Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Браво на вас! При мен е доста по скромно, но не се оплаквам. Пръсках с пепел и сега са сиви. Ще видим резултата след 7 дни.Изображение на първа китка имам най-много по четири домата, по често два или три. Втора я няма.Трета и четвърта сега връзват. Изображение
Редуват се дъжд, вятър, пек и пак така. Тези два дни пък беше 18 градуса, а в петък над 30.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от penkeler »

alys написа: Юни 24, '18, 23:13 Нищо чудно да ги изоставя като сорт, защото основно те боледуват от върхово гниене.
За липсата на калций, някъде бях чел, че на всеки корен още при засяването слагат стрити на прах черупки от яйца. Мненията са противоречиви, защото някои смятат, че доматите не могат да усвоят калция в такава форма. Не знам дали на това се дължи, но аз вече 2-3 години го правя и наистина не съм имал тези проблеми, Дори когато съм забравил, още при засяването, след 1-2 седмици сипвам по около 1/2 до 1 с.л. в дупка близо до корена.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

А как ги стриваш на прах черупките? С кафемелачка?
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 610
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 58 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

Благодаря на всички за съчувствието. :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Само тук можете да ме разберете.Моите хора викат "К,во толкова, едни домати", ама не знаят как се дондуркат разсади от януари.
Ивко, браво бе човек, много домат, много нещо.Пу, пу все така да са.
Иии пускайте снимки....щото... да не пускам аз....от зоната на здрача.... :lol: :lol:
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Дон Домат, успя ли да отводниш?
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 610
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 58 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

alys написа: Юни 25, '18, 09:14 Дон Домат, успя ли да отводниш?
alys, няма как да отводня, защото двора ми е 1 метър под нивото на пътя и с много голяма деневелация.Точно там ,където се събира водата направих оранжерията, защото така и не използвах това място.При всеки по голям дъжд, двора ми се наводнява, но като тази година не е било.
Последния път /на снимката/ доматите бяха във вода почти два дена.Изчистих всички долни листа, заедно с първата китка, хвърлих няколко корена направо с доматите, че бяха "тръгнали"...абе, не е за описване направо...
Хибридите сигурно ще оцелеят, но розовите, най-сладките едва ли...а имах нови сортове които исках да опитам.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Аз знам че "много убаво-не е на убаво" и се чудя къде първо ще ме удари..Дали ще ми маноса доматките,щото още се услушвам и не пръскам с някой по-сериозен препарат,само мляко и йод,дали ще ги натисне някоя гад да ги изяде,дали ще ги изгори слънце,защото нарочно не слагам мрежа за да видя кой сорт ще устиска на жегите,дали нещо друго... :hmmm: Сигурен съм,че няма да е все така,защото градините на комшулука са много зле и хората се утрепаха да пръскат и колкото повече пръскат,толкова по-зле става,така че все някоя гадост ще прехвърчи и при мене...
Дано да ме е прегърнал късмета на начинаещия и да изкарам доматки поне за семе.. :stiskam:
Алис,първото доматче от Полярника го откъснах на сто и тридесетия ден от засяване,после имаше няколко дни застой и откъснах още три,после не съм ги броил,общо до сега дали има двайсетина бройки,но това е от три корена,като единия е почти на сянка и трудно зрее..На мене много ми харесва,сто процента завръз,нямам нито едно паднало цветче,китките на гъсто,след грубото подстригване дори не трепна,даже сега се е окултучил и цъфти и връзва като бесен и най-важното-харесва ми на вкус..Мисля си че е добър сорт за между Лабрадора и средно ранните..
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от penkeler »

alys написа: Юни 25, '18, 07:45 А как ги стриваш на прах черупките? С кафемелачка?
Не смея да пробвам с кафемелачка защото са твърди и може да се износва. Все пак, това си е варовик, все едно камъчета или пясък. Счуквам ги в "чутора", голям дървен хаван дето навремето са го ползвали да чукат червен пипер, каменна сол, биене на масло от мляко и др. По добре е ако още отначало се измият и се премахне ципата, от вътрешната страна макар, че аз почти не го правя и не става много качествено.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Аз в кафемелачка,електрическа,сто грама дебит,съм млял суха царевица,жито,кюспе,небет шекер и си мисля,че нищо няма да и стане от черупките на яйцата..Само трябва постоянно да се дослагва,докато се напълни,иначе не смила качествено..
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Здравейте! Поздрави на всички за доматите. Дон Домат, съжалявам за щетите от наводнението, дано успеят да се оправят доматките! Или пък - разширявай оранжерията...
При мен от първата серия - Лабрадор, Оаксаканско бижу, Бонония и Розов блян, първи след Лабрадор узря отново Оаксаканското бижу.
Розовият блян твърдо не е подходящ за ранен домат, но реших да го пробвам, защото е любимец. Студовете му разгонват фамилията - разболява се, самозадънва се и т.н. В серията от края на март той се чувства най-добре. Другите два ги чакам всеки момент - аха-аха, ама не...
Ето го първото бижу, узряло на терасата.

Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”