База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Публикувай отговор
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

База данни/Енциклопедия/Библиотека за розите - дискусия

Мнение от orkud »

Не е тук мястото, но имам едно предложение. Половината форум и кусур е болен от розАвата болест. Непрекъснато ровим из чужди търсачки, като в тази http://www.helpmefind.com/rose/plants.php" onclick="window.open(this.href);return false; търсенете е ограничено по критерии, а в http://www.rosebook.ru/roses/" onclick="window.open(this.href);return false; поне е по лесно, но пък не всички сортове ги има.
Предлагам да положим основите на наша енциклопедия и база данни. Няма да стане бързо и няма да е лесно, но поне ще можем да пишем коментари за всяка роза, съобразено с нашите условия, а не като досега, четеш издръжлива, но е за Англия.
Може да си обсъдим начина и формата, ако решите, че има логика в предложението ми. Тогава може да помолим Равик да отдели темата, но ако мислите, че не е възможно, няма смисъл да откривам нова тема :angelche:
Добавям веднага, че ако решим да започнем, ще поема личен ангажимент като начало да потърся и преведа колкото мога :lol: данните за примерно 10 сорта рози, желателно е от сортове, които имам, за да добавя актуални коментари.

Ако всеки се включи съобразно силите и възможностите си, базата ще набъбне бързо и постепенно :ieeemyzh:
denitsavm

Re: Розите в нашите градини

Мнение от denitsavm »

Никак не е лоша идеята, но май не може да стане като тия търсачки, освен ако някой не направи такава отделно от форума :hmmm: Друг вариант, според мен доста удачен е да направим отделен раздел и в него всеки сорт роза да си има тема - така ще е най-структурирано и лесно за търсене и избор :nod: Същото може и за клематиси и разни други общообичани растения да се направи :dovolen:
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Розите в нашите градини

Мнение от orkud »

Може би Равик ще каже дали е възможно и как да се направи :hmmm:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите в нашите градини

Мнение от calico »

orkud написа:Не е тук мястото, но имам едно предложение. Половината форум и кусур е болен от розАвата болест. Непрекъснато ровим из чужди търсачки, като в тази http://www.helpmefind.com/rose/plants.php" onclick="window.open(this.href);return false; търсенете е ограничено по критерии, а в http://www.rosebook.ru/roses/" onclick="window.open(this.href);return false; поне е по лесно, но пък не всички сортове ги има.
Предлагам да положим основите на наша енциклопедия и база данни. Няма да стане бързо и няма да е лесно, но поне ще можем да пишем коментари за всяка роза, съобразено с нашите условия, а не като досега, четеш издръжлива, но е за Англия.
Може да си обсъдим начина и формата, ако решите, че има логика в предложението ми. Тогава може да помолим Равик да отдели темата, но ако мислите, че не е възможно, няма смисъл да откривам нова тема :angelche:
Добавям веднага, че ако решим да започнем, ще поема личен ангажимент като начало да потърся и преведа колкото мога :lol: данните за примерно 10 сорта рози, желателно е от сортове, които имам, за да добавя актуални коментари.

Ако всеки се включи съобразно силите и възможностите си, базата ще набъбне бързо и постепенно :ieeemyzh:
идеята е отлична, тъкмо няма да показваме само картички на рози, а както на мен ми се иска- розови храсти
Дано стане :stiskam:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 233 пъти

Re: Розите в нашите градини

Мнение от zeleno »

Много хубава идея
Пък и началото вече е положено с Носталгия.......................
Но трябва темите да са изчистени от всякакъв спам за да не са прекалено обемни......да не съдържат колебания отностно сорта /тя ли е или не е тя и защо се държи като друга............../
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Розите в нашите градини

Мнение от calico »

Относно идеята за информацията за всяка роза, мисля че за да даваме изобщо такава информация розата трябва да е поне на две години, иначе е възможно да е некоректна.

ето аз например съм много доволна от Hyde Hall, ама тя е само на 5 месеца. Храстчето е високо две педи, но се разпростря на ширина почти на 60-70 см и непрекъснато на него има към 30-40 пъпки и цвята. жегата не пречи май само на тази роза. Цвета не е едър, среден е, отначало хубаво розово а при прецъфтяване бяло. и така винаги има и бели и розови цветове на храстчето. Но може би чак на третата година ще мога да кажа нещо категорично за тази роза
за сега е най-обилно и непрекъснато цъфтящата ми роза.

ето цвета при разцъфтяване и при прецъфтяване и общия вид на храстчето. Снимките не са добри но с таз сапунерка толкова мога
Изображение Изображение Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Розите в нашите градини

Мнение от orkud »

calico, аз затова харесвам руската енциклопедия, защото първо е инфо за розата според източници в нета, но после има коментари точно като твоя в момента - поведение на розата в различни моменти на растеж и при относително различни условия. Дори и при нас има по-топли и по-студени райони и отделно по-поливни и по-сухи краища и така всеки може да говори за това, как се държи при него.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Розите в нашите градини

Мнение от ljuboznatelna »

orkud,супер е предложението ти, за отделен сайт ли говориш или в този (макар че към сайта не виждам никъде препратка от форума)?
Според мен най-лесно е, ако за всяка роза се отвори тема в нов подфорум Енциклопедия на розите (да речем), където в първия постинг да са общите характеристики и снимка, всеки да си пише как се държи неговата роза и при какви условия е, а да има закована тема, където да са изброени по азбучен ред и всяко име да е линк към съответната тема. Или да се разделят рози и клематиси, като клематисите си отидат при градинските китки (само да не се обиди някой)
Нещо такова:

Енциклопедия/библиотека на розите в България(подлежи на промяна :D )

А

Абрахам Незнамсикой

Б

Бъра бъра

Естествено, трябва да я води човек, който си поназнайва розите, модератор е или му се дадат права да допълва темата, и има излишно време и ентусиазъм :mrgreen:
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Розите в нашите градини

Мнение от Роза1924 »

Идеята е чудесна, но реализацията изисква доста работа и добър софтуер. Навремето съм работила с база данни в Access и мисля, че тази програма е много подходяща и за нашия случай. Можеш да ровиш и да добавяш в дълбочина и информацията да си остане прегледна. Но това мога да го кажа само като потребител, без да мога да го направя.
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Розите в нашите градини

Мнение от orkud »

Трябва да чуем Равик какво ще каже по въпроса, защото ето, ще се съберем ентусиасти, но е свързано и с възможности, нещо, на което само тя може да ни отговори :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”