Селище по старо от 6000 години, на територията на България

Модератор: scleri

pro15
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Юли 17, '13, 12:46

Селище по старо от 6000 години, на територията на България

Мнение от pro15 »

Дуранкулак

Дуранкулак е малко село и се намира в североизточната част на България в община Шабла, на около 106 км. от Варна и само на 5 км от границата на България с Румъния.

Големият остров е 20 дка и на него се намира първият праисторически музей на открито в България.
На него се намира единственото в Европа пещерно светилище на богинята Кибела и енеолитна селищна могила от 4600 г.пр.н.е.
Тук са намерени следи от най-древното земеделско-скотовъдно население на Добруджа. Открит и изследван е и най-големият засега праисторически некропол в света, функционирал непрекъснато повече от хилядолетие и половина (5300 – 3800 г. пр. Хр.).
Селищната могила на Големия остров е обитавана с известни прекъсвания повече от 6 хилядолетия – до края на Първото българско царство.
Тук посетителите могат да разгледат най-старата каменна архитектура в континентална Европа, както и храма на великата Богиня Майка Кибела. Находки от Големия остров се съхраняват в историческия музей в Добрич и в музейната сбирка в селото.

Археологически комплекс „Големия остров“ се намира в непосредствена близост до главен международен път и има асфалтиран път с възможност за паркиране.
http://archaeology.pro15.eu

източник: http://ivandinkov.eu/archaeology/?p=6
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Селище по старо от 6000 години, на територията на Българ

Мнение от milena02 »

pro15, много интересни обекти, спор няма. Но малко съм озадачена с каква цел ги публикуваш тук. Гледам, не споделяш свои впечатления от екскурзии по тези места, нито пък снимките са правени от теб. Та, не разбирам с образователна цел ли са тези публикации или с каква?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Селище по старо от 6000 години, на територията на Българ

Мнение от calico »

milena02 написа:pro15, много интересни обекти, спор няма. Но малко съм озадачена с каква цел ги публикуваш тук. Гледам, не споделяш свои впечатления от екскурзии по тези места, нито пък снимките са правени от теб. Та, не разбирам с образователна цел ли са тези публикации или с каква.
сигурно е археолог, или любител.
за мен няма значение, хубаво е да сме информирани. :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
pro15
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Юли 17, '13, 12:46

Re: Селище по старо от 6000 години, на територията на Българ

Мнение от pro15 »

milena02 написа:pro15, много интересни обекти, спор няма. Но малко съм озадачена с каква цел ги публикуваш тук. Гледам, не споделяш свои впечатления от екскурзии по тези места, нито пък снимките са правени от теб. Та, не разбирам с образователна цел ли са тези публикации или с каква?
ха ха откъде си сигурна, че снимките не съм ги снимал?

Публикувал съм защото местото е супер, и ако отидете да не го направите кенеф, пазете България чиста.

Това показва колко древни цивилизаций е имало по българските земи и всеки българин да знае това.
pro15
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Юли 17, '13, 12:46

Re: Селище по старо от 6000 години, на територията на Българ

Мнение от pro15 »

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
снимките ги сложих заради интереса на calico :D
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Селище по старо от 6000 години, на територията на Българ

Мнение от Димана »

pro15 написа:
milena02 написа:pro15, много интересни обекти, спор няма. Но малко съм озадачена с каква цел ги публикуваш тук. Гледам, не споделяш свои впечатления от екскурзии по тези места, нито пък снимките са правени от теб. Та, не разбирам с образователна цел ли са тези публикации или с каква?
ха ха откъде си сигурна, че снимките не съм ги снимал?

Публикувал съм защото местото е супер, и ако отидете да не го направите кенеф, пазете България чиста.

Това показва колко древни цивилизаций е имало по българските земи и всеки българин да знае това.
Много се надявам да не прозвуча грубо, ама мисля, че ако попрочетеш малко от темите във форума, ще разбереш що за хора пишат. Не вярвам някой от тукашните цветари да иде на това чудесно място и да го зацапа.
Честно казано поста ми се стори обиден, но го преживях, защото не бих отразила мнение на някой, който употребява във форум за красоти думата "кенеф". И който дава акъл на, хора-зацветители да пазят България чиста.
Драги ми, pro15! Влизайки в твоя тон ти отговарям, че:
Първо не повярвах, че може да се публикуват снимки с толкова лошо качество с цел реклама. :hmmm: Обаче като прочетох "кенеф"-а и цивилизациЙте и повярвах.
pro15
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Юли 17, '13, 12:46

Re: Селище по старо от 6000 години, на територията на Българ

Мнение от pro15 »

Снимките са с такова качество защото фотоапарата няма корекция на трепереното на ръката снимките съм ги правил недоспал.
На следващата година всичко бе обрасло и не се забелязват останките от тревата.
като съм гледал какви кенефи са оставали туристите.
Елементарна култура нямат, не всички те де.

От къде да знам че повечето сте цветари. Форумът не е за цветя само.
Но това като сте цветари какво ви пречи да си изхвърляте боклука където ви падне. Това че сте естети не значи че не може да замърсявате околната среда с с отпадъци. Всичко е до човека а не с какво се занимава.

Въобще не знам за какво ти обръщам внимание щом обръщаш внимание на правописни грешки.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Селище по старо от 6000 години, на територията на Българ

Мнение от milena02 »

pro15 написа: От къде да знам че повечето сте цветари. Форумът не е за цветя само.
Ти като се регистрираш във форум, не гледаш ли каква е тематиката му? Не хвърляш ли по едно око какви въпроси обсъждат хората там, че да прецениш съвпадат ли с интересите ти? И може ли такова нахалство за "добър ден":
pro15 написа: Въобще не знам за какво ти обръщам внимание щом обръщаш внимание на правописни грешки.
След като не си готов да обръщаш внимание на член на клуба, в който си се регистрирал, какво очакваш сега от нас? Да ти съчувстваме, че сутрин ти треперят ръцете ли?
pro15
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Юли 17, '13, 12:46

Re: Селище по старо от 6000 години, на територията на Българ

Мнение от pro15 »

от недоспиване и умора тогава де


За какво съчуствие говориш забелязвам заяждане от нЕкои от потребителите може и характера да им е такъв не знам.

Заяждат се за правописни грешки за призива ми да пазим България чиста ,че съм ползвал думата кенеф

маи им е приятно да се заяждат с хората или си увеличават постовете
dal

Re: Селище по старо от 6000 години, на територията на Българ

Мнение от dal »

И какво , като за 6000 г само кълцалници въди веч, древна и славна земя наша? Била съм там, такива като тебе продаваха турски джапанки и пиеха бира до пътя към разкопките , лежейки в драките на сянка като биволи
И на нос калиакра е същото, там и разкопки и бараки сковани, бай Ацетоне :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “История и археология”