Стрептокарпус

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 451 пъти
Обратна връзка:

Re: Стрептокарпус

Мнение от botan »

Наскоро се сдобих с един учебник по генетика, в който като пример за инбридно израждане (т.е. намаляване на жизнеността и плодовитостта на растенията при самоопрашване) се дават хибридните стрептокарпуси, които при самоопрашване дават много по-дребно и хилаво потомство, отколкото при кръстосано опрашване. След известен брой поколения, получени чрез самоопрашване, по-нататък жизнеността не се намалява и тогава се достига инбриден минимум при когото растенията са хомозиготни.
Не знам дали това все още важи за съвременните хибриди, т.к. учебника е от 1976-та, но е хубаво да се има предвид при правенето на кръстоски и отсяването на рецесивните черти.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Стрептокарпус

Мнение от katia »

polyabs написа: Яну 27, '19, 14:02 katia и аз чакам с нетърпение снимките ти :daaa: Имам няколко неуспешни опита да ги отглеждам, закупих 4-5 сортови, докарах ги доняколко цъфтежа, но идва един момент и си измират. Сега от листо като МГХ ми се е запазил един и цъфна - оказа се DS Алмандин Спорт, т.е червен .... ама и моя си беше такъв закупен, нямаше лилави фантазии :snif: На много съфорумки съм пращала отрязани от моите листенца, нямам отзиви на някой нещо да му се е хванало :hmmm: Но много ги харесвам, с радост ще гледам вашите снимки :liubov: показвайте!

Изображение

Изображение
Ако не е заболяване някакво мисля че знам защо си измират. Тъй като основно съм във фейса, което смятам да променя и за целта да направя и моя тема с моите хибриди че станаха много, само да започнат да цъфтят отново тази пролет..
Та наблюдавам едно и също и то това което и ти описваш. Значи пращам аз добре стартирано растение и първата година си цъфти при хората усилено и се развива нормално до перфектно. Пресаждат го хората първия път от чашката в по голяма саксия и пак си цъфти и втората година вече се появява проблем вече при старото растение. И това според мен е от неправилно пресаждане. Старото вече растение месец, два след обилния цъфтеж се вади от саксията и не се мести в по- голяма като младото растение, а тук вече се маха всичко старо и листа и корени и се оставя младата детка избила някъде отстрани и се слага отново в малка саксийка или чашка, маха се и старата пръст основно, ако корените са малко или почти няма при това сериозно разбутване най-големите листа се скъсяват и цялото растение посадено в нова почва се слага в парник. Така растението е подновено и сорта е запазен. Няма вариант стрептокарпуса да расте до безкрай и постоянно да увеличаваме саксията без да разбутваме корените и да махаме старото. Ще сложа клипове на Павел който дава същите съвети но той показва как се пресаждат а моя опит казва че това е и жизнено важно за растението. С него сме стигнали да един и същи извод независимо един от друг и за това мога спокойно да твърдя че е така. Или по точно аз бях стигнала до този извод и след това гледах клиповете му. Аз спасявах така растения...вече не чакам да станат за спасяване. На скоро четох, че така се процедира и при други растения растящи на туфи тук из форума, че туфата се вади и се разделя за да цъфти, същото е и при стрептокарпусите
Ето клиповете

Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Стрептокарпус

Мнение от polyabs »

:liubov: Благодаря много Кате, много полезна информация. Моите стрепсита не бяха толкова стари, може би на 2-3 цъфтежа, даже не успях да ги видя отрупани в цвят, но наистина след първо пресаждане умряха. Може ли да споделиш как поливаш, отдолу, отгоре и колко често. Знам че са много чувствителни на преполиване след засушаване .... може би грешките са в отглеждането или почвата :hmmm: , клюмнаха листата и увяхнаха , виснаха на зелено.
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Стрептокарпус

Мнение от katia »

При такова положение след пресаждане ако клюмнат до ден- два е нормално, ако клюмването продължи режеш големите листа на половина и слагаш в парник те пускат корени бързо в парник. Поливам отгоре винаги и ги засушавам редовно от мързел :mrgreen: после поливам доста обилно, но това при топло време. Сега тези в топлата стая поливам като през лятото, но тези които са на около 15 градуса поливам веднъж в седмицата и то не всички подред а само наистина сухите
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Стрептокарпус

Мнение от polyabs »

Значи не е проблем да се полива направо в розетката, върху листата, като теменужките?
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Стрептокарпус

Мнение от katia »

Проблем е голям. Поливам от горе, но по ръба на чашката, не мокря листата
Rici
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Окт 29, '18, 01:27

Re: Стрептокарпус

Мнение от Rici »

Здравейте! И аз поливам отгоре, но внимавам да не отива към листенцата, защото загиват. Тази зима отгледах много детки от листенца, но с някои по-големите растения имам проблем. Започнаха да пожълтяват листата сякаш са изгорени от слънцето, на други пък са клюмнали. Седнах и няколко часа не мръднах докато не пресадих всичките в нов субстрат, махнах където имаше изгнило и днес вече виждам, че има ефект. Клюмналите живнаха, а пожълтелите ги чакам да си кажат ще ги бъде ли или не. От всичкото, което изчетох и от добити опит стигам до извода, че субстрата ми е лош. Поливам много внимателно и няма друга причина за такова поведение. Другия вариант е да е някаква гъбичка... Вие пръскате ли с нещо? Каква почва купувате? Не мога да кача и снимки за да ги покажа. Няколко хибрида на Катето се скъсват да ми цъфтят. Много ме радват.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Стрептокарпус

Мнение от МГХ »

Втори успешен опит да отгледам стрептокарпус от част от листенце. Че и с два цвята.
Изображение


Изображение
име не знам.
Rici
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Окт 29, '18, 01:27

Re: Стрептокарпус

Мнение от Rici »

Това е Spin art. Много е красив. Поздравления!
Rici
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Окт 29, '18, 01:27

Re: Стрептокарпус

Мнение от Rici »

Ето малко снимки и от мен, но май няма да се отворят....
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”