Haberlea rhodopensis

Публикувай отговор
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от apis »

Моят силивряк е с обновена розетка,но големината си е една и съща,не ще да нараства.
И е хоризонтирана спрямо почвата,все едно съм я залепила с лепило,листенцата не се отделят да тръгнат поне малко вертикално.
Направила съм му малко алпинеумче,специално за него,камъните са вече в мъх,почвата е с пясък,камъчета,
под една праскова,до него има високи есенни астри,източно изложение,не е подложен на следобедно слънце.
В края на миналата есен листата му бяха изядени във вид на дъги(както елипсите при розите).
Та се чудех дали може да се напръска ? При пръскане на овошките,може да достига и до него,но директно не съм го пръскала.
Прочетох в темата че започва да цъфти на 3-4 година,моят е трета година,но няма цветоноси.
А също и че обича постни почви,та затова и не съм го торила досега.
Не знам как ще му се отрази,ако го полея с някакъв течен тор,да не вземе пък да изсъхне ?
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от nadin »

дай някаква снимка ама да се види и почвата и как е около него. Новите розетки почват да се оформят след като прецъфти. Което ще рече края на май при мойте условия. Иначе ако е само една розетката няма да видиш особено нарастване, защото изкарва нови листа а долните отмират. нарастването става с нови странични розетки.
Какъв ти е силивряка? Защото при мен този който купих от Англия се държи точно като при теб вече четвърта година не цъфти и не изкарва нови розетки а е саден като всички останали.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от apis »

Явно след като няма да цъфти е оформил вече новата розетка,все едно е прецъфтял.
Розетката е била винаги само една,и да - изкарва нови листа,а долните отмират.
Сякаш миналата година се опита да направи една странична розетка(но пак така плътно до земята),
защото имаше 2-3 странични листенца под основните.Но в момента е само една.

nadin , преди две години ти ми изпрати една розетка,но не знам кой от твоите три вида е.
Спазих всички твои указания за засаждането,направата на алпинеумчето,изчетох и темите.
Единствено,че не го сложих на северна страна.Ако това е причината,ще трябва да преместя алпинеумчето.
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от Мариана Бечева »

Изображение
Изображение
Интересно за силивряка е, че в природата винаги е с компания. Така е посаден и моя. Не съм му подбирала място, доста време от деня е на слънце, но се справя, даже добре се развива. От едно коренче преди 4 години, вече са 6-7.
Може да ви се стори глупаво, но за мен двете растения държат да са заедно.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от apis »

И кое е това растение до силивряка ? На снимката с естествените находища растението същото ли е ?
Учудвам се,че този силивряк расте във височина,съвсем различен е от този който аз имам.
Има и високи клончета с по десетина листа,да не би това да са прецъфтялите цветоноси.
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от Мариана Бечева »

Не мога да кажа със сигурност кое е растението до силивряка. Може би е Asplenium ceterach... Моя силивряк е точно от това находище и като сравнявам снимките, идентично развитие имат. Ето снимка по-отблизо

Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от nadin »

На Марияна папратта е златиста папрат. В естественото находище папратта е друга - обикновено изтравниче. Няма връзка между двете растения. Просто силивряка няма проблем със съседни растения, които притискат корените му но са ниски - с неговата височина, защото и в естествени условия се развива в тесни цепнатини между камъни. Проблемът е че когато е в земя има много конкуренция от други агресивни тревисти видове, които го задушават ( не корените а отгоре листата ). Затова предпочита скални цепнатини, където не се конкурира с други високи тревисти. Освен това расте на пълна сянка. Ако го грее слънце не трябва да е силно обедно, защото просто спира да расте. Няма как да му осигурите необходимата въздушна влага при такива условия.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от nadin »

apis написа: Апр 18, '19, 19:31 И кое е това растение до силивряка ? На снимката с естествените находища растението същото ли е ?
Учудвам се,че този силивряк расте във височина,съвсем различен е от този който аз имам.
Има и високи клончета с по десетина листа,да не би това да са прецъфтялите цветоноси.
Не расте във височина. Коренът е един а новите розетки излизат странично от основата. Като пораснат почват да подпират старите листа на съседните розетки и те се изправят и затова се създава впечатление че е изправено - не просто е сгъстено. Разгледай внимателно и ще видиш най-старите листа с кафевите върхове, които са щръкнали в средата. Те тази година ще отмрат постепенно, а растението ще се разшири като най-новите розетки ще са най-външните. За да се размножи и да има наистина повече от един корен тези странични розетки като се оформят добре се чупят колкото се може по-надолу, че ако има коренче в земята да не се загуби и се местят на ново място като е желателно това да стане веднага след цъфтежа докато е още хладно и има достатъчно време да се вкорени до есента.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от Мария Николова »

Толкова пъти днес чета Haberlea като Хабанера. :lol:
Е, накрая ще поставя Хабанерата. :hihihi:

Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Haberlea rhodopensis

Мнение от nadin »

малко силивряци:

Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”