От А до Я за любимите домати 2019

Модератор: Миша

Заключено
НАМ
Кана кафе
Мнения: 552
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от НАМ »

Ивко, аз бях с ранното Блек чери, но имаше малка уловка. Беше станало над метър при първото му изнасяне на балкона и като се извила една вихрушка, тотално го беше попиляла. Заедно с Латаха, която беше 1/3 от него. Та черито тогава имаше 3 китки, обрах доматчетата и ги сложих на прозореца и там узряха. Затова не съм сигурна, че се брои за някакъв рекорд. Любопитното е, че третия домат от януарската серия, твоя Полярник, беше също пречупен, аз го изправих и той си тръгна. Има си дупка в средата на стъблото, но не му пука и вече има трето узряло доматче /това в саксия на балкона/.
НАМ
Кана кафе
Мнения: 552
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от НАМ »

Иначе така изглеждат външните ми "ранни" 😊
Изображение

Изображение
Станимир
Двойно кафе
Мнения: 157
Регистриран на: Апр 9, '19, 10:05
Местоположение: Сливен - Нова Загора

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Станимир »

Станимир написа: Юни 24, '19, 20:25
Станимир написа: Юни 24, '19, 19:21 Лабрадор, сят на 17.02.2019, първа беритба на узрели домати на 18.06.2019 - 121 дни.
В отговор на предложението на Цветарка - градината се намира в Нова Загора. Не ползвам найлонови тунели и нямам оранжерия. Учудват темповете с които се развива Монголския карлик. Семето посято на 5 март(тогава получих семената), на 108 ден - 20.06.2019 имаше избистрени домати. Както бях писал, само го гледам, не го отглеждам. Спирам до тук, да не го урочасам. :stiskam:
Семена ще има за всички желаещи. Само да допълня, че сериозен недостатък ще се окаже голямата площ, която иска да заеме още от сега. Днес ще ходя да пръскам със "Стенли" и ще направя снимки.
Реши ли един пациент да живее, медицината е безсилна...
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Lizi »

ivko69 написа: Юни 24, '19, 15:29 Момичета,браво..Я ми кажете,като много от вас вече берат доматки,някоя от вас успя ли да се завърти около 120 дни от семка до зрялост..Май само Клеър го направи с едно черно чери..Питам за да си запиша,и питам всички,не само момичетата.. ;)
При мен Лабрадора е 135 дни. Сях на 10 януари и на 27 май имам доматчета узрели. Вероятно и много по-рано щяха да узреят, но като цъфнаха не ги опраших .Цъфтят много рано - може би бяха около 5 см високи. Лошото е ,че бях насяла доста разсад и засадих около 15 броя в оранжерията. Случи се обаче при засаждането около 1 април доста студено и мокро . Трябваше да завия оранжерията и като се постопли почвата тогава да садя. Избързахме и веднага засадихме доматките. Лабрадорите масово се разболяха - стеблото почерня и листата пожълтяха и изсъхнаха. Масово ги подмених с други сортове. Оцеляха около 5 корена само.На останалите ми домати нищо нямаше.
Латах също е узрял за това време. Него обаче също не съм опрашвала и доста време не завръзваше изобщо.
Другото, което е от значение при мен ,че там където е оранжерията не живее никой , а тя се намира на 5 км от мястото , където аз живея. Т.е. не винаги е възможно да ги затворя вечерта, а температурите доста варираха този април . Дори имаше измръзнали домати в оранжерии на други по-студени места. Това също вероятно е забавило моите доматки.
Цветарка
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Фев 20, '14, 22:20
Местоположение: градина в Трекляно

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Цветарка »

lidiq_macka написа: Юни 23, '19, 13:38 Някъде бях чела, че ''монисто'' серията са хибриди.Дано да не е...
Мънистата не са хибриди. Попаднах на един руски сайт с подробно описание на отделните сортове и хибриди домати и с отзиви за тях.
http://repka.online/?s=%D0%BC%D0%BE%D0% ... 1%82%D0%BE
Идеал
Kъсо кафе
Мнения: 51
Регистриран на: Юли 11, '18, 15:45

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Идеал »

Някой ден,надявам се да се похваля и аз с узрели домати.
Обаче сега ми е важен отговора на въпроса какво е това на снимката и да изкоренявам ли растенията?
Изображение
Лазара
Кафе с мляко
Мнения: 218
Регистриран на: Яну 30, '19, 15:31
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Лазара »

Всички вие имате голям опит с доматите и вече сте на вълна зреещи и въпроса ми може да ви се стори страшно глупав, но все пак ще питам. Някъде бях чела за мулчиране с плат. Днес разбрах, че в момента мога да взема много бракувани чаршафи от хасе. Та питането мие ще ми свършат ли някаква работа?
Станимир
Двойно кафе
Мнения: 157
Регистриран на: Апр 9, '19, 10:05
Местоположение: Сливен - Нова Загора

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Станимир »

Монголците продължават в същия дух. На 110 ден от засяването на семките има зачервени домати. Снимките са на двата по-напредничави корена.
Изображение

Изображение
Лабрадорите сдадоха багажа. Хвана ги увяхването преди отскубване. За сметка на това Полярниците поеха щафетата и се представят прилично засега.

Изображение
Спойлер
Покажи
Смокините нито пораснаха, нито се задържаха по местата си, а окапаха и се развалиха.
Реши ли един пациент да живее, медицината е безсилна...
Титриф

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Титриф »

Лазара написа: Юни 25, '19, 15:35 Всички вие имате голям опит с доматите и вече сте на вълна зреещи и въпроса ми може да ви се стори страшно глупав, но все пак ще питам. Някъде бях чела за мулчиране с плат. Днес разбрах, че в момента мога да взема много бракувани чаршафи от хасе. Та питането мие ще ми свършат ли някаква работа?
Опит с мулчиране нямам , ама що да не стане с плат. Щом с найлон става. Прави се с квото имаш под ръка и най- :stiskam: тънкана. Хасето си е памук и ще сдаде бързо, ама един сезон ще изкара, за сметка на това си е еко .
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4822
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 550 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

Мацко подкрепям Цветарка,мънистата не са хибриди..Много четох за тях,а и доста видео изгледах..

Лазара,всеки мулчира с това което има.Ти имаш чаршафи,ми мулчирай с чаршафи..

Идеал,това завиване може да се дължи на сума ти причини..Нищо им няма,да не си потутнал да ги пръскаш..Ще се оправят,сега нещо са ти сърдити,ма ще им мине като се оправи времето.. :stiskam:

Станимире,много ми харесват Монголците..Бях се зарекъл повече нови сортове да не пробвам,ма тия са ми баш за лозето..Място колкото щеш,вода колкото щеш,и няма да е нужно много да ги обикалям,ще минат и без колци,абе..Пет семки да ми запазиш.. ;)
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”