мнение от mimivd »

И при култивирането на кладница в чували със слама е нужен температурен шок,но май не става с киснене във вода.Тази част от целият процес ми е тъмна индия,а без шокиране...няма реколта.Моя позната сподели,че при нея започнали да прорастват навътре,вместо навън.Как се постига понижаване на температурата пролет?
Ориентирала съм се към този начин на отглеждане,защото периода до реколтиране е по-кратък(около 2 месеца)
Calendula_off
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Яну 29, '15, 17:15
Местоположение: София

Re: Гъби

Мнение от Calendula_off »

Аз мисля да пробвам идеята с бидончето и дупките. Просто се чудя, кой месец е удачен март, април?? Рових се, разбрах, че искат много висока влажност и защита от пряка слънчева светлина. Решила съм мицел и компост готови да се взема, само се чудя номера с поливането как става. Влизах в разни гъбарски форуми, ама там все едно ще им открадна занаята :mrgreen: и си мълчат. Намерих един файл за отглеждане на гъби, но не знам как да го прикача.
http://www.naas.government.bg/bg/download?id=742" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Гъби

Мнение от sendi1966 »

Календула,най добре е да се отглеждат в помещение.Например мазе.
Гледали сме печурки,но доколкото знам и кладницата се гледа на закрито за по добър добив.
Гъбата иска топло,но не и много топло.Над 30 градуса мицела умира.Също така и влага.ММ мъж поливаше печурките с душ пръскало.Според мен най -добре е през април да ги заложиш.
Попитай как е най-добре да се отглеждат там откъдето ще вземеш мицела.Няма откъде да разбера понеже тук масово се гледа култивирана печурка.
Calendula_off
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Яну 29, '15, 17:15
Местоположение: София

Re: Гъби

Мнение от Calendula_off »

sendi1966 написа:Календула,най добре е да се отглеждат в помещение.Например мазе.
Гледали сме печурки,но доколкото знам и кладницата се гледа на закрито за по добър добив.
Гъбата иска топло,но не и много топло.Над 30 градуса мицела умира.Също така и влага.ММ мъж поливаше печурките с душ пръскало.Според мен най -добре е през април да ги заложиш.
Попитай как е най-добре да се отглеждат там откъдето ще вземеш мицела.Няма откъде да разбера понеже тук масово се гледа култивирана печурка.
Мерси, ще пробвам на село в мазето. Там е топло, но е много тъмно. Като почнат да растат изваждат ли се на открито?
Иначе , като купувам мицела ще ги разпитам и от фирмата.
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Гъби

Мнение от sendi1966 »

Гъбите не искат светлина.При тях трябва да е влажно.Няма нужда се изкарват навънка.
Calendula_off
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Яну 29, '15, 17:15
Местоположение: София

Re: Гъби

Мнение от Calendula_off »

Много, ама много ти благодаря за бързият отговор. :tzvetentze:
Навих майка ми, която е пенсионер живее на село и ще има възможност да ги обгрижва. Просто онзи ден попадайки на снимката с кладницата, така се ентусиазирах. А цялото ни семейство е почитател на гъбите. И мисля, че е едно страхотно предизвикателство.
Ще купя мицела в края на март и ще го "заложа", май този термин използваха в гъбарският форум :D
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Гъби

Мнение от botan »

Всяка кладница от магазина има мицел по пънчето. :daaa:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”