Българският фолклор

Модератор: scleri

Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Българският фолклор

Мнение от Гео, граф »

dal написа:туй ще се излъчва ли по хоби/тиви ? :D
да знам какво да пиша , нали
Не знам :hmmm: ... А ти искаш ли :swink: :hihihi:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
dal

Re: Българският фолклор

Мнение от dal »

знаеш , ама стана хитруша и ти :nod:

централна северна е пълна с какви ли не обреди и тътен от през вековете
някои християнството е поуспяло да ги позамаже , но други- никак ;

ето , например миналата година на 12 май правиха софиянци избори , щото им е толкоз акъла
пък тук и не само тук , ами почти цяла северна бг тогава се прави "герман" против градушките , с кукли от кал и парцали и доста рипане по къра

повечето църковни празници са бегъл опит да се придаде малко свято лустро на древния шаманизъм , изконен за региона
tonimimi
Двойно кафе
Мнения: 198
Регистриран на: Яну 21, '14, 09:28
Местоположение: Шумен

Re: Българският фолклор

Мнение от tonimimi »

искам да разкажа за една легенда, доколко е вярна не знам.Но чуя ли песента винаги се сещам за нея.та:това се е случили още като сме били племе в Азия.тогавашният властелин на племето се казвал Колад и сключил договор с дявола затова при нас като държава все нещо не ние наред.Нещо като родово проклятие.а песента за коледа и коледарите
тогава се пеела като поздрав за цар КОЛАД.След много години легендата умряла и на нейно място песента се пеела за нещо по добро.дано да е така....
tonimimi
Двойно кафе
Мнения: 198
Регистриран на: Яну 21, '14, 09:28
Местоположение: Шумен

Re: Българският фолклор

Мнение от tonimimi »

абсолютно си прав дал,в моя състав имаме танц от калушарите -това са лечители които лекуват като меко казано те понатупват за здаве,но свят широк и пъстър...
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Българският фолклор

Мнение от Димана »

Това, че все нещо не ни достига да сме наред, е проклятие. Християнската вяра е наложена на народа ни с много кръв и насилие. Християнските обичаи са възприети от българите, като са ги "закопчали" към езическите си. Християнството е трябвало да бъде прието от нашия народ не заради това, че изведнъж са заобичали Христос, а за да ни приемат в голяяямото християнско европейско семейство като равноправни. Никъде в християнския свят няма Мишинден, Мечкинден, Вълчи празници и мнооого други животински интерпретации. Дори и по-зле са нещата. Спомнете си с какво се свързва Гергьовден, Петровден и Коледа? По ред на животинките агнешко, пилешко и свинско жертвоприношение. Да не говорим пък за прословутия 2 февруари. Мъжките майки трябвало да заколят петел и да набучат главата му на пътната врата...
Този ни "генетичен инат" стои в основата на оцеляването по време на 7 вековните робства. Че то, ако изчислиш, май съотношението свободни-поробени е 50 на 50. Корав народ сме и туй то. :D
А за фолклорните "кражби"...Не съществува такъв термин, мисля. Кой от кого е крал красивите носии на дунавските ни танцьори, че то почти същите са и на съседите румънци. Да не говорим за граничните области на България с Гърция и Македония...
Пролетта на 2013 бяхме в Истанбул. Последната вечер ни водиха на традиционен турски ресторант с вариететна програма. Пресъздадоха фолклорен сватбен ритуал. Ми то и песните и костюмите им като нашенските...Какво да кажа за онази песен, за която спорят почти всички балкански държави чия е - "Ясен месец веч изгрява, над зелената гора". Със същата мелодия ни пяха текст на турски. От цялата програма само бейли денса и танцуващия дервиш ми напомняха къде съм. :D
Не твърдя, че съм спец по въпроса, но това е моето виждане. :dovolen:
tonimimi
Двойно кафе
Мнения: 198
Регистриран на: Яну 21, '14, 09:28
Местоположение: Шумен

Re: Българският фолклор

Мнение от tonimimi »

бих ти препоръчала да послушаш фолклор от Турция-но черноморски или на турски- караденис.почти няма разлика с нашите песни.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Българският фолклор

Мнение от Миша »

Димана написа:Това, че все нещо не ни достига да сме наред, е проклятие. Християнската вяра е наложена на народа ни с много кръв и насилие. Християнските обичаи са възприети от българите, като са ги "закопчали" към езическите си. Християнството е трябвало да бъде прието от нашия народ не заради това, че изведнъж са заобичали Христос, а за да ни приемат в голяяямото християнско европейско семейство като равноправни. Никъде в християнския свят няма Мишинден, Мечкинден, Вълчи празници и мнооого други животински интерпретации. Дори и по-зле са нещата. Спомнете си с какво се свързва Гергьовден, Петровден и Коледа? По ред на животинките агнешко, пилешко и свинско жертвоприношение. Да не говорим пък за прословутия 2 февруари. Мъжките майки трябвало да заколят петел и да набучат главата му на пътната врата...
Този ни "генетичен инат" стои в основата на оцеляването по време на 7 вековните робства. Че то, ако изчислиш, май съотношението свободни-поробени е 50 на 50. Корав народ сме и туй то. :D
............


За кой дявол сами се слагаме в категорията на прокълнатите народи ,чак не ми се щеше да го напиша :evil: Всеки народ има подобна история,легенда,мит,зависи от чавека,кат му е писнало от комшии и от управия,току вземе та измисли подобна сказка :mrgreen: ,други път напишат друга легенда,за благословения народ.Не можах нещо да разбера тезата на Димана :hmmm: ,жертвоприношението съществува откакто съществуват боговете,сиреч от зората на човечеството та да днес,с една дума ние не сме по-различни от останалите.И християнството не прави изключение,нека си спомним стария завет,Бог решава да изпита верността на Авраам и му нарежда да принесе в жертва собствения си син,Авраам повежда сина си към олтара ,положил го и тъкмо вдигнал меч да го посече,чул гласът Божий,който му наредил вместо сина си да му поднесе в жертва животно.От тогава се принасят в жертва животни,като свидетелство на преданността към Бога.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Българският фолклор

Мнение от Димана »

Мишеее, наистина всеки народ си има свой, по-интересен от фактологическия, вариант на историята си. Ние не правим изключение. Може да е било такааа, може и да не е...
Това, което исках да се разбере е, че дори и да "тегне прокоба" над народа ни, сме успели да се запазим като нация след около 7 вековни чужди господства. Че то дали има народ, който да е супердоволен и да казва, че всичко му стига... Всъщност, зависи кого от народа ще попиташ. :D
А жертвоприношенията на животни за Бог за в Стария завет. Христос не толерира курбаните, май... :hmmm:
Това няма значение, мисля. Въпросът е в това, че сме успели да се нагодим към общоприетата религия, като сме я пречупили през призмата на езичеството ни. Много силен израз използвах, ама така мисля.
tonimimi
Двойно кафе
Мнения: 198
Регистриран на: Яну 21, '14, 09:28
Местоположение: Шумен

Re: Българският фолклор

Мнение от tonimimi »

точно така, курбани се правят и ще продължат да се правят,независимо от религията или разбирането за нея.
tonimimi
Двойно кафе
Мнения: 198
Регистриран на: Яну 21, '14, 09:28
Местоположение: Шумен

Re: Българският фолклор

Мнение от tonimimi »

а това за прокобата съм го чела някъде но къде беше??работила съм в читалище в град Шумен -2 години,играла съм народни танци-22 години,не мога да помня всичко.....
Публикувай отговор

Обратно към “История и археология”