Страница 1 от 10

Haberlea rhodopensis

Публикувано на: Авг 14, '13, 21:38
от greeneyed
Ето го силивряк родопски

Изображение

Е ми, не ми харесва как върви.Тръгнат листа, изсъхнат, розетката не нараства. Уж не трябва от засушаване да се бои, да съм го преполивала-надали, какво иска тогава? :hmmm:

Re: Haberlea rhodopensis

Публикувано на: Авг 19, '13, 17:36
от nadin
Що бе новите ти листа са ок. Старите така и така изсъхват, още повече че са повредени при пренасянето. Едно листо го дават с живот около 2 години и после умира. Имай предвид че и силивряка и рамондата са много бавно растящи цветя. Не очаквай чудеса. Една розетка сигурно има максимум 7,8 листа. Въпросът е дали ще цъфне на пролет. Ако се чувства добре ще почне да изкарва и странични разклонения от страни на розетката. Айде довечера ще постна и мойте .Вчера ги снимах.

Re: Haberlea rhodopensis

Публикувано на: Авг 19, '13, 20:07
от libra
Моите не са по-добре,но мисля че в тези жеги не може да се очакват чудеса от храброст.Така се успокоявам.

Re: Haberlea rhodopensis

Публикувано на: Авг 19, '13, 20:58
от nadin
ето ги мойте
Това е Едронския хибрид с по-тесните листа:
Изображение

А това са обикновените нашенски:
Изображение
Изображение
И на мойте старите листа са покафенели и наранени ама не им се притеснявам.
Важното е как ще презимуват и дали ще цъфтят. Това ще се види догодина напролет :stiskam:

Re: Haberlea rhodopensis

Публикувано на: Авг 19, '13, 21:08
от libra
Доколкото виждам ,са не влажна сянка?

Re: Haberlea rhodopensis

Публикувано на: Авг 19, '13, 21:27
от greeneyed
Аз съм ги виждала на Ягодинската пещера, точно така са, вертикално, сигурно да не се задържа влага върху тях, да не гният. Ама моите не са така. :hmmm:

Re: Haberlea rhodopensis

Публикувано на: Авг 19, '13, 21:35
от nadin
Класическото им местообитание е на северни вертикални стени в цепки между камъните в бедни , оцедливи но влажни почви. Опитала съм се да докарам максимално близко до естественото им местообитание доколкото ми позволяват условията в Радомирското поле :D
Корените им са плитки и растат преобладаващо успоредно на розетката хоризонтално а не в дълбочина, така че дълбоки дупки не им са нужни. Казват че най-добре виреят между камъни защото камъните по-бавно отделят топлината зимата и така ги пазят от измръзване. А са вертикално защото има опасност ако се задържа много сняг или вода да изгние розетката зимата. Това е общо взето. И при мен са за първа година и им треперя как ще презимуват.
Доколкото знам от Форума само Майк има по-стари корени ама той май ги гледаше в саксия, не знам дали не я прибира зимата :hmmm: . Ако иска нека се включи в обсъждането. Всякакъв опит е добре дошъл.

Re: Haberlea rhodopensis

Публикувано на: Авг 19, '13, 21:39
от nadin
libra написа:Доколкото виждам ,са не влажна сянка?
Да на почти плътна сянка са, а влагата е поливане веднъж седмично. Ако се засушат много листата им почват да се свиват като на фунийка ама още с първото поливане се оправят. Важно е почвата да е отцедлива защото корените лесно гният ако се задържа вода. Затова са и дигнати при мен да няма шанс да се задържа вода зимата.

Re: Haberlea rhodopensis

Публикувано на: Авг 19, '13, 21:45
от greeneyed
Снимката е от нета

Изображение

Re: Haberlea rhodopensis

Публикувано на: Авг 20, '13, 00:05
от botan
Моите в саксийка са същите охлюви. Образуваха някакви цветоноси, но само с образуването си останаха, никакво развитие. Интересно ми е без студ дали ще продължат с опитите за цъфтеж. :hmmm:
Надин, то няма с какво да е хибрид, освен ако не е междуродов, селекция е тънколистната. :nod: