Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Еййй,аз тая вечер ще поливам,а Дон Домат го е удавило..И при нас беше тегло,всеки ден дъжд,от прекалената влага дребните даматки се изпопукаха тук-там,после яко слънце и някой от цветовете прегоряха,но общо погледнато повечето сортове се справиха с аномалийте,връзват ми на четвърта китка,станаха над два метра,правят много добри доматки и дори всичко да спре до тук,аз пак ще съм доволен..Вече съм се спрял на сортовете за другата година,сега остава да ми харесат и на вкус и така..Ето вижте до къде съм я докарал:
Ръгбито,което едвам оживя,връзва пета китка,а шеста цъфти..
Изображение
Изображение
Третата снимка не можах да я кача..

Настенка

Изображение
Меча лапа
Изображение
Изображение
Брендиуайн
Изображение
Пудовик
Изображение
Китайска новинка


Изображение
Каспийски розов
Изображение
Руми Варна от Теодора76
Изображение
Крушовиден пак от Теодора76 :tzeluvka:
Изображение
Розово с картофени листа
Изображение
Това трябваше да е Опалка,но г-н Христов ми е пратил някаква топузи,които още от сега са по половин кило,може пък да е за добре
Изображение
И специално за Помидорче-Полярник
Изображение
Изображение
Изображение
Матина
Изображение
и Рома черешки
Изображение

общ изглед на двата реда

Изображение
Изображение

Да се надявам ,че за напред всичко ще върви по план.. :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

lidiq_macka написа: Юни 24, '18, 12:34 Ейииии.....лоша работа.....Някъде се молят за дъжд, другаде глей.....Дано да си спасиш доматките, Дон Домат.Не знам при вас как е, обаче моите директни сортове се разписаха с по една китка и решиха, че са си изпълнили плана.Нагоре цвета прецъфтява, но завръз няма.Изчерпиха си запасите, ли?Да подхранвам ли, или ми трябва Доматин?Как го ползвате?Пръска се или се топи всяко цветче?При хибридите този проблем го няма.Садя стотина корена, като всяка година малко по малко увеличавам хибридите за сметка на директните.Вярно, по-вкусни са, ама 2-3 домата на корен за цяло лято......
Причините за изресяване са много,високи температури или ниски температури,висока влажност или ниска влажност. Когато растението е болно от алтернария или сиво гниене също опада завръза. Ако има азотно преторяване(завиване на листата)растението прави много листна маса,но по-слабо цъфти и не завързва. Когато има недостиг на хранителни вещества това също се отразява на зъвръза. Така че огледай хубаво растенията и виж да ли няма някой от изброените проблеми,въпреки,че понякога така и не се разбира откъде идва проблема. При мен всяка година след четвърта китка в оранжерията има изресели цветове,а цялата оранжерия е отворена и засенчена. Затова оставям за всеки случай колтук под четвърта китка,който да компенсира. Тази година отглеждам няколко растения от вън на четири стъбла с цел по-рано и по-ниско да завържат плод преди жегите. Друго което наблюдавам е растения които от разсад съм прекъснал над трети лист и ги отглеждам на две стъбла. Те завързват китките си симетрично и на еднаква височина. Ще направя видео и ще сравня различните начини на формиране на растенията. :stiskam:
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от помидорче »

Ивко, пу-пу-пу! Да не им е уроки! Супер са ти доматите. С какво ги храниш, Ивко, голям берекет е това. Моите тук-там вързали от сърцата.
Твоя избор почти напълно се припокрива с моя. Същите сортове съм си поръчала от Христо Христов. Нямам Полярника, но ще кажеш как е на вкус. Дано не киселее много.
Тази година като за начало съм посяла само Настенка, Матина и Прудънс пърпъл. Късно са засяти и са още малки, но Прудънс пърпъл връзва добре. Само в него ми е надеждата. Помня, че Краси го харесваше.
Благодаря за снимката. Майката на Христо Христов, каза, че харесва Меча лапа. Ще се сее догодина, живота и здраве. Поръчах си повечко семенца, че нали издържат няколко години. За догодина имам Меча лапа, Прю, Невес, Опалка, Ясенички ябочар, Мризол пърпъл. За твоите сортове ще пишеш как са на вкус. На родовитост виждам, че са добре.
Дон Домат, дано спасиш реколтата. Стискам палци. :stiskam:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Помидорче,виж на 56 страница с какво съм наторявал,и понеже Мишето каза че съм прекалил,от тогава не съм слагал нищо...Полярника въобще не киселее,даже вчера откъснах един много узрял,в смисъл късно го видях,че се беше скрил зад едно листо,станал кърваво червен и съвсем слабо мекичък и много,много ми хареса..Задължително другата година ще садя пак от тоя сорт...От Христов ще си взема Маризол пърпъл, Юбилеен на Тарасенко,че бил много траен и раждал много, и Де Барао гигант,щото бил зреел и на сянка,а на мен ми трябват няколко такива стръка и спирам с пробите...Сега търся начин да поръчам от Русия -Лабрадор подобрен,Бони ММ и Розов мед,но нещо не ми изнасят доставките и правилата та ще видя...
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Благодаря ти, Краси за изчерпателния отговор.Отмятам едно по едно и стигам до извода, че им се е изчерпала манджата.Нямам нито едно болно( всеки ден по сто пъти ги инспектирам), на капково са и отгоре дебело мулчирани с трева и сено.По твоя почин тази година експериментирам на едно, две, три, че и четири стебла.Както каза Миша, в жегите не пръскам за мана, а само за инсекти.Какво искат още?Гледам ги като писани яйца, егати неблагодарните....Те даже още не са започнали големите жеги....Хъни Муун ми върви добре, Пинк Рок имам четири корена.Направи по един домат и край.Ръгбито си връзва и си цъфти, пей сърце.Направих няколко снимки, но е мрачно и не се вижда добре.До тази година винаги съм ги гледала едностеблено.Миналата година бях пропуснала един колтук на Руми- Варна и през септември се представи много добре.Аааа, щях да забравя.Тази година ги садих по един корен и определено са по-добре.Не са вече на колчета.Зет ми направи конструкция и са на сезал.Абе голямо угаждане.Само крем карамел дето не им правя за десерт.Най-хубавите сортове направиха по два-три едри домата и се кумят като госпожици.Сигурно ще е заради големия ми мерак.....Ще се ослушвам кои сортове ще похвалите и сигурно ще има разместване в листите за избора догодина.Айде, че стана много дълго и ще ми загори сладкото от вишни...


.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от calico »

блаагодаря за отговора, ще пръскам уутре с Хортигроу

имам и друго питане - докато вялаха дъждове и не съм влизала в доматите, те развили едни хубави дебели и тлъсти колтуци, които вече са цъфнали. Повечето ми корени са с по две стебла. На някои от тях прекъснах единия колтук, да го правя ли навсякъде, или да ги оставя да си карат така? Ако проблема ще е само по-дребен плод, това не ми пречи за салатата.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Teodora76 »

ivko69, доматите ти са страхотни, поздравления!
При мен както всяка година има алтернария, но мисля, че за сега я стопирах, направих две пръскания със Скор, Ридомил голд и Волиам тарго.
За поредна година се убеждавам, че в оранжерията трябва да се садят хибриди, директните сортове стават прекалено високи с много дълги междувъзлия, мястото им е в градината. За следващата година един от фаворитите ми за оранжерия си остава Ръгби, да ти е драго да го гледаш а и като вкус ни допада. Не съм пробвала Хъни муун, но ако ще се поръчват семена и аз ще се включа.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от penkeler »

calico написа: Юни 24, '18, 19:48 имам и друго питане - докато вялаха дъждове и не съм влизала в доматите, те развили едни хубави дебели и тлъсти колтуци, които вече са цъфнали. Повечето ми корени са с по две стебла. На някои от тях прекъснах единия колтук, да го правя ли навсякъде, или да ги оставя да си карат така? Ако проблема ще е само по-дребен плод, това не ми пречи за салатата.
Ами не само това. Ако прекалено много се зашумят, става по трудно обслужването. По големи количества разтвори за пръскане, по големи възможности на гадинките да останат скрити в шумата, по трудно привързване, недобро проветрение, което пък може да увеличи вероятността от заболявания и т.н. Въпрос на преценка. Човек се учи от каквото му се случи!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Взимаш остър нож и режеш колтуците, като оставяш "чепче" около половин до сантиметър най-много, целта е да не се нарани основното стъбло , особено важно е това в дъждовно време, да не се стича водата в раната
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

И аз съм се зачудила с колтуците. Нали писах, че една овца опасе доста от доматите. Те се околтучиха здраво и сега се чудя кои да махна, кои да оставя, защото без колтуците ще останат почти голи, а не ми се ще. В оранжерията съм се престарала с колтученето. И там имам преядени на двата входа. Гледам, че на единия домат са му изкарали два хубави колтука, които ще оставя. Зад него пък един, незнайно защо, май има алтернария, та се чудя да му махам ли листата, да го оставя ли. И пак така - ако махна жълтите листа, ще остане почти без листа, ако ги оставя май ще е по-добре.
Ивко, направо ми идва да се скрия в някоя дупка, като гледам колко са ти пораснали доматите, браво на тебе! :) Полярник добре изглежда, ако е ранен.
А Бононията много се куми да зрее ли, да не зрее ли :))). И нея май не трябваше да околтучвам, ама много зашумено беше, а сега висят първите китки домати и няма повече. Дългите ми розови сърца явно много страдат тази година от недостиг на калций (все си мисля, че е от сухия и топъл въздух), уж поливаме... Тази година не помага млякото с йод така, както ми помагаше предните две години. Нищо чудно да ги изоставя като сорт, защото основно те боледуват от върхово гниене.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”