Да поприказваме за доматите - 2018

Потребителски аватар
хортензия
Кана кафе
Регистриран: нед фев 12, 2012 4:44 pm

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от хортензия » вт юли 10, 2018 11:46 pm

При мен навън зазряват едновременно Момини сълзи и Руми Варна.Да ви споделя нещо което ме притесни ,няколко страници назад показах снимки на черни петънца по листата и цветчетата.Мислех че е алтернария, вече не съм сигурна :hmmm: Притеснителното за мен е че забелязвам същите петънца и в оранжерията и навън и вътре само по Момини сълзи.Слабост на сорта ли е ...или от самите семена.Иначе навън се представя отлично огромни домати ,отличен завръз а вкуса е ммм :potekoha:

apis
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: съб мар 02, 2013 12:41 am

Мнение от apis » ср юли 11, 2018 7:49 am

Сега прочетох,че сорта на Руми Варна си име.Учудих се,че при вас има ръбове по него.
При мен винаги е бил заоблен,гладък,без никакви ръбове.

Потребителски аватар
alys
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: ср мар 11, 2015 2:42 pm

Мнение от alys » ср юли 11, 2018 8:53 am

Хортензия, не съм забелязала да боледуват Момините сълзи специално от нещо, пу-пу!

Потребителски аватар
хортензия
Кана кафе

Мнение от хортензия » ср юли 11, 2018 2:11 pm

Довечера съм се наканила да напръскам с конопено масло ако не ми мине облак пътя :D Ако съм разбрала правилно за 10л.пръскачка трябва да сложа 10мл.от маслото нали?Мислите ли че ще е проблем ако добавя и масло от нийм или да ги напръскам поотделно :hmmm:

lidiq_macka
Кафе с мляко
Регистриран: пет апр 17, 2015 12:04 pm

Мнение от lidiq_macka » ср юли 11, 2018 3:25 pm

Ако не се лъжа, Миша написа концентрация 1процент, което означава на 10 л. вода 100мл.масло.И аз довечера ще пръскам, но с хвощ.

Идеал
Kафенце
Регистриран: ср юли 11, 2018 3:45 pm

Мнение от Идеал » ср юли 11, 2018 3:56 pm

Здравейте,
тъп въпрос от начинаещ в отглеждането на домати,първа година:
Нормално ли е Идеала да расте като луд,вече е към 1.70-80 метра и има доста вързали домати? Разсада го взех от пазара от първата сергия.
Боднал съм и някакъв друг незнаен сорт който е наполовина завалията и тепърва цъфти...
Пръскал съм ги с йод и мляко веднъж и поливал с коприва и оборска тор два пъти и калий-калций веднъж.
Става въпрос за открита градинка в Подбалкана, пустяла 5-6 години и пълна с коприва до миналата.

И респект за хубавата тема и богата реколта на всички ви!

penkeler
Двойно кафе
Регистриран: чет мар 19, 2015 10:30 pm

Мнение от penkeler » ср юли 11, 2018 4:33 pm

Ами не е нормално домат на височина 80-90см. да цъфти за пръв път, но причините могат да са различни и не означава, че грешката непременно е твоя.

Потребителски аватар
alys
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от alys » ср юли 11, 2018 4:37 pm

При прераснал разсад се получава първата китка високо. Не се тори преди да е завързала втора китка, че върви на шума. В пустяла градинка би трябвало да са мощни растенията, почвата не е изтощена.

Потребителски аватар
хортензия
Кана кафе

Мнение от хортензия » чет юли 12, 2018 11:00 am

Ама то наистина скъпичко излиза това пръскане с 100мл.Благодаря за поправката :daaa:
Днес ми напълни душата и чинията един розов -Розова магия споделям го с вас.

Изображение

Потребителски аватар
alys
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от alys » чет юли 12, 2018 11:11 am

Хортензия, все така да ти е сладко и пълно! Аз се предавам - дори Розов блян започва да розовее редом с Магията, а уж е по-късен. Открих, че и Момини сълзи имам 1 корен в оранжерията. Само те едреят тихичко и мощно и още не зазряват.

Потребителски аватар
alexg
Виенско кафе
Регистриран: пон фев 24, 2014 11:35 am

Мнение от alexg » чет юли 12, 2018 3:47 pm

Розова магия от днес
Изображение
Интересното е, че розов блян си зрее наравно с розова магия, както и розовия идеал.

Изображение
Даже първия домат от двата сорта беше той - на преден план. Снимката е от 3 юли 2018г.

lidiq_macka
Кафе с мляко

Мнение от lidiq_macka » чет юли 12, 2018 9:53 pm

Видях във Фейса една госпожа пуснала снимки на няколко кофи с червени домати и отдолу пише, че с нищо не ги е пръскала.В коментарите ''ах'', ''ох''.....Попитах за сорта и както и предполагах - Амати.Ами аз толкова Амати ще набера даже и без да ги садя..... :lol: :lol: :lol: Тъй като се ориентирам към хибридите, някой садил ли е Биг Бийф на открито със семена, купувани в България?Питах Вискяр и той каза, че ставал, но семената, които се продават тук не били оригинални.

Потребителски аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Регистриран: пет юни 26, 2015 5:55 pm

Мнение от mimilisa » чет юли 12, 2018 10:14 pm

Тез кофи у фейса ги няма :hihihi: някакви други ще са ... :mrgreen:

Утре ще правя консерви. Набрах към 40 килограма екстра качество розови половината презрели домати. За първа година нямам ранни и май повече няма да слагам. Нямам и хибриди. Имам само 6 корена Наслада , който е болен и едва ли някой ще го предпочете пред тези :angelche: .

Изображение

Изображение

Крив ама рекордьор :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :hihihi:
У Брюксел да си ядат шикалките :hihihi:

Изображение

Вижте това Соренто, снимано преди няколко дена. Утре ще ви го снимам да го видите на какво прилича от последния дъжд и ще напиша с какво да пръскате. С липов чай не става работата... :liubov2:

Изображение

Айде лека :zzz:

Потребителски аватар
хортензия
Кана кафе

Мнение от хортензия » чет юли 12, 2018 10:55 pm

[quote=lidiq_macka post_id=829861 Тъй като се ориентирам към хибридите, някой садил ли е Биг Бийф на открито със семена, купувани в България?Питах Вискяр и той каза, че ставал, но семената, които се продават тук не били оригинални.
[/quote]

Аз от 6 год .го садя в оранжерията,но тази ще му е последна.Действително семената от година на година стават все по некачествени.Купувала съм само професионални семена от 500бр в опаковка и щом резултата е плачевен не мога да си представя от хоби опаковките какво ще е..Какви ли не експерименти правих в оранжерията и стигнах до извода ,че по вкусно и качествено от българското няма.Така че догодина вътре само хибриди ,но български сортове,навън директните.Не ща да го чуя повече нито вкуса му е като преди,дребен ,четвърта и пета китка изобщо не върза,а до него Рила е отрупана до тавана и вече не ми е изобщо кисел.

lidiq_macka
Кафе с мляко

Мнение от lidiq_macka » чет юли 12, 2018 11:09 pm

Благодаря, Хортензия :tzvetentze: .И аз Рилата я харесвам.

Отговори

Върни се в “Плодове и зеленчуци”