Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 610
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 58 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

alys написа: Авг 19, '18, 17:15 Дон Домат, не разбрах защо си изскубал доматите в оранжерията.
Еми, щото толкова ми е акъла... :ufff:
Две години схемата беше такава, засаждам колкото мога по рано в оранжерията и махам върховете след 5-6 китка.Докато свършат доматите от вътре, стават външите и чистя оранжерията и слагам късни.При нас късно падат слани, така че схемата работеше идеално и имахме домати до късно.
Но тази година наводненията при мен станаха малко преди да станат за махане доматите, бяха останали само по корен.. :lol:
След като ги махнах се разболяха външните и така...до тук със схемите...За догодина, нова схема.

Абе, къде са всички днес?
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Неделя е и сигурно са по градините. :)
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Да, по градините сме. Преди два часа се върнахме. Дайте снимки на тази листна плесен. Имам няколко болести по доматите, ама бавно се развиват, а и не ги разпознавам. Почти всички причинители да не кажа всички са гъбички и аз се инатя, не пипам химията и пръскам със сода.
Да сте живи и здрави, дето споделихте содените рецепти. Много са добри. Особено добре борят маната по краставиците.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10087
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 348 пъти
Получил благодарност: 919 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

помидорче написа: Авг 19, '18, 23:50 Да, по градините сме. Преди два часа се върнахме. Дайте снимки на тази листна плесен. Имам няколко болести по доматите, ама бавно се развиват, а и не ги разпознавам. Почти всички причинители да не кажа всички са гъбички и аз се инатя, не пипам химията и пръскам със сода.
Да сте живи и здрави, дето споделихте содените рецепти. Много са добри. Особено добре борят маната по краставиците.
За обикновените мани содата е супер рецепта. Обаче не открих рецепта за пълно спасение от фитофтората. Тази с киселото мляко, сода и син камък действа. Другата година ще я приложа по от рано, но в комплекс с другите мерки- предварително засяване на фацелия и бял синап и вкарване в почвата, фолио /от това дето е мрежа и пропуска вода/ и засенчваща мрежа над доматите. Надявам се комплексно :lol: да се преборя с нея :stiskam: Може и още нещо да направя. Някой опитвал ли е това https://www.marica.bg/mednata-tel-pryv- ... 24285.html
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MitkoGeorgiev »

Тая година явно времето е решило да ме разкОсти. След борбата с маната днес ме сюрпризира това.

Изображение

Изображение

Изображение

Мрежата за засенчване хвана по-едрите парчета ма трябваше да стоя под дъжда и да бутам събраното да не я скъса.
Тигриф при теб как е, че май облачето дойде откъм Бистрица?
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

Три години слагах медно телче на доматите,но един приятел от РЗ ми каза,че дозите са толкова нищожни,че не повлияват на растението. Тази година не слагах,но пък пръсках повече заради дъждовете,така че не мога категорично да кажа дали помага или не. От опит знам,че не вреди на растението,аз слагах мостов проводник 1 кв. мм. той е без лакова изолация :stiskam:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Краси, кажи повече за навеса, снимки, когато стане готово?
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

alys написа: Авг 20, '18, 18:30 Краси, кажи повече за навеса, снимки, когато стане готово?
От два месеца имам нова градина с две оранжерии на обща площ около 120 кв. м. Обаче реших да има само една,защото мястото се затваря и така ще има повече въздух. Дъгите на оранжериите са през два метра и найлона провисва при дъжд. Ще взема от дъгите на едната оранжерия и ще ги сложа между дъгите на другата,за да станат разстоянията между тях един метър. Ще заваря по билото и още на четири места по дължина квадратен профил за да държат найлона. На 170 см. от земята ще пусна по дължина летви 4х3 см. и на тях ще захвана найлона който е на покрива. От летвите до земята ще има друг найлон,който ще свалям за проветрение през лятото. Късите страни ще имат врата и прозорец и ще бъдат с поликарбонат. Идеята е да ползвам оранжерията като оранжерия до средата на юни,след това да махам найлона по дължина от двете страни,за да не прегряват зеленчуците през жегите и да оставя само найлон на покрива,който ще слиза до височина 170 см. от земята. След 20 септември слагам найлона по дължина и отнова става оранжерия. Промених проекта,който беше само за навес,защото имам възможност и база и искам да я използвам пълноценно. Така ще имам възможност да отглеждам пипер и краставици до ноември,а до сега в малката оранжерия имах само домати. След това ще имам лук,репички,салати и спанак до пролетта.
Когато довърша ще снимам и ще покажа,но няма да е скоро,защото в оранжерията има пипер. :dovolen:
Титриф

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Титриф »

"Тигриф при теб как е, че май облачето дойде откъм Бистрица?"
Нормално дъждеца дойде от към теб, после се засили, срещна го някакъв насрещен вятър и настана какафония. За 5-10 минути премина в порой. Въртеше го от всички посоки. Град обаче не падна и зрънце.
Да не дърпам дявола за опашката, но при мен за 50 години е падало град два-три пъти и то съвсем дребен. Иначе една капка дъжд да се завърти покрай София при мен ще падне.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Благодаря, Краси! Обмислям нещо подобно, но нали няма да го изпълнявам аз, засега не давам зор, с предимство са ремонтите по къщата. Но си мисля, че при нас е много важно да им е завет на растенията откъм северозапад. Оттам основно духат студените ветрове.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”