Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Запиши се първо на курс по отглеждане на домати при Краси. При него и най-калпавият сорт ще блесне! :)
Титриф

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Титриф »

alys написа: Юни 21, '18, 10:06 Запиши се първо на курс по отглеждане на домати при Краси. При него и най-калпавият сорт ще блесне! :)
Той Краси няма стигане щото е мераклия, а мерак се гаси само с друг мерак. :stiskam:
Аз пък днес "обесих" доматите на нови "колци". Винкел 40 на 40 мм. Двойно Т е конструкцията. От долу около 40 см.пак от него. Отгоре тръба 25мм. диаметър, на 80 см. дължина. Лехата е двойна и дълга 7,5 м. Две "жици" от 8 жилен кабел за нет висят над всеки ред. Две стабилни крайни подпори(част от асма) и по две подпори на леха.
Такива материали имах, с такива го направих.
Кой квото има това да слага.Излишно отежняване на конструкцията само ни удря по джоба.
Сега трябва да пригодя още няколко подпори за редове по 3 метра. Останаха ми разни парчетиииии от винкел 25 на 25. Ще се пробвам с него, и поне ще си изчистя двора. Дано не падне, ама "ега не падне" както казваше баш майсторът във филма шедьовър.
То това лесно, ама как да засуша доматите като вали ката ден . Зелени, "весели" както ги характеризираше баба ми с една дума, ама цвят малко.До завърз още не съм дорасъл.
Пък и ме споходи алтернария. Тя е малка, но упорита и коварно превзема усилията ми. Таман реших, че още не е виждала "Куадрис" и облаците се събраха. А оди пръскай вместо да гледаш световното по футбол. :nod:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Въпрос към Краси и останалите знаещи:
Миналата седмица напръсках с оня коктейл с мляко, йод, боракс и т.н. и след два часа заваля пороен дъжд. Чудих се известно време какво да правя, щото имам наченки на фитофтора /писна ми от нея всяка година по това време, ама не искам по силни препарати от син камък/ и напръсках само долната половина на растенията и земята със шампион. Утре мисля да пробвам това - "Две чаши дървесна пепел се заливат с вряла вода, кипи 10-15 минути, оставя се да изстине и се прецежда. Разрежда се до 10 литра с вода. Може да се комбинира с материал за листно торене."
Как мислите ?
Титриф

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Титриф »

МГХ написа: Юни 21, '18, 14:51 Въпрос към Краси и останалите знаещи:
Миналата седмица напръсках с оня коктейл с мляко, йод, боракс и т.н. и след два часа заваля пороен дъжд. Чудих се известно време какво да правя, щото имам наченки на фитофтора /писна ми от нея всяка година по това време, ама не искам по силни препарати от син камък/ и напръсках само долната половина на растенията и земята със шампион. Как мислите ?
Аз специално мисля,че фитофтора е равно на гибел за доматите. Всяко закъснение е фатално. Ако е септември- отпиши ги.Ма сега не е. Няма ли проветрение и температурата се задържа сутрин под 10гр. няма спасение.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Титриф написа: Юни 21, '18, 15:02 Аз специално мисля,че фитофтора е равно на гибел за доматите. Всяко закъснение е фатално. Ако е септември- отпиши ги.Ма сега не е. Няма ли проветрение и температурата се задържа сутрин под 10гр. няма спасение.
Аз всяка година я преборвам, освен първия път когато не знаех с какво си имам работа. Друг път ползвах Ридомил голд, миналата година Инфинито .
Сега не искам. Твърдо съм решила без такива. Четох какво ли не и мисля, че битката не е обречена на загуба.
Дано се справя някак си. Но ще съм доволна и на други мнения по въпроса.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Аз не оставям долните листа да ми опират в земята и редовно мулчирам,така пресичам пътя на гъбата към доматите..До сега не съм пръскал против мана,дано не се и наложи,но всеки ден оглеждам за проблеми и ако се появят ще нарамвам пръскачката..
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

МГХ написа: Юни 21, '18, 14:51 Въпрос към Краси и останалите знаещи:
Миналата седмица напръсках с оня коктейл с мляко, йод, боракс и т.н. и след два часа заваля пороен дъжд. Чудих се известно време какво да правя, щото имам наченки на фитофтора /писна ми от нея всяка година по това време, ама не искам по силни препарати от син камък/ и напръсках само долната половина на растенията и земята със шампион. Утре мисля да пробвам това - "Две чаши дървесна пепел се заливат с вряла вода, кипи 10-15 минути, оставя се да изстине и се прецежда. Разрежда се до 10 литра с вода. Може да се комбинира с материал за листно торене."
Как мислите ?
Аз поливам доматите като слагам една чаша пепел-100 гр. на 10 л. вода,лично аз не бих посмял с две чаши да пръскам по листата. :stiskam:
Титриф

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Титриф »

Времето се намуси, малко глухи гърмежи, облаци...ама се размина.
Кудриса отиде дето трябва. Ще чакам резултат. Мислех ,че в чекмеджето на печката има останала пепел, ама няма. Щях да ударя една пръскачка .
Утре все пак ще дам една руска инжекция с йод , боракс,калиев перманганат, мляко пък да видим.Карбамид няма да слагам, че и без него само шума ...
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

МГХ написа: Юни 21, '18, 15:06
Титриф написа: Юни 21, '18, 15:02 Аз специално мисля,че фитофтора е равно на гибел за доматите. Всяко закъснение е фатално. Ако е септември- отпиши ги.Ма сега не е. Няма ли проветрение и температурата се задържа сутрин под 10гр. няма спасение.
Аз всяка година я преборвам, освен първия път когато не знаех с какво си имам работа. Друг път ползвах Ридомил голд, миналата година Инфинито .
Сега не искам. Твърдо съм решила без такива. Четох какво ли не и мисля, че битката не е обречена на загуба.
Дано се справя някак си. Но ще съм доволна и на други мнения по въпроса.
Пробвай с масло от чаено дърво.Миша го е казала - масло от Нийм за инсекти, масло от чаено дърво- за мани.Успех.И аз се ослушвам тези дни, че миналата година точно по това време се " маносах".
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Благодаря на всички за съветите. Ще опитам с пепел и с масло от чаено дърво в две поредни седмици. 20 капки на литър+ веро или сапун. Четох в един форум, че спирало и фитофтората.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”