Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
gospodinov

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от gospodinov »

Здравейте на всички!
Имам един въпрос и предварително се извинявам ако някъде вече е дискутиран в темата.
Доматите в нашия край (старозагорско) от година на година все повече не стават.
Имам чувството, че климата вече не е подходящ за отглеждане на домати.
Преди 10-на години, до края на септември имаше домати и като разчиствахме градината за предстоящата есенна оран, изскубвахме растенията с много домати по тях.
Сега, в близките години нещо се промени и повечето хора, дори не смогват да си направят консерви, още средата на юли доматите вече изсъхват. Не е от не полагане на грижи и пръскане, в селото има много хора, които това им е прехраната и се занимават с зеленчуци 20-30 години, при тях положението е същото.
Скоро чух коментар, че службата за борба с градушките, ползва снаряди за направата на които са използвани забранени вещества с цел поевтиняване. Тези вещества после попадат в почвата .......но това е по скоро малко конспиративна теория.
Както и да е.
Конкретния ми въпрос е (че се отплеснах) - забелязвам при доматите белези, каквито се посочват при калциев дефицит.

Изображение

, кога трябва да се внесе калций в почвата, сега есента в почвата или да се пръскат растенията с листен тор с калций?
Ако се влага сега, може ли да ми подскажете към кой тор да се насоча?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

не се шашкайте стия конспирации, всичко си е почти нормално, относно изкарващите с това хляба имам известни резерви, но....

трудно ми е писането, вкючвам се само за да не почнете верно да изпадате в разни теории...

обаче ако някой е открил метод, при който доматите да се обезлистят с естествени средства да свирка, щото мойте са рен зелени и цъфтят , и връзват :mrgreen: , а ми трябват спешно да узреят
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от peterstamov »

Както и да е...... (че се отплеснах)
Ни най-малко!
не се шашкайте с тия конспирации...... вкючвам се само за да не почнете верно да изпадате в разни теории...
Аз съм готов шашнат - и при нас е така......
Доматената година приключи преди повече от месец - хората отдавна изчистиха градините!
May the Force be with You!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

нормално предвид годината
валежи , когато се формира кореновата система = задушени корени, влага+топлина= мана, засушаване и високи температури = отслабените растения загиват, по-слабо заразените се съвземат
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Вярно казва Миша. Годината беше калпава. И аз съм от района на Стара Загора, но не се оплаквам. Още бера по малко доматки.
Баща ми работеше в Арсенал и правеха точно ракетите за разбиване на градоносни облаци. Не е казвал, че има нещо нередно, но на полигона на с. Змеево преди години унищожаваха какви ли не боклуци и отровиха земята, но това е друга тема...
Да си пожелаем другата година да е по-добра.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

В природата нищо не се губи. Което отива в небето, ще слезне на земята и обратно.
Тази година валя ли ни дъжд със сахарски пясък, че забравих? Или има затишие... :hmmm:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от clock »

Кимче, нас ни валя сняг със "сахарска глина" в него. Отрази ни се така, че листата на покаралите лалета се разпадаха в ръцете ми като поляти с киселина. Мдааа :hmmm: вече не знаем какво ни вали, какво ни пече и какво ни вее. И други странности стават в градината.
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Приятели, забравих да ви кажа, че някаква тлъста зелена гъсеница ми папка доматите последните узрелички. Досега съм виждала да ръфат листа, ама чак и домати...!? Какво ще да е това нещо?
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от kim »

Клокче, така ще е до изсмукването на последната капка петрол, до последния слон, до последната горила,
до последното дърво в амазонските гори, до последния скраб или кит, до последния айсберг... и...накрая ще останат малко, които ще си отидат без нищо... :eeeh:

Това, не е въобще за доматената тема, но ми се иска да го публикувам.

"Предсмъртните три желания на султан Сюлейман и поуката от тях"

Преди смъртта си султан Сюлейман повикал началника на армията и му казал трите си желания:

1. Той завещава, ковчегът му да бъде носен от най-добрите лекари на Османската империя по това време.

2. Второто му желание било по целия път, по който носят ковчега му, да се разпръсват златни монети и скъпоценни камъни.

3. Той завещава през това време ръцете му да се показват навън и всички да ги виждат.

Когато началникът на армията смутено попитал каква е причината за тези желания, Сюлейман обяснил:

Нека най-добрите лекари да носят ковчега ми, за да видят всички, че
дори и най-добрите лекари са безсилни пред лицето на смъртта.

Разпръснете злато, за да могат всички да видят, че богатството, което получаваме в този живот, остава на този свят.

Нека всички да видят ръцете Ми и да разберат, че дори и всемогъщият Султан Сюлейман Кануни си тръгва от този живот с празни ръце.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от vlax »

помидорче написа: Сеп 21, '18, 23:01 Приятели, забравих да ви кажа, че някаква тлъста зелена гъсеница ми папка доматите последните узрелички. Досега съм виждала да ръфат листа, ама чак и домати...!? Какво ще да е това нещо?
Ти до сега не си ли имала нощенка? :o
http://www.bgfermer.bg/Article/1500095
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”