Лозето, гроздето и ... виното

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от kim »

В някои части на южна България отдавна има насаждения от този сорт и се прави вино. :dovolen:
Сира имам предвид.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от gora »

Да, аз открих топлата вода.... :ufff: Виждам, че много изби ползват този сорт. Щом и селекционерите в Плевен са го включили като родител на Рубин..
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от prijatel62 »

Сира произхожда от Франция. Според ДНК експертизата вероятни родители са Бланшет и Дюреза.
Вино с акцент на танин, много добре стареещо. Самият сорт обаче се смята за нискодобивен. При тебе май друго показва, gora?
Рубин, с родители Неббиоло и Сира е сорт за висококачествено червено вино. Но лично на мене лекия дъх на Сторгозия и по-високата и устойчивост на болести ми харесват повече.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от gora »

Да, при мен на асма ражда много. Пръчките, които са до сградата, под сачака/това е част от покрива/ не мръзнат. Но другите едногодишни почти всяка година загиват и от кордоните тръгват на букет спящи пъпки, с едно красиво антоцианово оцветяване. Разпитвах за старата Гъмза - наричат я "зелената гъмза", защото при узряване е синьо-зелена. Може да се открие някоя-друга много, много стара лоза, но трудно се вкоренява. Когато зрее и много малко дъжд напуква зърното и тръгва ботритиса..... А между другото, нали от болно от сиво гниене грозде някакви французи правели най-скъпите вина.....или това са легенди някакви :hmmm: .
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от prijatel62 »

Тези французи...и мухлясало сирене ядат, но след като го опитах, не искам да ми се покатерва на масата...))
А между другото нашите стари изби(в Плевен, Евксиноград и др.) са си пренесли на времето специална "избена" плесен, която да покрива бутилките при съхранение, често и за десетилетия.
Старата гъмза...един старец от Сухиндол ми разказа за старото насаждение, което се отглеждало без пръскане - виното ставало за чудо и приказ. Но...дошло младо агрономче, на мястото на стария, и наредило да се изкорени старото насаждение. След 2-3 години засадили нови облагородени на дивачка лози, също гъмза, но от новата. И станало така, че сега и лозята пръскат, и виното не е същото.
Пусни си и Сторгозия на асма, след време ще правиш чудно вино. :stiskam:
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
elena kirilova

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от elena kirilova »

peterstamov написа: Апр 29, '18, 14:13 Някой да резне за насам......

International growers bring new table grape varieties to Greece


Изображение

ARRA 15

Изображение

ARRA 32
peterstamov ,
какво е това ARRA...и номер
нищо не разбирам,но от години искам ето такова розово грозде
от къде мога да си купя лозички :snif:
Изображение
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от clock »

И аз искам да попитам знаещите. Есента минавахме през Севлиевските села и там мярнах грозде с цвят на ръжда. Гроздаците приличаха по големина и форма на тези, които е показала Елена Кирилова, и зърната бяха такива средни, кръгли, но цветът беше типично ръждив. Яд ме е, че не снимах, но и ММ не пожела да спре колата. А ми е любопитно какво е това грозде.За първи път виждам такъв цвят.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от peterstamov »

Не знам, някакви израелски сортове в Гърция.......по линковете има контакти и инфо.!
May the Force be with You!
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от gora »

clock написа: Яну 12, '19, 13:34 И аз искам да попитам знаещите. Есента минавахме през Севлиевските села и там мярнах грозде с цвят на ръжда. Гроздаците приличаха по големина и форма на тези, които е показала Елена Кирилова, и зърната бяха такива средни, кръгли, но цветът беше типично ръждив. Яд ме е, че не снимах, но и ММ не пожела да спре колата. А ми е любопитно какво е това грозде.За първи път виждам такъв цвят.
Това последното грозде е с цвета на Кардинал. Севлиевските села :hmmm: - Кардинал, Палиери, Памид, Червен отел....Щом има много такива лози, ще е от старите сортове. Но този ръждив цвят ......червен отел най-вероятно, малки, рехави гроздчета, кръгло зърно, много хубаво съхне
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от clock »

Не, не е нито един от тези сортове, Гора. Габровско - севлиевските села, по пътя от Габрово за Априлци. Не запомних селата. Но са стари лози, да. И не бяха много. В две съседни села, пред две къщи, в едното качено на асма, на пътя пред къщата, а в другото пуснато по оградата на двора откъм улицата. Чепките бяха колкото моя педя, зърната кръгли, средно едри, с диаметър горе- долу на една стотинка, не сбити едно в друго, но не и много рехави. И цветът, ей това няма да забравя. Никога досега не бях виждала такъв цвят. Ако минем пак по този път ще позная едната къща и този път ще питам.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”