Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

Биг Бииф е много добър сорт,хем е едър,хем сравнително бърз и вкусен. Аз го отглеждах три години на двора. Първата година беше перфектен,след това купих ново семе от вносител,но в къщи видях,че пише на плика Тайланд. Не стана същото дребни и не вкусни домати. На следващата година пак опитах със ново семе уж пак оригинално,резултата пак беше лош и се отказах. Колега от форума го е отглеждал мин. година със семе директно донесено от щатите и беше много доволен.
Изображение
това е Биг Бииф от зората на моето зеленчукарство :dovolen:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimivd »

ния написа:Върховото гниене не е проблем на сорта.
Ния,отглеждах го заедно с Амати в оранжерията,единият имаше върхово гниене,другият-не.Знам,че върховото гниене се дължи на недостиг на калций,но някои сортове домати са по -чувствителни .
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivrabetsa »

mimivd написа:
ния написа:Върховото гниене не е проблем на сорта.
Ния,отглеждах го заедно с Амати в оранжерията,единият имаше върхово гниене,другият-не.Знам,че върховото гниене се дължи на недостиг на калций,но някои сортове домати са по -чувствителни .
По скоро неправилна агротехника (поливане)!
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

И въпреки причината, едни страдат, други - не. През 10 дни пръскане с вода+мляко+йод спасява реколтата от върхово гниене. Благодаря на МГХ, че ме накара да опитам. Иска се постоянство. А и растенията си подсказват, ако забравя.
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimivd »

Alys,напиши моля те твоята рецепта!
Какво мляко ползваш,някаде пише обезмаслено,на други места -козе
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от polyabs »

Не знам дали тук е мястото да попитам, някой използвал ли е посевния календар на Мария Тун, и дали е практичен, има ли наблюдения?
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

mimivd написа:Alys,напиши моля те твоята рецепта!
Какво мляко ползваш,някаде пише обезмаслено,на други места -козе
Ползвам домашно овче мляко, непреварено. Според мене, може да се ползва и краве, и козе, но не съм опитвала пастьоризирано от магазина. Рецептата - на 1 л вода добавям 50 мл мляко и 2 капки йод. Пръскам с обикновен пулверизатор от някакъв препарат. Струята е с много ситни капки. Минавам ги отвсякъде растенията, докъдето достигна. Правя го вечер, когато слънцето залязва или залезе. За млякото пише, че трябва да е обезмаслено, но не съм обезмаслявала. Тази рецепта се отразява добре и на краставиците.
Забравих да уточня, че при мене в оранжерията се появява върхово гниене при сърцевидните домати, но пръскам и в оранжерията, и в градината. Разчитам, че за градината това е профилактика против алтернария и мана.
psvpredator

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от psvpredator »

На някой да му се намира хъни муун 50 семена?
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimivd »

alys написа:
mimivd написа:Alys,напиши моля те твоята рецепта!
Какво мляко ползваш,някаде пише обезмаслено,на други места -козе
Ползвам домашно овче мляко, непреварено. Според мене, може да се ползва и краве, и козе, но не съм опитвала пастьоризирано от магазина. Рецептата - на 1 л вода добавям 50 мл мляко и 2 капки йод. Пръскам с обикновен пулверизатор от някакъв препарат. Струята е с много ситни капки. Минавам ги отвсякъде растенията, докъдето достигна. Правя го вечер, когато слънцето залязва или залезе. За млякото пише, че трябва да е обезмаслено, но не съм обезмаслявала. Тази рецепта се отразява добре и на краставиците.
Забравих да уточня, че при мене в оранжерията се появява върхово гниене при сърцевидните домати, но пръскам и в оранжерията, и в градината. Разчитам, че за градината това е профилактика против алтернария и мана.
Ще го приложа и аз тази година. :tzeluvka:
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1003
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 121 пъти
Получил благодарност: 126 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от хортензия »

mimivd написа:Alys,напиши моля те твоята рецепта!
Какво мляко ползваш,някаде пише обезмаслено,на други места -козе
Аз ползвах домашно неварено краве мляко само на външните :daaa: В пръскачката слагам 9л.вода,1л.мляко и 20 капки йод и пръскам наред домати, краставички,пипер ,патладжан. Някъде бях чела, че млякото прави мазен филм по листата и гадинките по-трудно ги нараняват. :evil:
Като споменах гадинки някой ползвал ли е от сините лепливи ленти навън? Как ги закрепяте, на каква височина и увреждат ли се от дъждовете? :hmmm:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”